MarkaWorld.com

Konut sektörü darbe girişimi sonrası canlandı

Eskidji Ankara Merkez Bölge Ortağı Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, durgun yaz mevsimi olması ve S&P’nin not indirimine rağmen 15 Temmuz sonrasında konut piyasasında gözle görülür bir canlanma yaşandığına işaret ederek, bu canlılığın devam edeceğini söyledi.

Konut sektörü darbe girişimi sonrası canlandı
29 Temmuz 2016 - 9:39 'de eklendi ve 1513 kez görüntülendi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından beklenenin aksine konut piyasasında gözle görülür bir canlanma yaşanıyor.

Eskidji Ankara Merkez Bölge Ortağı Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, yılın ilk yarısında geçen yıla göre daha kötü bir performans sergileyen konut sektöründe, durgun yaz mevsimi olması ve S&P’nin not indirimine rağmen 15 Temmuz sonrasında kayda değer bir canlanma başladığını bildirdi. Bu gelişmenin, darbe girişimi sonrası ülkenin ekonomik dengelerinin artık geri dönülemez şekilde bozulduğunu savunanları haksız çıkardığını ifade eden Ünal, gayrimenkul piyasasında canlılığın önümüzdeki dönemde de devam edeceği görüşünü dile getirdi. Ünal, “Darbe ile meşru hükümeti devirmeye kalktılar başaramadılar. Yetmedi, peşinden S&P notumuzu indirdi, yabancılar ülkeden 10 milyar sermaye çıkardı. Ama vatandaş 8 milyar dolar bozdurarak ekonomiye destek verdi. Emlak piyasası durur dediler, tersine canlandı. Milli iradeyi gaspa yönelik girişime karşı göğsünü tanklara siper eden vatandaş demokrasiye sahip çıktığı gibi, ülke ekonomisine de sahip çıkıyor” dedi.

Türkiye’nin geleceğine güven…

Türkiye ekonomisinin son derece sağlam temeller üzerinde bulunduğunu ifade eden Ünal, bu tür saldırılarla onu çökertmek isteyenlerin başarılı olamayacağını ifade etti. Ünal, gayrimenkul sektörü ve genel olarak ekonominin durgunluğa sürükleneceği yönündeki görüşlerin gerçeği yansıtmadığını savunarak, devletiyle milletiyle Türkiye’nin darbecilere karşı verdiği demokrasi sınavının, ülkenin geleceğine güveni daha da artırdığını ifade etti. Sıkıntıların geçici olduğunu vurgulayan Ünal, Türkiye’nin demokrasisini ve hukuk devletini daha da güçlendireceği bu süreçte, ekonomide de çok daha iyi konuma geleceğini bildirdi.

Ünal, “Türkiye, darbecilere karşı duruşu ile demokrasiye bağlılığını çok net biçimde ortaya koymuş, demokrasimiz rüştünü ispat etmiştir. Bu, ülke ekonomisi için, tüm sektörler için, uluslararası yatırımcılar için bu en büyük güvencedir. Türkiye ekonomisinin geleceğine güven teyit edilmiştir. Yerli yabancı herkes korkmadan yatırımını yapabilir. Nitekim 15 Temmuz sonrası sektörümüzde yaşanan canlanma da bunu göstermektedir” dedi.

Faiz indirimleri konutta canlanmayı hızlandırır

Ünal, Merkez Bankası’nın bir süredir devam eden faiz indirimlerinin hem reel sektörde hem de finans sektöründe olumlu bir sürecin önünü açacağını ifade etti. İndirimlerin devam etmesi gerektiğini belirten Ünal, bunun konut kredilerine yansıması paralelinde, ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörü ve gayrimenkul piyasasının güçlenerek büyümeye devam edeceğini anlattı.

Gayrimenkul sektöründe özellikle Eylül ayından itibaren ciddi bir canlanma sürecine girileceğini kaydeden Ünal, “Bankacılık sektörü faiz indirimlerini konut kredilerine yansıtma konusunda daha duyarlı olmalı. Faiz indirimleri sektörde canlanmayı hızlandıracaktır” dedi.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER