MarkaWorld.com

Çalışanların aklı “Yaz tatili”nde!

Yaklaşık 55 bin kişi tarafından online olarak gerçekleştirilen “Yaz tatili planları” anketinden çıkan sonuçlar; ankete katılan çalışanların %18’inin çeşitli nedenlerden dolayı yıllık izin kullanamadıkları ortaya çıkarıyor. Sonuçlar, çalışanların yıllık izinlerini prosedürler uygun oldukça yoğun olarak yaz aylarında kullandıklarını gösteriyor.

Çalışanların aklı “Yaz tatili”nde!
25 Ağustos 2016 - 9:57 'de eklendi ve 1833 kez görüntülendi.

İş hayatının en büyük motivasyon kaynaklarından biri şüphesiz ki yaz tatilleri. Birçok çalışan sabah işe giderken çıkacağı bir sonraki tatilin hayalini kuruyor. Türkiye’de çalışanların ve işverenlerin en çok tercih ettiği online insan kaynakları platformu Kariyer.net’in, çalışanlara ve işverenlere yönelterek yaklaşık 55 bin yanıt aldığı “Yaz tatili planları” anketinin sonuçları açıklandı.

Şirketlerin %63’ü yıllık izin kullanımı ile ilgili prosedür uyguluyor

Çalışanların tatil planlarını yaparken önlerine çıkan ilk etmen tabii ki çalıştıkları kurumun yıllık izin prosedürleri. İşverenlere sorulan “Çalışanlara yönelik yıllık izin kullanımı ile ilgili bir prosedürünüz var mı?” sorusunu yanıtlayanların %37’si “Hayır, diledikleri gibi kullanabiliyorlar” yanıtını verirken, %29’u “Çalışanın pozisyonuna göre değişebiliyor”, %20’si “Evet, birer haftalık periyodlarda kullanabiliyorlar”, %10’u “Evet, iki hafta kesintisiz izne çıkıyorlar” ve %4’ü “Yarısını yaz yarısını kış aylarında kullanıyorlar” yanıtını verdi. Bu durumda soruyu yanıtlayan şirketlerin %63’ü çalışanlarının yıllık izin kullanımlarına yönelik prosedürler uygularken prosedürün içeriği kurumdan kuruma değişiklik gösterebiliyor.

Çalışanların %18’i yıllık izin kullanamıyor

Çalışanlara sorulan “Yaz tatilini kaç gün kullanıyorsun?” sorusuna yanıtlayanların %32’si “10-15 gün” yanıtını verdi. Soruya cevap verenlerin %25’i “1 hafta” derken; %18’i “2 farklı zamanda birer hafta”, %18’i “Maalesef iznim yok” ve %7’si “Hafta sonu ile bağlayarak 4-5 gün” dedi. Yaz döneminde birçok sektörde işlerin yoğunluğunun azalması ve çalışanların yazlık bölgelere giderek çalıştıkları şehrin keşmekeşinden uzaklaşmak istemeleri yıllık izinlerin yaz döneminde planlanmasına sebep olurken soruyu yanıtlayanların %18’i ne yazık ki çeşitli sebeplerden dolayı izin kullanamadıkları için yaz döneminde de tam hız çalışmaya devam ediyor.

“Deniz, kum, güneş” üçlüsü tatillerin favorisi

Çalışanlara yöneltilerek sonunu onların tamamlaması istenen “Benim tatil planım…” cümlesinde anketi yanıtlayanların %28’i “Deniz, kum, güneş” dedi. Cümleyi tamamlayan diğer çalışanların %25’i “Doğa ile iç içe tatiller”, %18’i “Yeni tatlar yeni kültürler tanımak” ve %15’i “Tarihi ve turistik geziler” yorumunu yaptı. “Benim tatil planım…” cümlesini “Kişisel gelişim ve eğitim programlarına katılmak” diyerek tamamlayanların oranı tamamlayan çalışanları %14.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER