MarkaWorld.com

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde de BASF imzası

Dünyanın lider kimya şirketi BASF, Osmangazi Köprüsü’nden sonra Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde de oluşabilecek korozyon hasarlarına ve kiriş bağlantı detaylarının çok ağır yüklerin aktarımına dayanması için geliştirdiği özel çözümler ile katkı sağladı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde de BASF imzası
17 Kasım 2016 - 8:14 'de eklendi ve 1605 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, BASF tarafından geliştirilen MasterFlow Grout’ları üzerine inşa edilirken, MasterProtect ürünleri ile korozyon hasarlarına karşı korunuyor. Üzerine yapılması planlanan raylı sistem, Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilerek Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yapımı devam eden 3. Havalimanı’nı birbirine bağlayacak. Edirne’den İzmit’e kesintisiz yolcu aktarılmasına olanak sağlayacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, korozyona sebep olan yüksek klor ataklarına maruz kalıyor. BASF Master Builders Solutions uzmanları tarafından Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne özel olarak geliştirilen çözümler sayesinde köprünün betonarme ayakları MasterProtect 8000 CI (korozyon inhibitörü) ile korunurken, sürekli klor atağına maruz kalacak beton yüzeylerin yapısal onarımı için klor iyon geçirimsizliği düşük MasterEmaco S488 CI ürünü geliştirildi. MasterProtect 8000 CI korozyon koruma sistemi ile köprü elemanlarının planlanan servis ömrü boyunca sorunsuz bir şekilde hizmet vermesi sağlandı.

Uygulama videosu:

İCA İÇTAŞ ASTALDİ tarafından yapılan, Asya ve Avrupa kıtalarını 3.kez birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş ve 1408 metrelik ana açıklık uzunluğu ile dünyada üzerinde raylı sistem bulunan en uzun köprü olma özelliği taşıyor. Ayrıca 322 metrelik kule yüksekliği ile, eğik askılı köprü sınıfında, dünyanın en yüksek, tüm köprü sınıflarında dünyanın ikinci en yüksek kulesine sahip. Bu özellikleri ile dünyanın en ihtişamlı köprülerinden biri olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün kritik bağlantı noktalarında BASF‘nin Master Builders Solutions markalı MasterFlow 4800 Grout harcı kullanılarak çok ağır yüklere karşı dayanım göstermesi sağlandı. MasterFlow Grout uygulamaları deniz seviyesinden yaklaşık 200 ve 290 metre yüksekliklerde, zorlu hava koşulları etkisi altında gerçekleştirildi.

basf_2

Köprü yaklaşım viyadüklerinin monte edileceği kritik noktalarda, ultra yüksek dayanımlı MasterEmaco T 1200 PG akışkan tamir harcı kullanılarak imalatın çok hızlı bir şekilde devam etmesi sağlandı. Ayrıca bağlantı yolu üzerinde mastik asfalt uygulaması öncesi betonda kot problemi yaşanan bölümler için de esnek polimer beton dizayn edildi. Ayrıca BASF Master Builders Solutions beton katkı uzmanları tarafından önerilen çözümler doğrultusunda MasterGlenium 51, MasterCast 125 ve MasterFiber 15 MF ürünleri kullanıldı ve geliştirilen ortak çözümler ile yol proje kotuna getirildi.

BASF, Master Builders Solutions uzmanlarının uzun yıllardan beri elde ettiği bilgi ve tecrübelerle geliştirdiği MasterProtect, MasterEmaco ve MasterFlow serisi ürünlerinin yanı sıra, MasterGlenium, MasterRoc, MasterCast ve MasterFiber ürünleri ile de Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ihtiyaçlarını karşılayacak doğru çözüm önerilerini sundu.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER