MarkaWorld.com

TÜRKLER UÇAK BİLETİ SEÇERKEN EN ÇOK NELERE DİKKAT EDİYOR?

TÜRKLER UÇAK BİLETİ SEÇERKEN EN ÇOK NELERE DİKKAT EDİYOR?
07 Aralık 2015 - 15:11 'de eklendi ve 1508 kez görüntülendi.

Seyahat arama sitesi momondo’nun araştırmasına göre bilet seçerken önce fiyata, sonra uçuşun direkt olup olmadığına bakıyoruz. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, uçuştan mil ya da puan kazanmayı en çok önemseyen ikinci ülkeyiz. Sevdiğimiz havayollarına bağlılık konusunda da dünya lideriyiz.

momondo_2

Yeni yıla ufak bir tatille girmek isteyenler, ay sonu için seyahat planları yapmaya başladı. Peki uçak bileti seçerken en çok hangi noktalara dikkat ediyoruz? Tercihlerimizi hangi faktörler belirliyor? Seyahat arama sitesi momondo, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 ülkeden katılımcılara bu soruları yöneltti.

Araştırmaya göre Türklerin tercihini belirleyen en önemli noktalar şöyle:

GENÇLER FİYATI DAHA AZ ÖNEMSİYOR

Katılımcıların birden fazla seçeneği tercih edebildikleri araştırmaya göre, uçuş seçerken en çok dikkat ettiğimiz şey fiyat. Yüzde 56’mız diğer faktörlerden bağımsız olarak en uygun fiyatlı uçuşu seçtiğini söylüyor. Fiyata en çok dikkat edenler 36-55 yaş grubundakiler, en az dikkat edenler ise 18-22 yaş arasındaki gençler.

AKTARMALI UÇUŞLARA TAHAMMÜL EDEMİYORUZ

Uçuşun aktarmasız olması ise en çok dikkat ettiğimiz ikinci etken. Yüzde 37’miz bilet satın almadan önce uçuşun aktarmasız olmasını kontrol ettiğini ve yalnız aktarmasız uçuşları tercih ettiğini söylüyor. Uçuşun direkt olmasını yüzde 43’le en çok 36-55 yaş grubundakiler önemsiyor.

SAATE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

En önemli üçüncü tercih sebebi, uçuşun saati ve bu saatin programımıza uygunluğu. Yüzde 33’ümüz kendileri uygun bir saatte olmadığı taktirde ilgili uçuşu satın almaktan kaçındığını söylüyor. Saati en az 18-22 yaş grubu önemserken, 36-55 yaş grubunda bu oran yüzde 41’e kadar çıkıyor.

İKİ ALANDA DÜNYA LİDERİYİZ

İlk üç sebebin ardındansa yüzde 26’yle uçağın varacağı havalimanının kalacağımız otele yakınlığı ve yüzde 23’le havayolunun bildiğimiz ve daha önce denediğimiz bir şirket olması ön plana çıkıyor. Otele yakınlığı önemseme konusunda liderliği Almanlar, Çinliler ve Portekizliler ile paylaşıyoruz. Daha önce denediğimiz ve bildiğimiz bir havayoluyla uçma konusunda ise dünya lideriyiz.

YAKINLARIMIZIN TAVSİYELERİNE KULAK VERİYORUZ

Ailemizin veya arkadaşlarımızın önerileri de bizim için kıymetli. Yüzde 17’miz, yakınlarının deneyimlerini dikkate alıyor ve onların tavsiye ettikleri havayollarıyla uçmayı seçiyor. Yakınlarına en çok kulak verenlerse 23-35 yaş grubundakiler.

MİL KAZANMAYI EN ÇOK ÖNEMSEYEN İKİNCİ ÜLKEYİZ

Son olarak yüzde 12’miz havayolunun ödüllü veya sektörel uzmanlar tarafından önerilen bir şirket olmasını, yüzde 10’uysa uçuştan puan kazanacak olmayı dikkate alıyor. Ödülleri, yorumları ve puan kazanmaya en çok 23-35 yaş grubundakiler, en az ise 56-65 yaş arasındakiler önem veriyor. Diğer yandan araştırmanın yapıldığı 15 ülke arasında, Çinliler’in ardından puan/mil kazanamayı en çok önemseyen ikinci ülke konumundayız.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER