MarkaWorld.com

VOLKER MÄRZ’ın solo sergisi açılıyor

Galeri İlayda, 10 Aralık 2016 – 15 Ocak 2017 tarihleri arasında, Volker März’ın solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

VOLKER MÄRZ’ın solo sergisi açılıyor
03 Aralık 2016 - 7:44 'de eklendi ve 1880 kez görüntülendi.

Resim, heykel, fotoğraf, video, performans ve yazarlık gibi çeşitli disiplinlerde çalışmalarını sürdüren Alman sanatçı Volker März, yıllardır Berlin, Paris, Miami, Amsterdam, Zürich, Madrid, Moskova, Prag, Tel Aviv ve İstanbul olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kişisel sergiler gerçekleştirdi. Gurup sergileri ve önemli sanat fuarlarında sergilediği heykeller ile tanınan sanatçı, ironik ve provokatif çalışmalarıyla ön plana çıkıyor. Ayrıca son yıllarda yazı ve resimleri ile birlikte sekiz kitap yayımladı.

ilayda_3

März’in son yıllarda işlediği temalar daha çok edebiyatçılar, düşünürler ve sanatçılar etrafında şekilleniyor. Çalışmalarını Nietzsche, Bruno, Benjamin, Bataille, Sloterdijk, Arendt gibi isimlere adayan sanatçı; Joseph Beuys, Pina Bausch, Franz Kafka gibi birçok önemli figürü alternatif senaryolarla diyaloğa sokuyor. Felsefe ve sanatın ortaklığında, bugünkü insanlık durumunu, geçmişten referans alarak ironik, mizahi ve eğlenceli bir dille eleştirmeye devam ediyor.

Eserlerinde görmeye alıştığımız farklı malzeme kullanımı, insan ve hayvan figürleri, hayali karakterler, galeri mekanına yayılan enstalatif düzenlemeler; adaleti, umudu, özgürlüğü oldukça muğlak ve tutarsız bir şekilde temsil ediyor. Belirli jestler içindeki figürler, sabit ve uçar halde ele alınmış. Burada tek tek heykellerden ziyade März’ın kendi metinleri ile bir altyapı sağladığı bütünlüklü figür-öyküleri söz konusu.

ilayda_4

“Şimdi yeniden çiçek resimleri yapma zamanı” sanatçının son iki yıllık üretiminden bir kesit. Önceleri etkisinde kaldığı olaylara karşı sıklıkla doğrudan politik bir tavır sergileyen sanatçı, son yıllarda giderek daha genel konulara eğiliyor.

Dolayısıyla çiçek resimleri yapmanın vakti geldi de geçiyor!

(elbette sırf çiçek resimleri değil…)

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER