MarkaWorld.com

Yeryüzü Doktorları Gözlerini Aç demek için Yenikapı’da

2000 yılından bu yana 40’tan fazla ülkeye insani yardım götüren Yeryüzü Doktorları’nın dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirdiği Gözlerini Aç Projesi’ndeki çalışmaları Yenikapı metrosunda açılan sergide İstanbullularla buluştu.

Yeryüzü Doktorları Gözlerini Aç demek için Yenikapı’da
25 Kasım 2016 - 8:11 'de eklendi ve 1698 kez görüntülendi.

Sağlık alanında uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışmalarına başlayan Yeryüzü Doktorları, farklı alanlarda uyguladığı projeler sayesinde dünyanın tıbbi insani yardıma ihtiyaç duyan bölgelerine ulaşmaya devam ediyor. Dünyanın birçok ülkesinde uzun yıllardır sürdürdüğü ‘Gözlerini Aç Projesi’ ile dikkat çeken Yeryüzü Doktorları, proje kapsamında kurduğu göz kamplarında binlerce insanın katarakt ameliyatlarını ve göz muayenelerini, bağışlarınızla tamamen ücretsiz olarak yapıyor.

İstanbul Yenikapı metrosunda 22 Kasım tarihinde açılan Gözlerini Aç fotoğraf sergisinde, derneğin yeryüzünde yaptığı çalışmalar ve Afrika kıtasının güzelliklerinin fotoğraflandığı özel kareler, İstanbulluların beğenisine sunuldu. 29 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek sergi, metroya binme koşturması içinde bir sanat molası olacak.

yeryuzu_doktorlari_2

Her yıl 7 milyon insan görme yetisini kaybediyor

Dünyada 300 milyona yakın görme bozukluğu çeken insan var. %80’i tedavi edilebilir olan bu görme bozukluklarının uygun yöntemlerle tedavi edilmemesi sebebiyle, her yıl 7 milyon insan görme yetisini kaybediyor. Dünyada 40 milyon körlük vakası var ve bu vakaların yüzde 50’sini katarakt oluşturuyor.

yeryuzu_doktorlari_3

Yeryüzü Doktorları Derneği Genel Müdürü Ali Doğan: “Özellikle fiziki ve ekonomik yetersizlikler nedeniyle tedavi edilemeyip ilerleyen zamanlarda körlüğe neden olan katarakt vakalarının, basit çözümlerle tedavisinin mümkün olduğunu; değişik uygulama modelleri ile bu tedaviyi çok küçük maliyetlerle gerçekleştirdiklerini belirtti. Yeryüzü Doktorları olarak uzun yıllardır, dünyanın birçok ülkesinde, Türkiye ve dünyadan gönüllü doktorlar ve bağışçıların desteğiyle göz kampları kuruyoruz. Her yıl bu kamplara uzman doktorlarla giderek yüzlerce insanın ameliyat ve muayenelerini gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar, Sudan, Filistin, Somali, Moritanya, Kongo DC, Azerbaycan, Yemen, Nijer, Kenya ve Lübnan’da yüzlerce ameliyat gerçekleştirildi. İçinde bulunduğumuz günlerde Uganda ve Somali’de operasyonlarımız devam ediyor. Gözlerini Aç Sergisi ile bu anlamlı projemiz 20 milyon İstanbullu ile buluştuğu için mutluyuz. Desteğinizi bekliyoruz.” dedi.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER