MarkaWorld.com

ULUSLARARASI YATIRIMCILAR, TÜRK YATIRIMCILAR VE PERAKENDECİLER GELENEKSEL AYD MAPIC YEMEĞİNDE BULUŞTU

ULUSLARARASI YATIRIMCILAR, TÜRK YATIRIMCILAR VE PERAKENDECİLER GELENEKSEL AYD MAPIC YEMEĞİNDE BULUŞTU
23 Kasım 2015 - 14:57 'de eklendi ve 1460 kez görüntülendi.

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı ve dünyanın en büyük gayrimenkul ve perakende buluşması MAPIC 2015 başladı. Fransa Cannes şehrinde 8.400’ün üzerinde katılımcıya dün başlayan MAPİC 20 Kasım 2015’de sonlanacak. MAPIC’in ilk gününün akşamı uluslararası yatırımcılar, Türk yatırımcılar ve perakendecilerle “Geleneksel AYD MAPIC Yemeği”nde bir araya geldi. Majestic Barriere Hotel’de gerçekleştirilen yemeğe çoğu yabancı yatırımcı 200’den fazla davetli katıldı. Açılış konuşmasını AYD Başkanı Hulusi Belgü’nün gerçekleştirdiği gecede Türkiye ye yatırım yapan ve hâlihazırda yatırımları süren yabancı firma temsilcileri de söz aldı. Türkiye’ye yaptıkları yatırımlarından son derece memnun olduklarının altını çizen temsilciler yatırım avantajlarına dikkat çekerek yeni yatırımcıları da Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etti.

mapic

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü’nün MAPIC 2015 yorumu:

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, özellikle son 10 yıldaki büyüme rakamlarıyla Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri haline gelen perakende ve AVM sektörlerinin, yatırımcıların da gözdesi olduğuna işaret ederek, MAPIC gibi önemli organizasyonların yabancı AVM ve ticari gayrimenkul yatırımcılarının yanı sıra global perakende markalarının da dikkatini Türkiye’ye çekmesi bakımından büyük önem taşıdığını vurguladı. Yabancı yatırımcıların 2015 yılında Türkiye’deki toplam AVM yatırımlarının 14 milyar dolara ulaştığını belirten Belgü, şöyle devam etti:

“Son 6 yıl ortalaması 9.4 milyar dolar olan doğrudan yabancı sermaye girişlerinin yıllar itibariyle değişmekle beraber yüzde 10 ile 15’lik kısmının AVM’lere geldiğini söyleyebiliriz.

Bizler hedeflediğimiz yolda ilerliyoruz. Bugün baktığımızda doğrudan yabancı yatırımların, toplam AVM sayısının yüzde 23’ünü, toplam yatırım büyüklüğünün ise yüzde 31’ini oluşturduğunu görmekteyiz. MAPIC organizasyonunun da, Türkiye’ye bu yabancı ticari gayrimenkul yatırımlarının ve tüm dünyada önemli yer tutan ve henüz Türkiye’ye gelmemiş global markaların kazandırılması ve Türkiye dışında açtıkları mağazalarla globalleşme yolunda ilerlemiş ve aynı yola çıkmak isteyen Türk markalarına destek noktasında oldukça önemli bir rol oynadığını düşünüyorum.”

 

konutonline_yatay_banner

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER