MarkaWorld.com

FİRMALAR EN FAZLA %9 ZAM DİYOR, MAVİ YAKALILAR %20’NİN ÜSTÜNDE ARTIŞ BEKLİYOR

FİRMALAR EN FAZLA %9 ZAM DİYOR, MAVİ YAKALILAR %20’NİN ÜSTÜNDE ARTIŞ BEKLİYOR
09 Aralık 2015 - 11:26 'de eklendi ve 1549 kez görüntülendi.

Eleman.net’in firmalara ve çalışanlara yönelik yeni yıl maaş zammı anketine göre, firmaların planladıkları artış oranı ile çalışanların beklentileri birbirleri ile uyuşmuyor. Firmaların yüzde 27’si yüzde 5 ile 9 arasında ücret artışı planladığını belirtirken, mavi yakalı çalışanların yüzde 31’lik kesiminin zam beklentisi yüzde 20’nin üzerinde bulunuyor. Ankete göre, çalışanların yüzde 23’ü beklediği zammı alamama durumunda aldıkları ücret kadar performans göstereceklerini ifade ediyor.  

zam_2

Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlarda lider insan kaynakları platformu Eleman.net, firmalara ve çalışanlara yönelik gerçekleştirdiği yeni yıl ücret artışı anketinin sonuçlarını açıkladı. 5 bini aşkın firmanın ve 11 binden fazla çalışanın katıldığı ankete göre, çalışanların zam oranı beklentileri ile firmaların planladıkları artış oranı birbirini karşılamaktan uzak.

Eleman.net’in anketinde sorduğu “Yeni yılda çalışanlarınıza ne kadar zam yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusuna firmaların yüzde 27’si “yüzde 5 – 9 arası” yanıtını verirken, yüzde 23’ü “Zam yapmayı düşünmüyoruz” yanıtını verdi. “Yüzde 10 – 14 arası” diyenlerin oranı yüzde 22 olurken, çalışanlarına yapacağı ücret zammının yüzde 20’nin üzerinde olacağını belirtenlerin oranı yüzde 12 olarak gerçekleşti. Firmaların yüzde 9’u zam oranının yüzde 5’in altında kalacağını, yüzde 7’si ise yüzde 15 – 20 arasında gerçekleşeceğini belirtti.

Çalışanların yüzde 15’i zam beklemiyor

Eleman.net’in “Yeni yılda ne kadar zam bekliyorsunuz?” sorusuna yanıt veren mavi yakalı çalışanların yüzde 31’i “yüzde 20’nin üzerinde” yanıtını verdi. Maaşında yüzde 10-14 arasında artış beklediğini belirtenlerin oranı yüzde 19 olurken, “Yüzde 5 ile 9 arasında artış bekliyorum” diyenlerin oranı yüzde 17 oldu. Çalışanların yüzde 15’i zam beklemediğini ifade ederken, artış beklentisi yüzde 15 – 20 aralığında olanlarını oranı yüzde 11’de, yüzde 5’in altında olanların oranı ise yüzde 7’de kaldı.

En yüksek ve en düşük zam oranına sahip sektörler

Ankete göre, yeni yılda çalışan ücretlerinde en yüksek zam oranına sahip sektör restorancılık olacak. Yüzde 20’nin üzerinde artış yapacağını belirten firmaların yüzde 35’i restorancılık sektöründe faaliyet gösterirken, ikinci sırada yüzde 10’luk artış oranı ile mağazacılık/perakende sektörü yer alıyor. En düşük zam oranına sahip sektörler ise eğitim ve imalat sektörleri olarak öne çıkıyor. Yeni yılda maaşlara hiç zam yapmayacaklarını ifade eden firmaların yüzde 12,5’erlik oranla eğitim ve imalat sektörlerinde faaliyet gösterdikleri görülüyor. Bu sektörleri yüzde 10 ile bilgisayar/BT/internet ve yüzde 7,5’luk oranıyla da Tekstil sektörleri takip ediyor.

Beklediğini alamayan yöneticisinin kapısını çalacak

Anket, maaş artışı beklentilerinin altında kalan çalışanların olası tutumlarına da ışık tuttu. Buna göre, çalışanların yüzde 29’u “Beklediğiniz zammı alamazsanız, nasıl bir yol izlersiniz?” sorusuna “Üst yöneticimle konuşarak beklentimi tekrar dile getiririm” yanıtı verdi. Çalışanların yüzde 23’ü aldığı ücret kadar performans göstereceğini ifade ederken, yüzde 18’lik bir kesim yeni bir iş arayışına başlayacağını söyledi. Aynı şekilde çalışmaya devam edeceğini belirtenlerin oranı yüzde 16 olurken, “İşten ayrılmayı düşünürüm” diyenlerin oranı yüzde 14 oldu.

Anketi değerlendiren Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, “Veritabanımızdaki 2,5 milyon adayın büyük çoğunluğu mavi yakalı ve asgari ücret karşılığında çalışanlardan oluştuğu için, artış beklentisinin ağırlıklı olarak yüzde 20’nin üzerinde olduğunu görüyoruz. Firmaların yüzde 30’una yakınının maksimum yüzde 9 oranında maaş artışı planladığını belirtmesine karşın, çalışanların yüzde 60’tan fazlası bu oranın üzerinde bir beklentiye sahip bulunuyor. Zam yapmayı planlamadığını belirten firmaların yüzde 23 gibi yüksek sayılabilecek bir orana sahip olmasını da dikkat çekici buluyoruz” dedi.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER