MarkaWorld.com

TürkTraktör yatırımlarıyla büyürken ekonomiye olan katkısını da artırıyor

Türkiye tarım sektörünün öncü şirketi TürkTraktör, ‘rekor sonuçlarla karşıladığı 2016 yılının ilk 6 ayında da başarı grafiğini yükseltmeyi sürdürdü.

TürkTraktör yatırımlarıyla büyürken ekonomiye olan katkısını da artırıyor
10 Ağustos 2016 - 10:12 'de eklendi ve 1439 kez görüntülendi.

TürkTraktör 2016’nın ilk yarısında, başta üretim, yurtiçi satış ve toplam satış olmak üzere farklı alanlarda elde ettiği birbirinden yüksek sonuçlarla yepyeni rekorlara imza attı.

Türkiye traktör üretiminin %71’ini karşılayan TürkTraktör’ün Ocak-Haziran dönemindeki toplam üretimi 27.170 adede çıktı. Yurtiçi traktör satış adetlerini de 17.917’e ulaştıran şirket, toplam satış adetlerini ise 24.819 adede taşımayı başardı. TürkTraktör elde ettiği bu yüksek rakamlarla üretim ve yurtiçi satış ile toplam satış adetlerinde 6 aylık dönem bazında, bu zamana kadarki en yüksek seviyelerine ulaştı.

Türk otomotiv sektörünün halen faaliyetteki en köklü üretici kuruluşu olan TürkTraktör, 2016 yılı ilk 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı.

TürkTraktör 2016 yılının ilk yarısını 1,8 milyar TL’lik toplam ciroyla tamamladı. Şirket bu sonuçla, cirosunu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %22 artırdı. 

Şirketin brüt kârı geçen yılın aynı dönemine göre %38 oranında arttı ve 370 milyon TL’ye çıktı. Faaliyet kârı 236 milyon TL olarak gerçekleşti ve faaliyet kârındaki büyümeye paralel olarak, TürkTraktör’ ün FAVÖK tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre %39 arttı ve 263 milyon TL’ye ulaştı.

TürkTraktör’ ün 2016’nın ilk 6 ayının sonundaki net kârı ise 214 milyon TL olarak kaydedildi.

Üstün teknolojilerle donatılmış fabrikalarında gerçekleştirdiği üretimiyle, Türkiye’deki toplam traktör üretimin %71’ini karşılayan TürkTraktör’ ün üretim ve satış grafiğindeki yükselişi, yılın ilk 6 aylık dönemindeki performansına da yansıdı.

TürkTraktör üretim adedinde de rekor kırdı

TürkTraktör, üretimini %20 oranında artırarak 27.170 adede çıkarırken; elde edilen bu üretim rakamları şirketin bugüne kadar 6 aylık dönemler bazındaki ‘en yüksek üretim adedi’ oldu.

Şirket ilk yarıda yurtiçi pazarda 17 bin 917 adet; yurt dışı pazarda ise 6.902 adetlik satış yaparak; toplam satışta 24. 819 adetlik adetlere ulaşmayı başardı. 

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta: “Sektörümüzün gelişimi ile ülke ekonomisinin büyümesine katkımızı sürdürmek adına aralıksız çalışıyoruz”

turktraktor_2

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta; yılın ilk 6 ayında elde edilen finansal ve operasyonel sonuçlara ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı: 

“TürkTraktör olarak her kademede görev yapan tüm çalışanlarımızla birlikte tek odağımız ve hedefimiz bulunuyor. Her zaman bir öncekinden daha başarılı sonuçlar elde edebilmek. Özellikle çeyrekler itibariyle elde ettiğimiz rekor sonuçlarla başarımızı kesintisiz bir hale getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Çalışmalarımızla Türk tarım sektörünün gelişimi için üzerimize düşen sorumluluğu eksiksiz olarak yerine getirirken; ülke ekonomisinin büyümesine de katkımızı sürdürüyoruz. Şirketimiz, fabrikalarında gerçekleştirdiği üretimle Türkiye’nin toplam traktör üretimin %71’ini karşılarken; 130’dan fazla ülkeye yaptığı satışlarla da traktör ihracatının %90’ını gerçekleştiriyor. Sadece bu rakamlar bile başarılarımızı en iyi şekilde özetliyor.”

2016’nın ilk 6 ayının sadece yeni rekorlara ulaştıkları bir dönem olmadığına da dikkat çeken Marco Votta “Türkiye’de Türk mühendislerimizin geliştirdiği yerli traktör motorun üreticisi olarak, bu yılın başından bu yana Ankara fabrikamızın üretim hattından çıkardığımız 22.106 motor ile birlikte 400 bininci motorumuzu da ürettik. Böylece başarılarımıza yeni bir kilometre taşı daha ekledik. Üretim kapasitemizi 50 bin adet traktöre çıkartan Sakarya Erenler fabrikamız da faaliyete geçişinin ikinci yılını doldurdu. Elde ettiğimiz sonuçlar şirketimizi, Türkiye’nin en başarılı kuruluşlarının sıralandığı Fortune 500, Capital 500 ve TİM 1000 (Türkiye İhracatçılar Meclisi) araştırmalarında her yıl daha üst sıralara taşımaya devam ediyor” dedi.

Yurtiçi traktör pazarı %15 büyüme kaydetti

Marco Votta açıklamaları kapsamında kısa bir pazar değerlendirmesi de yaparak şunları söyledi:

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı rakamlara baktığımızda; 2016 yılının ilk 5 ayında yurtiçi traktör pazarının bir önceki yıla göre %15 büyüyerek 28.685 adede yükseldiğini görüyoruz. Türkiye tüm dünyada satılan traktör adedi bakımından 4. büyük pazar konumunda. Biz ise TürkTraktör olarak kesintisiz son 9 yıldır Türkiye traktör pazarında liderliğimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

turktraktor_3

TürkTraktör’ den son 5 yılda 700 milyon TL’lik yatırım

Konuşmasında TürkTraktör’ ün gerçekleştirdiği yatırımlara da değinen Marco Votta; “Hem şirketimizi daha yukarılara taşımak hem de ekonomiye olan katkımızı sürdürmek adına yatırımlarımıza da aralıksız şekilde devam ediyoruz. Son 5 yıllık dönemde gerçekleştirdiğimiz 700 milyon TL’lik yatırım ise bunun en iyi kanıtı.” dedi.

Votta, TürkTraktör’ ün önemli yatırım alanlarından birinin de Ar-Ge olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Sanayi Bakanlığı tarafından sektöründeki ilk Ar-Ge Merkezi olarak akredite edilen Ar-Ge Merkezi’mizde de sektörümüze ve çiftçimize faydalı olacak ; onların işlerini kolaylaştırıp verimliliklerini arttıracak çalışmalara yönelik yatırımlarına son sürat devam ediyoruz. Türkiye’de birçok farklı konuda sahip olduğumuz öncü kimliğimizi; yeni nesil emisyon Tier 4 motor geliştirme alanında gösteriyor ve bu konudaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda da, traktör ile motor tasarımı ve üretimine yönelik olarak önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleştirilecek Ar-Ge yatırımlarının finansmanı için Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile 35 milyon Avro tutarında bir kredi sözleşmesi imzaladık.”

TürkTraktör farklı projeleri ile toplumsal hayata da dokunuyor

Marco Votta açıklamalarının sonunda başta eğitim olmak üzere hayata geçirdikleri ve toplumsal hayata doğrudan dokunan sosyal sorumluluk projelerine de değinerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Meslek Lisesi Memleket Meselesi” projesi kapsamında, Türkiye’nin farklı şehirlerinde anlaşmalı olduğumuz Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde TürkTraktör Tarım Makineleri Eğitim Laboratuvarı’nı kurduk ve kurmaya devam ediyoruz. Bu projemizle meslek lisesi öğrencilerine, etkin bir eğitim sağlama, fabrikalarımıza ek olarak bayi ve satış sonrası ağımızda da staj yapma olanağı ile mezun olduklarında istihdam önceliği yaratabilmekten dolayı gurur duyuyoruz.”

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER