MarkaWorld.com

Ankara-Sivas YHT Hattı transformatörleri yerli sermaye

Tarihi ipek yolunu modern demir ağlarla örmenin en önemli ayaklarından olan Ankara – Sivas yüksek hızlı tren projesinin yüzde 50’si geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Ankara – Sivas arasını 12 saatten 2 saate düşürmesi beklenen projenin enerjisini sağlayacak güç transformatörlerini Türkiye’nin önde gelen firmalarından tamamen yerli sermayeye sahip Astor Transformatör sağlayacak.

Ankara-Sivas YHT Hattı transformatörleri yerli sermaye
31 Ağustos 2016 - 10:24 'de eklendi ve 1724 kez görüntülendi.

Anadolu illerini yüksek hızla İstanbul ve Ankara’ya bağlayacak olan Ankara – Sivas yüksek hızlı treninin çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Ankara – Sivas arası ulaşım süresini 12 saatten 2 saate indirecek olan 405 kilometrelik projenin planlanan bitirme tarihi 2020 yılı iken Ulaştırma Bakanlığı bu sürenin yoğun bir çalışmayla 2018 yılının sonuna yetiştirilebileceği müjdesini vermişti. Dünya Demiryolları sisteminin standartlarını tüm ülkeye yaymakta kararlı olan Ulaştırma Bakanlığı’nın Ankara – Sivas hattı güç transformatörlerini Türkiye’nin en büyük üreticilerinden olan ASTOR temin edecek.

Ankara – Sivas hızlı tren hattı güç transformatörleri imalatı için yapılan anlaşma ile ilgili açıklama yapan ASTOR Genel Müdürü Enver Geçgel: “TCDD son yıllarda çok önemli adımlar atarak rahat, konforlu ve hızlı Yüksek Hızlı Tren projelerini zamanında devreye alıyor. Ülkemizin ulaşım sistemlerinde sessiz bir devrim yaşanıyor. Ulaşımın oldukça önemli olduğu günümüzde bu değişim hamlesine katkı sağlamak firmamız adına oldukça önemli. Bu nedenle biz de Dünyada 58 ülkeye transformatör ihraç eden bir firma olarak Türkiye’nin ulaşım hamlesine 26 adet , 25 MVA 154 /27,5 kV tek faz yerli üretim güç transformatörlerimiz ile dâhil olduk. Bu özel güç transformatörü prototip üretimini Tübitak tarafından desteklenen Ar-ge projesi sonucu yaptığımızı belirtmek isterim. Belirlediğimiz Ar-Ge merkezli büyüme stratejimizin olumlu sonuçlar vermesi bizi çok mutlu ediyor. Bu bağlamda bize bu imkanları sağlayan devlet büyüklerine ve özellikle Tübitak’a tekrar teşekkür etmek isterim. ” diye konuştu.

astor_2

İpek yolunun Türkiye ayağında varlık göstermek bizim için bir gurur kaynağı

Enver Geçgel konuyla ilgili ayrıca; “İpek yolunun Türkiye ayağında varlık göstermek bizim için bir gurur kaynağı… Dünya’da dağıtım transformatörleri üretimi kapasitesi ile ilk 5’de olan firmamız seri üretim tekniği ile günde 70-80 adet aylık toplam 1500-2000 adet dağıtım trafosu üretim kapasitesine sahip. Bu birikimimizi ülkemizin hizmetine sunmaktan her zaman büyük mutluluk duyuyoruz. Bu başarımızı güç transformatörleri imalatında da yakalamayı hedefliyoruz. Bu sayede, hem ülkemizde bulunan projelerde yer almak, hem de ülkemizin ihracat rakamlarına katkı sağlayarak 2023 hedeflerine hep birlikte ulaşmak” dedi.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER