MarkaWorld.com

HALI TASARIMINDA HAKİM TRENDLER

HALI TASARIMINDA HAKİM TRENDLER
22 Ocak 2016 - 10:18 'de eklendi ve 3158 kez görüntülendi.

Halı tasarımı dinamik bir süreç ve moda akımları değişime uğradıkça tasarımı etkileyen unsurlar da değişiyorlar. Kendine has trendler dâhilinde gelişen halı tasarımı da sektördeki yeniliklerin etkisiyle her sene farklı şekillerde karşımıza çıkıyor.

hali_tasarimi_4

Her sektörde olduğu gibi halı sektöründe de her sezon yeni trendler oluşuyor ve eskiye ait moda unsurları geri planda kalıyor. İçinde bulunduğumuz 2016 sezonunda da halı piyasasında bazı renk, desen ve malzemeler ön plana çıkıyor.

Halı tasarımcılarının önemli bir kısmı 2016 sezonunun favori renginin gri olduğunu söylüyorlar. Grinin yanında bej, krem rengi, açık yeşil, soluk sarı ve gölgeli mavi sıklıkla kullanılıyor. Ayrıca bir dönem popüler olan sert yüzeyli halılar artık pek revaçta değil, onların yerini kadife görünümlü ve yumuşak yapılı Saksony halılar almış durumda. Duvardan duvara halı piyasasında da yine Saksony halılar öncelikli olarak tercih ediliyor.

Yeni model halılarda desen ve motiflerin yoğunluğu ve bunların halı üzerindeki etkisi artmış vaziyette. Bu sayede halıda oluşan lekelerin görünürlüğü azalıyor. Ayrıca daha seçkin ve dikkat çekici bir tasarım stili ortaya çıkmış oluyor.

 

Tasarımcılar pek çok halıda çiçek ve bitki motifleri kullanıyor. Şu sıralar trend olan botanik nitelikli motif ve desenler, halıya kaliteli bir görünüm kazandırıp ürünün değerini ve albenisini arttırıyor.

hali_tasarimi_2

İnsan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde ise gölgeli desenlere sahip koyu renkli halılar kullanılıyor. Sisal ve hindistan cevizi lifinden imal edilen halılar bu tür yerler için ideal ürünler olarak görülüyor. Mevcut trendlere göre çikolata kahverengisi ve kömür rengi halılar trafiğin yoğun olduğu mekânlarda öncelikli olarak tercih ediliyor. Bu halılar uzun havlı yapıları ve hacimli iplikleriyle dikkat çekiyor.

Başta laminat ve lamine parke olmak üzere zemin kaplamaları sektöründe yaygınlaşan rüstik moda akımı halı piyasasında da etkisini gösteriyor. Nötr renkler ve gri ile bejin çeşitli tonları halı tasarımlarına ağırlıklarını koyuyorlar.

Son dönemlerde rahatlık faktörü de kendini iyice hissettiriyor. Özellikle yatak odası gibi fazla insan trafiği olmayan yerlerde kadifemsi uzun ipliklerden üretilen halılar sıklıkla tercih ediliyor. Koridorlarda ve küçük mekânlardaysa birbirinden çok farklı renklerin karışımıyla tasarlanan halılar ön plana çıkıyor.

Yeni trendlere göre yün iplikten ketene, elyaftan pamuğa kadar çok farklı malzemeler bir araya getirilebiliyor. Çeşitli iplikler halıda farklı bölgelerde kullanılıyorlar ve sonuçta çok katmanlı halılar ortaya çıkıyor.

Vintage ve nostalji gibi kavramlar da halı modasında son dönemde kendilerine yer buluyor. Bu tür geçmişi hatırlatan halılar, yumuşak yüzeylere sahip olup insana rahatlık hissi veriyor. Hatta kalın yapılı bazı halılar dokunma şekilleri itibariyle insanda elde yapıldıkları hissini uyandırıyor.

Son dönemlerde normalden uzun hav yüksekliğine sahip halılar üretiliyor ve bu halılarda kullanılan iplikler hacimli bir görünüm sergiliyor. Ayrıca yeni üretilen halılarda yumuşaklık ve dayanıklılık gibi faktörler bir arada bulunabiliyorlar.

İplik türleri arasında yün iplik hala en çok beğenilen malzeme konumunda bulunuyor. Yün ipliğin yumuşak, leke tutmayan ve dayanıklı yapısı yün halıları 2016 sezonunda da tercih listesinin zirvesine yerleştiriyor.

hali_tasarimi_3

Ayrıca halıların dizaynında da birtakım yenilikler dikkati çekiyor. Artık sadece bitki veya çiçek motifleri halılara işlenmiyor. Duvarlardaki tabloları andıran ve adeta birer sanat eseri olan, görsel niteliği son derece yüksek resimler ve desenler de halılarda sıklıkla kullanılıyor.

Sonuç olarak herhangi bir ürünün tasarımında olduğu gibi halı tasarımında da çeşitli trendler ve moda akımları belirleyici oluyor. Bazı renk grupları eskiye göre daha az kullanılırlarken, bazı renk grupları ön plana çıkıyor. Çeşitli iplik türleri eski popülerliklerini yitirirlerken, kimi iplik türleri daha sık kullanılır hale geliyor.

Bilindiği gibi halı tasarımı dinamik bir süreç ve moda akımları değişime uğradıkça tasarımı etkileyen unsurlar da değişiyor. Kendine has trendler dâhilinde gelişen halı tasarımı da sektördeki yeniliklerin etkisiyle her sene farklı şekillerde karşımıza çıkıyor.

 

halionline_yatay_banner

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER