MarkaWorld.com

ŞEVVAL SAM: HEM BİREYSEL HEM TOPLUMSAL FARKINDALIĞIMIZI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ Kİ DÜNYA HPV GÜNÜ DİYE BİR ŞEY OLMASIN

ŞEVVAL SAM: HEM BİREYSEL HEM TOPLUMSAL FARKINDALIĞIMIZI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ Kİ DÜNYA HPV GÜNÜ DİYE BİR ŞEY OLMASIN
07 Aralık 2015 - 14:25 'de eklendi ve 1715 kez görüntülendi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dünya AIDS Günü dolayısıyla “Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar, Modül1: Human Papilloma Virüs” konulu bir sempozyum gerçekleştirdi.

sevval_sam_2
İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi’nde düzenlenen “Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar, Modül1: Human Papilloma Virüs” sempozyumuna sanatçı Şevval Sam da katıldı. Şevval Sam yaptığı konuşmada, “Genelde dünyada bir takım şeyler problem haline dönüştükçe orada bir farkındalık yürütmek için herhangi bir günü o mevzuya adamak gibi bir eğilimimiz var. Kadınlar günü de bunlardan bir tanesidir. Dünya HPV günü olmaması için, tedavi aşamasına gelmeden önce gerçekten bunun önlemini almalıyız. Hem bireysel hem toplumsal farkındalığımızı artırmak için çalışmalıyız ki Dünya HPV günü diye bir şey olmasın. Bu tip hastalıklardan sonuna dek kurtulalım” dedi.

“Ben özgürlüklere inanan biriyim ama insanın önlemlerini de alması gerektiğini düşünüyorum,” diyen Sam, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sizler çok şanslısınız. Bizim dönemimizde bu kadar bilinçli insanlara ulaşmak kolay değildi. O dönemde sadece konuyla ilgili olan öğrenciler bu bilgilere ulaşabiliyordu. Şimdi gerçekten daha da faydalı bilgiler daha da kolay yayılabiliyor. Az önce söylediğim gibi sizin eve gittiğiniz zaman anlatacağınız, bu bilgileri aktaracağınız, insanlarda yaratacağınız farkındalık aslında bir çeşit bu dünyanın bağışıklık sisteminin devreye girmesi gibi olacak.”

sevval_sam_3

İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuran Kömürcü ise yaptığı konuşmada AIDS virüsünün hala öldürmeyi sürdürdüğünü vurgulayarak;

“Bugün dünyada yaklaşık bir milyon insan AIDS yüzünden yaşamını yitiriyor. Bu konuda farkındalık yaratılmış olmasına karşın hala çok istenen sonuçları alamıyoruz. Ancak biz bugün sempozyumda AIDS kadar bilinmeyen, bilindiğini düşünmediğimiz bir konuyu paylaşacağız HPV. Bu virüs çok fazla gündeme gelmiyor. Ancak ölen sayısı giderek artmakta. Ciddi boyutlara ulaştığını öğreniyoruz. Gerçi bizim ülkemiz için tam verilere sahip değiliz. Yeni yeni çalışmalar yapılıyor. Özellikle genç grubu ciddi anlamda tehdit eden bir vaziyette karşımıza çıkıyor,” ifadelerini kullandı.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER