MarkaWorld.com

GELENEKSEL KUKLA GÖSTERİLERİ BULUŞMASI 18. KEZ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ

GELENEKSEL KUKLA GÖSTERİLERİ BULUŞMASI 18. KEZ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ
30 Ekim 2015 - 13:11 'de eklendi ve 1632 kez görüntülendi.

18.ULUSLARARASI İSTANBUL KUKLA FESTİVALİ, 13 – 25 EKİM’DE SANATSEVERLERLE BULUŞTU

Dünyanın dört bir yanından en seçkin kukla sanatçıları, 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde İstanbul’da sanatseverlerle buluştu.

kukla_4

İstanbul’un en önemli kültür – sanat etkinliklerinden Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim ayı’nda İstanbul’da coşkuyla gerçekleşti. Bu yıl 18. kez yapılan Festival’de Fransa, Hollanda, Hong Kong, İspanya, İtalya, Kore, Romanya, Rusya, Şili, Tayvan ve Türkiye kukla gösterileri ile yer aldı. Ayrıca bu yıl festivalde oyunların haricinde film gösterimleri ve workshoplar da yapıldı.

kukla_1

Festival Mekanları Bu Yıl Çok Çeşitlendi

18.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali etkinliklerinin sahnelendiği gösteri mekanları daha da çeşitlendi. Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Başkonsolosluğu, Akbank Sanat, Küçük Salon, Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi yanında Koç Üniversitesi Sevgi Gönül K.M., Sahne Pulcherie gibi kültür merkezleri, tiyatro sahneleri, üniversiteler gösterilere evsahipliği yaptılar.

Ayrıca; halkla iletişimin en önemli merkezlerinden olan AVM’ler de Festival’deki gösterilere evsahipliği yaptı.

Örneğin; ÖzdilekPark İstanbul AVM, Forum İstanbul, Marmara Forum, Torium AVM, Mall of İstanbul ‘da çeşitli günlerde yapılan çeşitli gösterilerde binlerce seyirci ve sanatsever dünyanın en tanınmış kukla ustalarıyla buluştu.

kukla_2

Kukla gösterileri “Sosyal Sorumluluk Projeleri” olarak farklı etkinliklerde farklı seyirci ile buluştu. Bu yılki gösteriler çeşitli “Sosyal Sorumluluk Projeleri” olarak yapılandırıldı. Suriyeli çocuklar’a özel gösteri yapıldı. Ayrıca doğarken talihsizlik yaşayıp kısmi beyin hasarına uğrayan “ Serebral Palsili Çocuklar” da aileleriyle kukla gösterisi seyrettiler.

13- 25 Ekim 2015 tarihleri arasında 13 gün süren ve bir günde çeşitli mekanlarda 3-4 gösterinin yapıldığı 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, son dönemde İstanbul’da yapılan en fazla halk katılımlı organizasyon olarak belirlendi.

kukla_5

Ayrıca festival bünyesinde Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Sanat Yönetmeni ve İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı Cengiz Özek’in gerçekleştirdiği “ Çöp Canavarı” ve “ Büyülü Ağaç” adlı kukla gösterileri de çeşitli salonlarda yer aldı.” 

kukla_3

Cengiz Özek Diyor ki…

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Sanat Yönetmeni ve İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı Cengiz Özek: “İstanbul Karagöz Kukla Vakfı olarak, bu yıl Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’ni on sekizinci kez düzenledik. 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde tüm sanatseverlerle, özellikle dünyanın en seçkin kukla gösterilerinde birlikte olduk. Ayrıca önemli kültür varlığımız olan Karagöz Gölge Oyunu’nu seven ve destekleyenlerle bir arada olmaktan her zaman olduğu gibi büyük gurur duyduk . Bu kültür mirasımızı hem yurtiçinde hem de yurtdışında daha geniş kitlelere ulaştırmak, yaşatmak ve geliştirmek hedefindeyiz. Bu yıl AVM’lerde de daha da çok gösteri düzenlendi. Halkla geniş kapsamlı buluşmayı da daima çok önemsiyoruz” dedi.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER