MarkaWorld.com

Hürriyet Emlak ve İZEKO’dan dev iş birliği

Hürriyet Emlak ile İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO), İzmir’de faaliyet gösteren emlak ofislerinin desteklenmesi yönünde yeni bir iş birliğine imza attı. İş birliği kapsamında Hürriyet Emlak, portalına üye olan ve aynı zamanda İZEKO üyesi olan emlak ofislerinin bir yıllık Emlak Odası aidatlarını ödeyecek.

Hürriyet Emlak ve İZEKO’dan dev iş birliği
07 Kasım 2016 - 12:52 'de eklendi ve 1749 kez görüntülendi.

Hürriyet Emlak, iş ortağı olan emlak ofislerine destek vermek üzere İzmir’de dev bir işbirliğine imza attı. Hilton Oteli’nde düzenlenen lansmana; Hürriyet Emlak Genel Müdürü Cenk Angın, Hürriyet Emlak Ticari Koordinatörü Çağrı Bozay, İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu ve Başkan Vekili Selahattin Arslan, CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Coşkun Beşok, İzmir Ticaret Borsası Baş Vekili Ercan Korkmaz, Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Hürriyet Emlak Genel Müdürü Cenk Angın, Hürriyet Emlak’ın emlak sektörüne getirdiği kolaylıklar ve İZEKO ile yaptıkları işbirliği hakkında katılımcılara bilgi verdi.

cenk_angin2

Emlak sektörünün her zaman Türkiye’nin lokomotifi olduğunu dile getiren Angın, “Bu kadar gelişmiş, bu kadar büyümüş bir sektör ne yazık ki yasal düzenlemeler olarak geri kalmış sektörlerimizin başında geliyor. Hazırlanmış olan bir yasa taslağı var; umuyorum ki bu yasa en kısa zamanda yürürlüğe girer. Söz konusu yasa yürürlüğe girdiğinde sektörün bütün dinamiklerinin değişeceğini düşünüyorum. Yaptığımız işin, sektörde konuşulmayan ve çok farkına varılmayan bir özelliği var. Emlak komisyoncuları ve bizler farklı insanların hayatlarına dokunuyoruz. Bir ailenin ya da bireyin yaşamında en önemli yeri tutan şey yaşadığı yerdir. Biz de her sabah içerisinde uyanacakları ve hayatlarının büyük bir kısmını geçirecekleri mekanı seçme sürecine aracı oluyoruz. Böyle bir şeye vesile olmak çok önemli. Bu sebeple insani değerleri açısından da sektörü çok değerli buluyorum” ifadelerini kullandı.

“10’uncu yılımızda sektörü kucaklıyoruz”

Hürriyet Emlak’ın 10’uncu senesine geldiğini söyleyen Cenk Angın, 10’uncu senenin temasının emlak sektörünü kucaklamak olduğunu vurguladı. Bu tema kapsamında sektör temsilcileriyle daha çok bir araya gelmek ve daha yakın olmak istediklerinin altını çizen Angın, bu doğrultuda bazı adımlar attıklarını ve bu işbirliğinin de üçüncü adımları olduğunu sözlerine ekledi. Angın, “İlk olarak geçtiğimiz Haziran ayında “Emlağın En’leri” ödül törenini gerçekleştirerek sektörde bir ilke imza attık.  İlk kez emlak ofislerinin ödüllendirildiği ve sektörün buluştuğu törende 10 kategoride 20 ödülü sahiplerine takdim ettik. Ramazan ayında ise iftar yemeklerinde emlak ofislerimizle biraraya geldik. 7 ilde, 10 iftar yemeği düzenledik ve buralarda çok şey öğrendik. Emlak Odaları ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği kapsamında ise Bursa’dan sonra ikinci adımımızı İzmir’de atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

hurriyet_izeko_2

Sektörde Yenilikler Hürriyet Emlak’tan

Sektörde bir çok yeniliği hayata geçirdiklerini belirten Angın, bunlar arasında ise son olarak “Emlak Puan”, “360 Derece Sanal Tur” ve “Google Destek Paketi”nin yer aldığını belirtti. Hürriyet Emlak’ta 1 milyon ilan bulunduğuna dikkat çeken Angın, “Emlak Puan, başarılı emlak ofislerini ön plana çıkarmak için hayata geçirdiğimiz bir metrik” dedi. Sanal Tur’un ise emlak almak isteyenlerin bilgisayar başında sanki evi yerinde görüyormuş gibi inceleme fırsatı sunduğunu söyleyen Angın, Google destek paketinin de ilanlara bakanlara arama motorlarında yapılan aramalarda daha fazla görünürlük sağladığını belirtti.

cagri_bozay

Emlak Sektörüne Destek

Hürriyet Emlak Ticari Koordinatörü Çağrı Bozay ise İzmir’de gerçekleştirdikleri işbirliği için İZEKO Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu’na teşekkür ederek; Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğini, emlak sektörünün de bundan etkilendiğini ifade etti. Bozay, “Bu süreçte biz de sektöre destek olmak için daha önce bizimle hiç tanışmamış olan emlak ofislerinden; bizlerle çalışmış ancak ara vermiş ve yeniden devam etmek isteyen üyelerden sene sonuna kadar ücret almayacağız. Ayrıca Hürriyet Emlak’ın Klasik, Gold ve Platin paketlerinden birini alan emlak ofislerimizin 2017 aidatlarını da biz ödeyeceğiz. Kampanya kapsamında belirlenen üyelik paketleri için ise üyelerimize; ‘Şimdi al, 2017’de öde’ fırsatı sunacağız” dedi. 2017 yılında, Hürriyet Emlak tarafından satış danışmaları aracılığıyla yeni bir model hayata geçirileceğini ifade eden Bozay, “Emlak ofislerimize dijital danışmanlık hizmeti vereceğiz. Bu hizmet; ilanların nasıl girilmesi gerektiği, fotoğrafların nası olması gerektiği gibi dijital konuları içerecek. Böylece Hürriyet Emlak’ı en verimli şekilde kullanmalarını sağlayacağız” dedi.

mesut_guleroglu1

Teknolojinin Gerisinde Kalan Rekabet Edemez

İZEKO Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, sektördeki yenilikleri takip ettiklerini dijital pazarlamanın da bunlardan biri olduğunu söyledi. Emlak sektörünün piyasanın gereklerini yerine getirmesi konusunda “Geç” kalma lüksü olmadığına dikkat çeken Güleroğlu, “Eğer elektronik alışveriş konusunda bir adım geriye düşersek ayakta kalma şansımız da olmaz. Bu nedenle sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tüm yenilikleri de takip etmemiz gerekiyor” dedi. Hürriyet Emlak’ın bu konuda başarılı bir çalışma sunduğunu söyleyen Güleroğlu, “Üye olmayan arkadaşların bir adım atmasında fayda olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Emlak Yasası 2017’de

İZEKO olarak 2 yıl önce İzmir’de 18 Oda ve 24 sektör kuruluşuyla gerçekleştirdikleri toplantıların ardından ortak bir Emlak Müşavirliği Yasa Taslağı hazırladıklarını ve bunu Ankara’ya sunduklarını hatırlatan Güleroğlu, “Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bizim emlak danışmanlığıyla ilgili yönetmeliklerimizi hazırlıyor. Yüksek ihtimal 2017 başlarında hayata geçecek” dedi.

Emlakçılara yönelik Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ni (TAKBİS) öğrenebilmeleri için eğitim çalışması düzenleyeceklerini ifade eden Güleroğlu “Bu konuyla ilgili Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile görüşmelerimizi yaptık. Eğitimler 8 ay sürecek” dedi. Güleroğlu, sektöre yönelik çalışmaları sürdürürken “Korsan” emlakçılarla mücadele için de en büyük görevin yine sektörün kendine düştüğünü söyledi. Güleroğlu, “Bize mahallenizdeki korsan emlakçıyı bildirin” dedi.

zekeriya_mutlu

Kayıt Dışı Emlakçıyla Mücadele

Toplantıya katılan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da emlak sektörüne seslenerek “Korsanı bildirmezseniz, siz suçlusunuz. Siz bildirirseniz ben de bir saatte gereğini yapmazsam ne isterseniz onu söyleyin” dedi. Sektörün mutlaka yeniliklerin peşinden koşması gerektiğini belirten Mutlu, “Eskiden mahalle mahalle gezerek ev aranırken şimdi internet başında, kahve içerken ev arıyoruz. Emlak sektörü artık sabah iş yerin aç, akşam kapat olarak çalışmıyor. Sektör 7 gün 24 saat çalışıyor. Dükkan kapanırsa akşam evde web sayfasından işlerinize devam ediyorsunuz. İşte bu nedenle Hürriyet Emlak ile olan işbirliğini çok önemsiyoruz” diye konuştu.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER