MarkaWorld.com

TÜRK ÇELİK SEKTÖRÜNE DAMPİNG VERGİSİ

TÜRK ÇELİK SEKTÖRÜNE DAMPİNG VERGİSİ
16 Ekim 2015 - 9:58 'de eklendi ve 1728 kez görüntülendi.

ABD’li çelik üreticileri hükümete baskı yaptı, Türk ürünlerine damping vergisi kondu.

cib_2

ABD Ticaret Bakanlığı, Türk çelik sektörü aleyhine verdiği kararlara bir yenisini daha ekledi. Türk çelik sektörünün pazardaki payını engellemeye çalışan ABD’li yerli üreticilerin 2014 yılında Türkiye ve Güney Kore menşeli “hat boruları”na açtığı dava, anti-damping ve telafi edici vergi ile sonuçlandı. Konuyla ilgili Uluslararası Ticaret Komisyonu tarafından yürütülen soruşturmanın devam ettiğini kaydeden Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, “ABD’li üreticiler eğer gerçekten zarar ediyorsa bunun nedeni ithal edilen çelik değildir. Söz konusu zarar; mevcut tesislerinin teknolojik yapısından, işletme zafiyetinden ve ayrıca petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanıyor olabilir. Türk çelik sektörü olarak ABD çelik sektörüne herhangi bir zarar vermediğimizden eminiz. Beklentimiz son aşamada kararın uygulamaya konulmaması” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yerli üreticiler, ABD Ticaret Bakanlığı’na 16 Ekim 2014 tarihinde Türkiye’nin yanı sıra Güney Kore menşeli “hat boruları” (line pipe) ithalatına karşı anti-damping ve telafi edici vergi soruşturmaları açılması için ABD Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulunmuştu. Bakanlık, 06 Ekim 2015 tarihinde nihai kararını açıkladı. Karar neticesinde Türkiye’ye uygulanacak anti damping oranı 6,66 ile 22,95 arasında ve telafi edici vergi oranı ise 1,31 ile 152,20 arasında belirlendi.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın yerli üreticiler lehine aldığı karara rağmen Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) nezdindeki soruşturmalar devam ediyor. Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun soruşturma sonunda iç piyasanın zarara uğramadığı yönünde karar vermesi durumunda vergiler yürürlüğe alınmayacak.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın söz konusu soruşturmalarda gösterdiği taraflı tutumu devam ettirdiğine dikkat çeken Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “ABD’li üreticiler kârlarında daralma olduğu zaman ve yüksek kâr elde etmek arzusuyla ihracatçı durumdaki ülkemizi suçlamayı tercih ediyorlar. ABD Ticaret Bakanlığı ise soruşturmanın altındaki sebepleri araştırma gereksinimi duymuyor ve yargılamayı adil bir şekilde yapmıyor. Yerli üreticilerin baskıları doğrultusunda yanlı bir tutum sergiliyor. Ancak bu dava dâhilinde gözden kaçırılmaması gereken en önemli konu; yaratılmaya çalışılan algının aksine ABD iç piyasasının ithal çelikten dolayı değil, yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı zarara uğradığıdır. Gerçekleri dile getirmeyen ABD’li üreticiler sürekli olarak Türk çelik üreticilerini suçluyor. Bu kararla birlikte ABD Türkiye’den ithal ettiği her türlü çelik boru mamulüne bir önlem uyguluyor olacak. Politik ve ekonomik müttefikimiz olarak gördüğümüz, 2014’de 4.3 milyar dolar ticaret açığı verdiğimiz ABD’nin bu yanlı tutumu endişe verici” diye konuştu.

Ekinci, ABD’li üreticilerin kâr marjlarını arttırmak için dampingsiz ve teşviksiz yani adil fiyatlardan ithalatı engellediklerini belirterek şunları söyledi: “ABD’li çelik üreticileri, Türk çelik üreticilerine göre çok avantajlı fiyatlar ile imalat girdisi sağlarken ve ürünlerini bizden çok daha avantajlı fiyatlar ile satarken nasıl oluyor da kendileri için tehdit oluşturuyoruz, bunu anlamakta gerçekten zorluk çekiyoruz. Şunu da biliyoruz ki bizden şikayet edenlerin esas varmak istedikleri nokta, kendi ülke pazarlarında daha yüksek fiyattan tüketicilerine mal satıp kârlılıklarını anormal şekilde yükseltmektir.”

ÇİB Başkanı Namık Ekinci, “Biz Türk çelik sektörü olarak ABD çelik sektörüne herhangi bir zarar vermediğimize eminiz. Uluslararası Ticaret Komisyonu soruşturmaya devam ediyor. Beklentimiz kararın son aşamada uygulamaya konulmaması” diyerek sözlerine son verdi.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER