MarkaWorld.com

NEDEN SULU DÖŞEMEDEN ISITMA?

NEDEN SULU DÖŞEMEDEN ISITMA?
23 Kasım 2015 - 15:05 'de eklendi ve 1937 kez görüntülendi.

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber, konfor ihtiyacı ve enerji tasarrufu, ısıtma sistemlerinin ana kriterlerini oluşturmaktadır. Bunun sonucu olarak Döşemeden Isıtma Sistemleri, ülkemizde yoğuşmalı kazanların ve ısı pompalarının yaygınlaşması ve enerji verimliliğine yönelik yönetmelikler sonucu daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle düşük sıcaklık temelli ısıtma sistem çözümlerine uygun olan döşemeden ısıtma ürünleri, ısı üreten cihazların verimliliğini arttırarak ve ısı kayıplarını azaltarak enerji verimliliğine önemli oranda katkı sağlamaktadır. Konutların toplam enerji ihtiyacının %70-75’nin ısıtmaya ayrıldığı düşünülürse, ısıtma sisteminde sağlanacak tasarrufun ülkemiz ekonomisine büyük yarar sağlayacağı ve çevreye CO2 salınımını azaltacağı aşikârdır.

danfoss_01

Enerji tasarrufu ile beraber döşemeden ısıtmanın sağlamış olduğu önemli faydalardan biri de konfordur. Klasik radyatörlü ısıtma sisteminin aksine döşemeden ısıtma ayaklarınızı sıcak, başınızı ise daha serin tuttuğu için konforlu bir ısınma sağlar. Çoğu insan ayaklar ve baş arasındaki bu sıcaklık farkını daha konforlu bulmaktadır.

Isıtma yaptığınız salonunuzda, oturma odanızda ya da yatak odanızda herhangi bir radyatör bulunmadığı için eviniz daha az tozlanır. Bunun nedeni radyatörlerin toz toplamasıdır ve radyatörlerin temizliği oldukça zordur. Döşemeden ısıtma ise zemin altında saklıdır ve bu da temizliği çok kolay hale getirir.

Döşemeden ısıtma, zeminde eşit bir sıcaklık sağlandığından ötürü oda sıcaklığınızı düşürdüğünüzde bile ortamı sıcak hissetmenizi sağlar. Düşürülen her bir oda sıcaklığı derecesinde, %5 enerji tasarrufu sağlanır.

Diğer bir avantaj ise döşemeden ısıtmada, ısıtma yüzeyinin genişliği sayesinde daha az toz havada uçuşur. Klasik radyatör sisteminde ise sıcak radyatör, ızgaralarından oldukça fazla sıcak havayı yukarı üfler ve bu da tozların havada uçuşmasına neden olur.

danfoss_02

 

Evlerde en çok şikâyet edilen veya rahatsız olunan konu, banyo zemininde oluşan küçük su birikintileridir. Döşemeden ısıtma sistemlerinde, su hızlıca buharlaşır ve zemin kısa sürede kuruyup yeniden ısınır.

Konfor ve enerji tasarrufunun yanı sıra, döşemeden ısıtma sistemleri mekânlara dekorasyon özgürlüğü de sunmaktadır. Mekân içerisinde radyatör, konvektör gibi ısıtma cihazlarının yer almaması, mobilyalarınızı istediğiniz yere koymanıza imkân sağlar. Ayrıca oda sıcaklığını kontrol eden kablosuz oda termostatları ile mobilyalarınızı yeniden kablo döşemeye ihtiyaç duymadan istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz.

 

zeminonline_yatay_banner

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER