MarkaWorld.com

URTİM TEKSAS’TA FABRİKA KURACAK

URTİM TEKSAS’TA FABRİKA KURACAK
14 Aralık 2015 - 12:23 'de eklendi ve 1612 kez görüntülendi.

URTİM Kalıp ve İskele Sistemleri, bölgede yaşanan siyasi ve ekonomik sorunlar nedeniyle yeni pazar arayışına girdi. ABD pazarına ihracata başlayan şirket Teksas’ta fabrika kurmak için girişimlere başladı.

urtim_2

Yapı malzemeleri sektöründe 35 yıldır kalıp ve iskele sistemleri üreten URTİM, ihracat pazarlarında yaşanan sıkıntılar nedeniyle gözünü ABD pazarına dikti.

Bölgede yaşanan sorunların ihracatçıyı yeni pazarlar aramaya ittiğini aktaran URTİM Kalıp ve İskele SistemleriYönetim Kurulu Başkanı Serdar Urfalılar, “Ortadoğu ve Rusya pazarında yaşanan sorunlar ve kriz sonrası Avrupa’nın hala tam olarak toparlanamamış olması bizi başka kıtalara yöneltti. Yaptığımız fizibilite çalışmaları ABD pazarının büyük fırsatlar sunduğunu bize gösterdi” dedi.
Fabrika için ABD’de arazi baktıklarını söyleyen Serdar Urfalılar, “Yaklaşık 3 yıldır piyasa araştırması yapıyoruz. ABD’de fabrika arazileri Türkiye’dekinin 10’da biri fiyatına satılıyor. Bu yıl içerisinde ABD’ye ihracata başlayacağız ve üç yıl içerisinde de Teksas eyaletine fabrika kuracağız” dedi.

Bölgede yaşanan sorunları ihracatçının avantaja çevirmesi gerektiğine vurgu yapan Urfalılar şunları söyledi: “Katıldığımız toplantılarda önceden hep ABD pazarının uzak olduğu algısı vardı fakat ihracatçı için uzak kelimesinin karşılığı navlun fiyatları olmalı. Örneğin Türkmenistan’a giden bir konteynerin navlun bedeli 8 bin dolar, ABD’ye giden bir konteyner’in navlun bedeli ise 4 bin dolar. İhracatçı için uzaklığı belirleyen kilometreler değil navlun fiyatları olmalı.”

VIRGINIA’YA FABRİKA KURMAK HADIMKÖY’DEN DAHA UCUZ

Şuanda ABD’nin bazı eyaletlerinde fabrika kurmanın çok ucuz olduğuna vurgu yapan Urfalılar fabrika yatırımları hakkında şöyle konuştu: “ABD’nin Virginia eyaletinde şuanda 80 dönümlük fabrika arazisinin bedeli 2 milyon dolar civarında aynı metrekareye Hadımköy’de bir fabrika kurmak isterseniz bunun maliyeti ise 25 milyon doları buluyor. ABD pazarına girişin 3 aşaması bulunuyor. Bunlardan birincisi ihracat yapıyorsunuz, ikincisi depo kuruyorsunuz, üçüncü aşama ise fabrika kuruyorsunuz. Bu üç aşamayı tamamlayarak pazarda kalıcı olmayı hedefliyoruz. Fabrikayı Teksas’ta kurmayı hedeflememizin birkaç sebebi var. Bunlardan biri Teksas’ın konum olarak hem Meksika’ya hem de Kanada’ya ihracata uygun olması,ikinci olarak ta Teksas rafineri bölgesi olması itibariyle bizim için büyük önem taşıyor. Biz Türkiye’de Tüpraş’ın kalıp ve iskele sistemlerini yapan firma olarak hem çok iyi bir sicile hem de çok ciddi bir deneyime sahibiz. ABD pazarına girdikten sonrada inanıyorum ki ihracat ciromuz birkaç yıl içerisinde yüzde 100 artacaktır.” 

“2015 YILINI YÜZDE 25’LİK BİR BÜYÜME İLE TAMAMLAYACAĞIZ”

Bölgede yaşanan bütün siyasal ve ekonomik sıkıntılara rağmen 2015 yılını yüzde 25’lik bir büyümeyle tamamlayacaklarına değinen Urfalılar “Bu yıl, şirketimiz için birçok hedefe ulaştık ve yüzde 25’lik bir büyüme gerçekleştirdik. İnsan kaynağımızı güçlendirdik. Bu nitelikte bir ekiple büyümek ve daha fazla sayıda ülkelere ihracat yapmak kolaylaşıyor” ifadesini kullandı. Satışlarının yüzde 70’ini ihracat olarak gerçekleştirdiklerini belirten Urfalılar “Türkiye’yi Dünya’da temsil etmeye devam ediyoruz ve dünyada ilk beş  üretici arasına girmeyi hedefliyoruz. Cezayir’de Constantine Otel, Irak Bismiyah’da doğal gaz çevrim santrali, yine Irak’da hastane ve rafineri, Kongo’da Kintele Kongre Merkezi, Azerbaycan’da Quebele villaları ve Grand Hayat Bakü, Nijerya’da valiler için tasarlanan villalar, NationalUniversity of Turkmenistan, Rusya’da Domodedovo Havalimanı’na yeni terminal, Türkmenistan Olimpiyat Köyü ve stadyumu, Fildişi Sahili’nde konsolosluk binası, Ekvator Gine’sinde villalar yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz projelerden bazıları. İç piyasada ise Venezia, Kale – Artaş Avrupa Konutları, Çamlıca Camii ve Star Rafinerisi gibi birçok büyük proje URTİM’in güvenli iskeleleri ile yükseliyor”diye konuştu.

 

yapionline_yatay_banner

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER