MarkaWorld.com

Kırmızı Kaplumbağa

Kırmızı Kaplumbağa
08 Mart 2021 - 17:32 'de eklendi ve 13777 kez görüntülendi.

Yalnızlığı bilir misiniz, hani şu anlayıp da anlatamadığınız… Yalnızlığı bilir misiniz, hani şu dilinizin ucuna gelip de seslendiremediğiniz… Yalnızlığı bilir misiniz, şairin şiirce söylediği gibi anladığınız ve/veya anlattığınız anda kaybolan.

Hepsi, inanılmaz bir öyküde buluşmuş. Bir adaya düşen ve tek derdi oradan kurtulmak isteyen adamın öyküsünde… ıssız adaya düşen Robinson Crusoe geliyor aklınıza hemen. Ama onun Cuma’sı var, hiç değilse. Bu filmde biri var, adı da yok, ulusu da… Yalnızlığın sessizliği var yanında. Tek derdi bir an önce kurtulmak. Onun için bir barınak bile yapmıyor kendisine, varsa yoksa sal…

kirmizi_kaplumbaga

Kırmızı Kaplumbağa, doğayla iç içe, onun büyüsünü, içtenliğini, sakin ve yalınlığını anlamamız için. Her ne yaparsanız, kendiniz için yapıyorsunuz çünkü. Doğa kendi yolunda, kendi çizgisinde yürüyor. Ya ayak uydurursunuz ya da silinirsiniz. Karar sizin.

download

Görselliği tanıyalım…

Ses değil, ama söz olmayınca anlatımın bütün yükünü perdeye yansıyan doğa, yaşananlar ve müzik üstleniyor. Doğa betimlemelerine diyecek yok. Müzik ve kuşkusuz uyumu müthiş. Ayzenştayn’ın (Sergey Eisenstein, sinemada kurguyu öne çıkaran ilk ve dünyanın en önemli sinemacılarından) filmini kurarken müziği de yazdığını hatırladım birden. Yerinde ve dozunda alabildiğine etkileyici kuşkusuz. Bırakın kendinizi görüntünün ve müziğin akışına, ıssız adadaki yalnız adamı takip edin. Hayallerini, umutlarını, kadınıyla buluşup çocuk yapmasını, doğa olaylarını ve kuşkusuz kırmızı kaplumbağanın getirdiği o güzelliği yaşayın, küçük yengeçlerle gülümseyin.

Yönetmen Michael Dudok de Wit’in filmi, göndermeleriyle öne çıkıyor: Tedirginlik, heyecan, umut… en çok da umut. Bir çizgi filmden çok ileride…

kirmizi-kaplumbaga-the-red-turtle-fragman_9712218-11640_640x360

Tam bir kısafilm…

Çok yıllar önce baharda dağlardan şırıl şırıl, çağıl çağıl, gürül gürül akan, güneşin yansımalarıyla göz kamaştıran kar suları olarak tanımlamıştım kısafilmi. Anlatmak istediğiyle yetinen, fazlasını istemeyen, izleyiciyi oyalamayan, içine çekip sadece perdedekine odaklanmasını sağlayan bir film. Bakmayın uzun metrajlı olduğuna, Kırmızı Kaplumbağa tam bir kısafilm. Çünkü kısafilm, sadece uzunluğuyla tanımlanamaz.

Muhakkak izleyin, ailecek izleyin, isterseniz sonra konuşalım.

 

download-2

Kırmızı Kaplumbağa, yönetmen Michael Dudok de Wit

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER