MarkaWorld.com

MEHMET GÜRELİ “FİLM NOIR” SERGİSİ

MEHMET GÜRELİ “FİLM NOIR” SERGİSİ
21 Ocak 2016 - 15:58 'de eklendi ve 2390 kez görüntülendi.

Sade Kolektif’in The Marmara Pera ‘da düzenlediği üçüncü sergisi, 11 Şubat – 11 Mart 2016 tarihleri arasında Mehmet Güreli’nin yeni eserlerine ev sahipliği yapacak. Mehmet Güreli, ‘Film Noir’ adını verdiği yeni sergisinde Film Noir’ı karanlıkların içinde kalan ilişkilerin dışına çıkartmayı başarıyor ve sanat tarihine, İstanbul’un 1930’lu yıllarındaki görüntüsüne, sinema tarihine ismini yazdırmış filmlere göndermeler yapıyor.

mehmet_gureli_3

Zekayı zorlayan, insanları düşünmeye sevk eden, onları yeni dünyalara sürükleyen, düşünceden düşünce doğuran her yaratıcı işin onu çok heyecanlandırdığını anlatan Mehmet Güreli, Film Noir dönemi üretimlerinin ona bu heyecanı yaşattığını söylüyor. Ressam yeni sergisinde bunu tuvaline yansıtıyor. Mehmet Güreli’nin resimlerinde, Film Noir detaylarını, bazen çizdiği karakterlerin gözlerinde, bazen ışıklar arasına saklanmış, bazen de yazılarda buluyoruz. Güreli’nin resimlerindeki kadınlar ve erkekler de kesinlikle bir karakteri temsil ediyor. Resimlerdeki karakterler bir Femme Fatale, bir dedektif ya da katil olabilir… Bir karakteri Femme Fatale bir kadın olarak hayal etmek onun zekasını ve çekiciliği kullanarak yapabileceklerine dair bir dolu macerayı da zihinlerde canlandırıyor. Her karakterin içinde bulunduğu atmosfer, etrafını saran renk ve resmin içindeki ışıklar karakter üzerine hayaller kurdurtuyor. İzleyici kendini ışık ve gölge oyunlarının gizemiyle birlikte bir Film Noir filminin içinde buluveriyor.

mehmet_gureli_2

“Karşına bir resim koyduğunda resim hangi dönemi yansıtıyorsa sen de o çağa ait oluyorsun.” diyen Mehmet Güreli’nin uzun süredir gerçekleşek en kapsamlı sergisi olacak olan “Film Noir”, sadece geçmiş bir zamana gönderme yapmakla kalmadan, ziyaretçileri düşünmeye davet edecek. Güreli, bu sergisinde bir yandan resimler aracılığı izleyiciye sorular sorarken, diğer yandan da izleyicileri resimlerin içine dahil ederek, belki de kendi hayatlarından bazı kesitler göstermeye çağıracak. Bu nedenle Mehmet Güreli’nin Film Noir adlı sergisi, ziyaretçiye bildiğimiz Film Noir akımından çok daha fazlasını vaat ediyor.

Yazar, müzisyen, ressam ve yönetmen olarak tanıdığımız Mehmet Güreli’nin resimleri belki de okuduğu kitaplar, yazdığı yazılar, yaptığı besteler, dinlediği melodilerle oluşuyor ama ressamın her bir resmi kendi alanında renkleri, çizimleri, ışıkları ve doğasıyla bambaşka bir dünyayı yansıtıyor.

mehmet_gureli_4

Güreli’nin okuduğu romanlar ve yaptığı araştırmalar, düşünce alanını etkilerken, resimleri ise bağımsız ve cesurca ortaya konulan, detayları incelenince ortaya çıkan bir özgürlük alanı gibi… Güreli’nin kullandığı renkler, renklerin gelişi güzel gibi tuvalde görünmesi ise ressamın ustalığının bir parçası…

Mehmet Güreli’nin yeni sergisi ‘Film Noir’, 11 Şubat – 11 Mart tarihleri arasında The Marmara Pera’da sizleri bekliyor…

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER