MarkaWorld.com

Rönesans “Avrupa’nın en büyük 10’uncu müteahhitlik şirketi” oldu

Rönesans Holding, Engineering News Record’un (ENR) “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri” listesinde 44. sırada yer aldı. Yeni şirket satın alımlarıyla da küresel ölçekte istikrarlı yükselişini sürdüren Rönesans, Avrupa’nın en büyük 10’uncu inşaat şirketi oldu.

Rönesans “Avrupa’nın en büyük 10’uncu müteahhitlik şirketi” oldu
29 Ağustos 2016 - 15:17 'de eklendi ve 1722 kez görüntülendi.

Dünyanın ve Türkiye’nin lider müteahhitlik şirketlerinden Rönesans Holding’e bağlı Rönesans İnşaat, yurtdışında elde ettiği başarılara bir yenisini ekledi. Uluslararası inşaat dergisi ENR tarafından her yıl açıklanan “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri” (ENR İnternational 250) listesinde 44. sırada yer aldı. Rönesans bölgelere göre yapılan sıralamada ise Avrupa’da 10’uncu sırada yer aldı. Rönesans dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin açıklandığı “ENR Global 250” listesinde ise 92. sırada yer alarak, bu kategoride yer alan en büyük Türk şirketi unvanını elde etti.

Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, “Kalite, tecrübe ve bilgi birikimiyle Türk inşaat şirketlerinin başarıları tüm dünyada parmakla gösterilir hale geldi. Bunun en büyük kanıtı ortaya koyduğumuz projelerin yanı sıra ENR listesinde yer alan Türk şirketlerinin ortaya koydukları başarılardır. Bu haklı gururu paylaştığımız şirketleri ve sektörümüzün tüm paydaşlarını tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Dr. Erman Ilıcak, Rönesans’ın üç kıtada toplam 21 ülkede çalışmalarının sürdüğünü belirterek, şu bilgileri verdi: “Rönesans Holding olarak kurulduğumuz 1993 yılından bu yana Türkiye’nin yanı sıra Rusya ve Avrupa’daki hızlı büyümemizi sürdürüyoruz. Holding olarak Rusya’da başlayan hikayemizi, tüm Avrupa’ya yaymayı başardık. Bu bölgede kısa sürede 1 milyar Euro ciroya ulaştık. Dünyanın en büyük müteahhitlerinin sıralandığı ENR listesinde yıllardır istikrarlı bir şekilde ülkemizi başarıyla temsil ediyoruz. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

“Hedef dünyanın lider 10 müteahhitlik firması arasında yer almak”

“Rönesans, bugün Türkiye, Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı da içeren geniş coğrafyada, inşaat, gayrimenkul yatırım, endüstri, enerji ve sağlık alanlarında sektöre yön veren projelere imza atıyor. Dünyanın en büyük 250 taahhüt şirketi listesinde, hedefimiz dünyanın lider 10 müteahhitlik şirketi arasında yer almak” diyen Ilıcak, bu hedeflerine ulaşmak için çalışmalarını sürdürdüklerini ve pazar çeşitliliklerini artırmak amacıyla Avrupa’da organik ve inorganik büyümeye odaklandıklarını belirtti.

Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, “Satın aldığımız şirketlerin mevcut tecrübeleri ve mühendislik bilgi birikimleriyle uluslararası arenada güçlü projeler üretmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda, son dönemde peş peşe iki önemli anlaşmaya imza attık. IFC ve RDIF ile yaptığımız anlaşmalar küresel hedeflerimize ulaşmamızda yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu), Rönesans Holding’e 215 milyon dolar yatırım ile ortak oldu. Gerçekleştirilen ortaklık sonrasında Afrika, Orta Doğu ve Kafkas ülkelerinde yeni yatırımlara odaklanılması öngörülüyor. Rönesans’ın imzaladığı bir diğer stratejik anlaşma ise Rusya’da gerçekleşti. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ile yapılan anlaşma kapsamında taraftalar, Rusya Federasyonu’nda sağlık, inşaat, altyapı ve ticari gayrimenkul sektörlerine odaklanacaklar.

Global Projelerde Rönesans İmzası

Rönesans İnşaat’ın bugüne kadar başarıyla tamamladığı ve sürdürdüğü 600’e yakın projesi arasında; Kuzey ve Güney Avrupa’yı birbirine bağlayan dünyanın en uzun demir yolu tüneli Gotthard Base, Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi Avia Park, kesintisiz beton dökümüyle dünya rekoru kırılan St. Petersburg gökdelen projesi, Türkmenistan’ın en büyük üre ve amonyak fabrikası ve dünyanın en büyük doğal gazdan petrol üreten tesisi GTG Projeleri de yer alıyor.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER