MarkaWorld.com

Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu su israfına çözüm olacak

Bir damla suyun dahi servet sayılacağı günlere yaklaşırken, TÜİK istatistikleri dikkat çekiyor. Ulusal ölçekte su kayıp oranı yüzde 43,6 iken, oluşan kayıpların ülke ekonomisine yıllık maliyetinin 6 milyar TL’den fazla olduğu görülüyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı himayelerinde, Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED)tarafından düzenlenecek “Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu” ve “NO-DIG TURKEY (Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Kongresi)” ile INFRATURK (Altyapı İnşaat Teknolojileri Makine ve Malzeme Fuarı) Türkiye’de altyapı teknolojilerinin ve su yönetiminin ne denli önemli olduğu konusunda farkındalık yaratarak, su israfına çözüm olacak. MCI Grup tarafından organize edilen fuar, 20-23 Ekim 2016 tarihlerinde Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu su israfına çözüm olacak
25 Ağustos 2016 - 16:18 'de eklendi ve 1842 kez görüntülendi.

Son kırk yılda büyüyen ve gelişen Türkiye’de şehirleşme oranının hızla artmasına rağmen, şehirleşme genellikle bina inşa etmek olarak algılandı. Bu genel algı, içme suyu, atık su, doğal gaz, haberleşme, enerji, vb. altyapı hatlarının kaliteli malzemeler ve nitelikli işçilik ile yapılanmasının önemini arka plana attı. Türkiye’de altyapı teknolojilerinin ne denli önemli olduğu konusunda farkındalık yaratmak, sektöre kazanç sağlamak amacıyla; AKATED’in ve ISTT’nin (Uluslararası Kazısız Teknolojiler Derneği) ev sahipliğinde yapılacak etkinlikler ülkenin içme suyu, atık su, doğal gaz, haberleşme, enerji, vb. altyapı hatlarının geleceğine ışık tutacak…

YILLIK “3 MİLYAR TL’lik TEKNOLOJİK YATIRIM İHTİYACI VAR”

AKATED Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Torun: “2023 vizyonu kapsamında Hükümet tarafından hazırlanan ve Yüksek Planlama Kurulu tarafından onaylanan Ulusal Çevre Strateji (UÇES) belgesine göre 2015 – 2023 yılları arasında içme suyu yatırım ihtiyacının 7 Milyar 872 Milyon Euro ve atık su yatırım ihtiyacı toplam 11 Milyar 582 Milyon Euro olacağı öngörülüyor.2023 yılına kadar su kayıplarını azami yüzde 25 oranına indirme zorunluluğu getirilen belediyelerin ve su idarelerinin içme suyu hatları için yıllık asgari 3 milyar TL’lik teknolojik yatırım yapma ihtiyacı bulunuyor.Yurt içinden ve yurt dışından pek çok kamu ve sektör temsilcilerinin birikimlerini paylaşacakları, WATER LOSS FORUM TURKEY(3. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu) ve NO-DIG TURKEY (6. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Kongresi) ile INFRATURK Altyapı İnşaat Teknolojileri Makine ve Malzeme Fuarına, Türkiye genelinden 10 bin kişinin katılmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Forum konuşmacıları arasında; Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, DESKİ Genel Müdürü Doç. Dr. Mahmud Güngör ile yurtiçinden ve yurtdışından pek çok akademisyen ile özel sektör yöneticileri bulunuyor.

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER