MarkaWorld.com

Clariant, 2016 Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde ‘Sınıfının En İyisi’

Clariant dünyanın en çok tanınan sürdürülebilirlik endekslerinden biri olan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) üst üste 4. kez yer aldı.

Clariant, 2016 Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde ‘Sınıfının En İyisi’
29 Eylül 2016 - 10:19 'de eklendi ve 1689 kez görüntülendi.

Özel kimyasallar alanında bir dünya lideri olan Clariant, art arda dördüncü yılında da sürdürülebilir kimyasal şirketlerin en iyileri arasında kabul edilerek 2016 yılı Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yerini aldı. Dünyanın en bilinen sürdürülebilirlik endeksi, Clariant’ı, hem DJSI Europe ve hem de DJSI World kategorilerinde kimya sektöründeki en iyi şirketlerin yüzde 3’ü arasına yerleştirdi.

D&S Dow Jones ile birlikte DJSI yapısını kuran RobecoSAM firmasının bünyesindeki analiz uzmanları, Clariant’ın inovasyon yönetimi, çevre ve sosyal raporlama, insan sermayesi geliştirme hakları alanları ve işletmelerdeki eko-etkinlik çalışmalarıyla sınıfının en iyisi olduğunu teyit etti. Şirket bu kategorilerde 100 puan elde etti ve kendi endüstrisinde en üst sırada yer aldı.

clariant_2

“Sürdürülebilirlik kurumsal stratejimizin ayrılmaz bir parçası”

Clariant CEO’su Hariolf Kottmann konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Clariant’ın DJSI içindeki devam eden varlığı, sürdürülebilirliğin ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarıyla ilgili süregelen çabalarımızı gösteren büyük bir başarı. Sürdürülebilirlik kurumsal stratejimizin ayrılmaz bir parçası ve ürünlerimizi geliştirme stratejilerimiz içerisinde de güçlü bir şekilde yer alıyor. Şirket olarak başarılarımız, var olan müşterilerimiz ile desteklediğimiz geniş çaplı endüstrilerin değer zincirleri içinde katma değer yaratmak için çok önemli.” dedi.

Clariant, şirket içi sürdürülebilirlik politikasının yanı sıra Responsible Care® Global Charter olarak da bilinen Üçlü Sorumluluk İlkesi Global Kuralları’na göre tüm işletmelerinde etik ve sürdürülebilir işletme ve gelişimine kendini adıyor. Şirket, Portföy Değer Programı kanalıyla ürün portföyünde sürdürülebilirliği devam ettirirken, ürün geliştirme evrelerinde ürünlerinin özelliklerini ve potansiyel etkilerini de gözden geçiriyor. Mevcut ürün portföyünü sürekli olarak gözden geçiren ve sürdürülebilirlik kriterlerine göre ürünlerini yeniden düzenleyen Clariant, faaliyetlerini sürekli olarak geliştirmek ve onların çevresel etkileri azaltmak için 2025 yılına yönelik büyük çevresel hedefler belirledi. Çalışanlarının gelişimine de daima odaklanan şirket, mesleki güvenlik kültürü ve önleyici programlar geliştiriyor.

clariant_3

Clariant, aktif olduğu topluluklarla ileriye yönelik karşılıklı ilişkilerini de geliştirerek global platformlarda devam eden birçok faaliyeti de destekliyor. Geliştirdiği ‘Sürdürülebilirlik için Bir Arada’ programıyla, tedarikçilerinin sürdürülebilirlik performansının da gelişimine katkıda bulunuyor.

Clariant Kurumsal Sürdürülebilirlik Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Joachim F. Kruger, “Clariant’ın Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki pozisyonu, sürdürülebilirliğe kenetlenmek için şirket genelinde benimsediğimiz entegre yaklaşımı yansıtıyor” şeklinde konuştu.

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi nedir?

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, kurumsal yönetişim, iklim stratejisi, tedarik zinciri standartları ve işçi politikaları dahil olmak üzere şirketlerin ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarının analizlerine dayanmaktadır.

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER