MarkaWorld.com

POLİSAN BOYA, AVRUPA’DAN “ÇEVRE ETİKETİ” ALAN İLK TÜRK FİRMASI OLDU

POLİSAN BOYA, AVRUPA’DAN “ÇEVRE ETİKETİ” ALAN İLK TÜRK FİRMASI OLDU
01 Aralık 2015 - 13:33 'de eklendi ve 1812 kez görüntülendi.

Polisan Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş., üretmiş olduğu 4 adet iç ve dış cephe ürünlerine tüm pazarlarda geçerli uluslararası onaylı ve Avrupa standartları uyumlu Çevresel Ürün Beyanı – Environmental Product Declaration (EPD) Belgesi’ni alabilen sektöründe Türkiye’de ilk, Avrupa’da ise ilk üç üreticiden biri olmayı başardı. Polisan’ın EPD belgeli ürünleri, yeşil bina sertifika sistemlerinde ilave puanlar sağlayarak sürdürülebilir yapılara katkı sağlayacak.

polisan_2

Dilovası Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alan ve dünya standartlarında üretim yapan Polisan Boya tesislerinde üretilen Elegans Extra Yarı Mat ve Natura Ambians iç cephe ile Exelans Macro ve Natura A1 Silikonlu dış cephe ürünlerine alınan EPD Belgeleri, Metsims Sustainability Consulting firması tarafından gerçekleştirilen çalışma sonucu başarı ile tamamlandı.

ISO 9001, ISO 14001 ISO 18001, ISO 10002, ISO 50001, Üçlü Sorumluluk standartlarına uygun üretim yapan ve Türkiye’nin ilk solvent bazlı yağlı boyaya muadil olan su bazlı parlak son kat boyası ile insan sağlığına önem veren, çevreci ve yenilikçi kimliğini ortaya koyan Polisan Boya, EPD belgeleri ile bu farklılığını Avrupa’da da gösterdi. Polisan Boya, Avrupa Yapı Malzemeleri Üreticileri Birliği (Construction Products Europe) tarafından kurulan ve Avrupa’da EN 15804 Normu uyumlu EPD belgeli yapı ürünlerinin yayınlandığı ECO Platform’a da kayıt olan ilk Türk boya üreticisi ve Avrupa’da sektöründe 3. firma oldu.

Dünyayı daha keyifli, renkli ve huzurlu yaşanır kılmak vizyonu; tüketicilerin yaşadığı mekanlardan keyif alması için en yenilikçi, en fonksiyonel, en pratik, en çözümleyici ürünleri üretmek ve bu ürünleri en uygun fiyatlarla, en kolay ulaşılabilir şekilde, en anlaşılır uygulama bilgileriyle pazara sunma misyonu ile Polisan, ürün sürdürülebilirliği alanında tamamlamış olduğu ISO 14040/44 LCA çalışması ve ISO 14025 EPD belgelendirmesi ile sektöründe öncü firmalardan biri olduğunu gösterdi.

Erol Mizrahi: “Yeşil bina sertifika sistemlerinde ürünlerimiz ilave puanlar sağlayarak sürdürülebilir yapılara katkı sağlıyor”

Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, “Sürdürülebilir çevre ilkeleri doğrultusunda 2013 yılında başladığımız Ürün Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi çalışmalarımızı bugün üretmiş olduğumuz 4 ürüne Avrupa normlarına uyumlu EPD belgeleri aldığımız için gurur duyuyoruz. Ürünlerine EPD belgesi alabilen sayılı Avrupa firmaları arasına girerken, aynı zamanda yeşil bina sertifika sistemlerinde ürünlerimiz ilave puanlar sağlayarak sürdürülebilir yapılara katkı sağlıyor” dedi.

Sürdürülebilir Üretim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) tarafından yürütülen ve Türkiye’de yerleşik EPD Belgelendirme sistemi olan EPD Türkiye kanalıyla The International EPD System üzerinden yapılan belgelendirme sayesinde hem uluslararası pazarda İngilizce olarak hem de Türkiye’de Türkçe EPD belgeleri ile Türk mimar ve mühendislerine ulaşılabiliyor.

Polisan Boya EPD Belgeleri, mimar, mühendis, yeşil bina uzmanları için kolaylık sağlıyor

Polisan Boya EPD Belgeleri, Türkiye Yapı Malzemeleri EPD Veri Tabanı’nda yer alarak mimar, mühendis, yeşil bina uzmanları ve danışmanları için kolaylık sağlıyor. EPD Türkiye Yöneticisi Dr. Mimar İlker Kahraman “Ürün sürdürülebilirliği konusundaki kararlılığını EPD belgeleri ile gösteren ve Avrupa’da sayılı üreticiler arasına giren Polisan Boya’yı bu başarısından dolayı kutluyor ve çalışmada emeği geçen tüm personeli tebrik ediyorum. Artık sürdürülebilir yapıların bir boyası var” diyerek EPD belgelerinin önemine dikkat çekti.

Dünya çapında geçerli belgeler

EPD’ler, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040 serisi çerçevesinde belirtilmiş parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre (hammadde eldesi, enerji kullanımı ve verimliliği; malzeme ve kimyasal madde içeriği; hava, su ve toprağa verilen emisyonlar; atık oluşumu) nicel olarak değerlendiren ve beyan eden belgelerdir. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) kapsamında ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon ve atık değerlerini dikkate alan bu beyan yöntemi, uluslararası uzmanlar tarafından tarafsız olarak doğrulanan ve kuruluşlar için dünya çapında geçerli olan belgeler. Type III türü çevresel etiketleme olarak bilinen EPD Belgeleri, çevresel etki bilgisi bulunan yapı ürünlerinin geliştirilmesini sağlarken, LEED, BREEAM ve DGNB gibi birçok yeşil bina değerlendirme sistemlerinde de talep ediliyor.

Polisan Boya EPD belgelerine The International EPD System ve EPD Türkiye internet sitelerinden ulaşılabiliyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER