MarkaWorld.com

İŞSİZLİK RAKAMLARINDAKİ SONBAHAR ORTAMI KASIM AYINDA BİTİYOR

İŞSİZLİK RAKAMLARINDAKİ SONBAHAR ORTAMI KASIM AYINDA BİTİYOR
24 Kasım 2015 - 13:00 'de eklendi ve 1715 kez görüntülendi.

TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı işsizlik rakamlarındaki olumsuz tablonun Eylül ve Ekim ayları verilerinde de devam etmesini beklediklerini söyleyen Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, “Ancak 1 Kasım seçimlerinin ardından toparlanma olacağı düşüncesindeyiz. İşverenlerin beklettikleri istihdamı da almak istediklerini görüyoruz” dedi.

eleman_2

TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı işsizlik rakamlarını değerlendiren Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, “Eylül ve ekim aylarındaki rakamların biraz daha kötü olacağı, yüzde 11 seviyesini bulacağı düşüncesindeyiz. Ancak 1 Kasım seçimlerinin ardından, işverenlerin beklettikleri istihdamı da almak istediklerini gördük. Bu aydan itibaren bir toparlanma sürecine girileceğini rahatlıkla ifade edebiliriz” dedi.

Eleman.net istihdam verilerinin de bu durumu doğruladığına dikkat çeken Ünsal, “Ağustos ayında sitemizde yayınlanan iş ilanlarının sayısı 17 bin seviyesindeyken, eylül-ekim aylarında 13 bin seviyesine gerilediğini görüyoruz. Bu ilan sayılarına karşılık, ağustos ayında 1 milyon 315 bin olan başvuru sayısı, eylül-ekim döneminde 1 milyon 500 bine yaklaştı. Eleman.net aracılığıyla istihdam edilen kişi sayısı ise ağustos ayında 7 bin 300 iken eylül-ekim döneminde 6 bine geriledi. Tüm bu tablo içinde sevindirici olan, 1 Kasım seçimlerinin ardından, iş ilanlarında, bir önceki ayın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 10 oranında bir artış gözlemlemiş olmamız” diye konuştu.

İşsizlikte çift haneli oranların aşağısına inilecek

İşsizlik rakamlarının önümüzdeki aylarda göstereceği seyirle ilgili beklentilerini paylaşan Savaş Ünsal, “Eleman.net Mavi Yaka İstihdam Endeksi’nden görüleceği gibi, istihdam rakamlarının Eylül-Ekim aylarında aşağıya doğru seyretmesinin etkisinin, TÜİK’in Eylül-Ekim aylarına yönelik açıklayacağı istihdam raporlarına da yansıyacağını düşünüyorum. TÜİK’in 2015 Ağustos ayı için açıkladığı yüzde 10,1 işsizlik oranının, Eylül’de yüzde 11’e yakın, Ekim’de ise yüzde 11’in üzerinde çıkabileceğini şimdiden öngörmekte fayda var. Ancak içinde bulunduğumuz Kasım ayında artık seçim belirsizliğinin ortadan kalmasıyla birlikte, işverenler şimdiye kadar beklettiği işe alımları harekete geçirmeye başladı. Önümüzdeki Kasım-Aralık aylarında işsizlik oranlarının aynı hızla azalarak çift haneli oranların aşağısına ineceğini, istihdam rakamlarının artacağı müjdesini de şimdiden vermek lazım” dedi.

Eleman.net verilerine göre, ara kademe ve mavi yaka pozisyonlarında ekim ayında en çok ilan yayınlanan ilk üç sektör tekstil, eğitim ve elektrik-elektronik olarak sıralandı. Aynı dönemde en çok başvuru yapılan üç sektör ise hizmet, gıda ve mağazacılık / perakendecilik oldu.

Türkiye genelinde istihdama katılan kişilerin yaklaşık yüzde 75’inin kol gücüne dayalı mesleklerde görev aldığını vurgulayan Ünsal, TÜİK tarafından açıklanan istihdam sayısının yüzde 75’ini baz alarak Eleman.net istihdam rakamlarıyla karşılaştırdıklarını ifade etti.

Eleman.net İlan Sayıları:

Ağustos 2015:      17 bin 274 iş ilanı

Eylül 2015:             13 bin 719 iş ilanı

Ekim 2015:            13 bin 810 iş ilanı

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER