MarkaWorld.com

Yeşille bütünleşik tasarım: Toya Next

Kullanıcıların mahremiyet ve sosyal yaşam dengelerini kendilerinin belirleyebileceği esnek bir tasarım anlayışıyla ele alınan Tago Architects tasarımı Toya Next, yeşille bütünleşik kurgusuyla kendi ekosistemini tanımlamasının yanı sıra kente de nitelikli bir yeşil alan sunuyor.

Yeşille bütünleşik tasarım: Toya Next
14 Kasım 2016 - 8:07 'de eklendi ve 1509 kez görüntülendi.

Çok yakın bir zamana kadar sadece ticari işleviyle anılan, ancak artık konutların ve yeni yaşam alanlarının da gelişmekte olduğu İkitelli bölgesinde Mimar Gökhan Aktan Altuğ liderliğindeki Tago Architects tarafından tasarlanan Toya Next, hem Basın Ekspres hattı, hem de pek çok bağlantı noktasının kesişimde yer alıyor. Halen üretim ve ticari ruhun devam ettiği İkitelli’ye, bütün bu yaşamların kesişiminde, ticaret ve hizmet alanlarıyla konut ve rekreasyon alanlarının iyi kurulmuş ilişkileriyle değer katan Toya Next, kendi içerisinde oluşturduğu ekosistemden besleniyor.

tago_2

Bölgede eksikliği duyulan yeşil alanları, yapılaşmanın arka kısmında, konut ve ticaret alanlarını ayıran podyum üstünde, çağdaş teknolojiyle güvenlikli bir şekilde sağlayan Tago Architects, yeşil alanların altında ve önünde kurgulanan ticari alanları da bu kısmın mahremiyetini sağlayacak biçimde ve kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt verecek çeşitlilikte tasarlamış. Büyük ağaçların yetişebileceği derinlikte bir toprak alanıyla korunaklı bir doğal yaşam alanı sağlayan bahçe, ticari alanla konutlar arasında yeşil bir yalıtım görevi de üstlenmiş.

tago_3

Kullanıcıların, yüksek bir blokta yaşarken müstakil bir konutta yaşıyormuş gibi hissetmesinin önemli bir ayrıcalık olduğunu vurgulayan Tago Architects, bağımsız bölümleri birbirinden ayıran elamanları sadece bölücü olarak değil, aynı zamanda cephenin de bir unsuru olacak şekilde akıllı detaylarla ele almış. Böylelikle yaşam alanları daha ayrıcalıklı bir hale getirilmiş. Hem cephe tasarımında hem de planlamada kullanılan akılcı çözümlerle, kullanıcıların istediği kadar mahremiyet, talep ettiği kadar sosyal yaşamı kendisinin dengeleyebileceği modern ve konforlu bir yaşam tarzı hedeflenmiş.

tago_4

Sadece ticari alanlar ve konutların birbiri için yeterliliğini değil, aynı zamanda sosyal donatıların da kendine yeterliliğini çok önemseyen Tago Architects, Toya Next’in tasarımında sosyal alanları çeşitlilik ve konumları itibarıyla bütün kullanıcıların kolayca faydalanabileceği ortak bir noktada ve yeterli olacak şekilde kurgulamış. Bu alanların doğal ışıktan da mümkün olduğunca çok faydalanmaları sağlanmış.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER