MarkaWorld.com

Korkut Akın’ın 40 yıllık ‘yeni yıl kartları’ sergi oldu

Korkut Akın’ın 40 yıllık ‘yeni yıl kartları’ sergi oldu
31 Aralık 2021 - 12:50 'de eklendi ve 7045 kez görüntülendi.

Korkut Akın’ın, 40 yıldır sürdürdüğü yeni yıl kartları geleneği, Schneider Tempel Sanat Merkezi’nde sergileniyor. Sergi, 9 Ocak Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Korkut Akın’dan 'yeni yıl kartları' sergisi


Korkut Akın sergisi için, “Yolunuz yolumuzla kesişirse sizin de bir yeni yıl kartınız olur. Ben her yıl hazırlıyorum, sizin için de bir tane ayırırım” ifadelerini kullandı.

Akın, özel gün ve seyahatlerin nostaljik objelerinden olan yeni yıl kartlarını şöyle anlattı:

“Aşkla başlayan her şey başarılı olur” dediler…

1983 yılbaşında aşk için bir kart hazırladım. Karşılığını her yıl yenilerinde buldu. Öyle bir heves oldu ki, her karşılaştığım o yılın kartını nasıl tasarladığımı sordu, keyifle anlattım. Hiçbiri postayla gönderilmedi, sadece elden dağıttım. Yüz yüze iletişimin gücü ve güzelliği bugüne taşındı…

İşte, kırkıncı yılda hepsini bir arada izleyebileceğimiz, bir yanıyla kişisel bir yanıyla toplumsal belleğimizi yansıtan kartlar. Biraz önsezi, biraz niyet okuma, belki biraz rüya görme, birazdan çokça da gidişatı izleme… 83 milyonda bir sorumlulukla yaptığım davetler.

Aşkla başlayan “Yeni Yıl” -aslında akıntıya karşı kürek çeken- kartlarım giderek daha bir çevreci, daha bir sosyal, daha bir anlamlı.

11 Eylül saldırısı sonrası, “Barış” konulu kartımın ucunu yakıp, “savaşan dünyanın yangınından sizin için bu kadarını kurtarabildim” diye verdim. “İfadeye özgürlük” isteyen “gizli” mesajlı kartımı dağıtırken suçlanan sanatçıların gözlerinde yansıyanı gördüm.

… bundan sonrası sizin. Ne görüyorsanız o. Ama herkes gibi benim de bir keşkem var. 1492’nin 500’üncü yılına, bir iguananın gözyaşı ile katılabilmeyi isterdim.

Yolunuz yolumuzla kesişirse sizin de bir yeni yıl kartınız olur. Ben her yıl hazırlıyorum, sizin için de bir tane ayırırım.”

.

Schneider Tempel Sanat Merkezi’nin adresi:Bankalar Caddesi, Felek Sok. No:1 Karaköy

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER