MarkaWorld.com

ETKİNLİK SİNEMASI İÇİN LED AYDINLATMA SİSTEMİ: PHILIPS LIGHTVIBES

ETKİNLİK SİNEMASI İÇİN LED AYDINLATMA SİSTEMİ: PHILIPS LIGHTVIBES
17 Aralık 2015 - 11:54 'de eklendi ve 1683 kez görüntülendi.

Canlı yayın entegrasyonuyla birlikte Dijital Sinemaya geçişin ardından, sinema endüstrisi dünya genelinde hem sinemaya gidenler hem de müzikseverler için eğlence alanında bir paradigma değişimi yaşatmaya hazırlanıyor.

philips_2

Philips LightVibes, her izleyicinin etrafındaki görüş alanına güçlü, zarif ambiyanslı LED aydınlatma sunarak müzik ve etkinlik performanslarını iyileştiriyor, uzun metrajlı filmlerde, gösteri öncesi programlarda ve reklamlarda da daha iyi bir deneyim sunuyor.

Philips LightVibes, sinema sahiplerine sundukları hizmetlerin arasına etkinlik sinemasını da katarak yeni kitlelere ulaşma imkânı veriyor. LightVibes, sinemaya büyük LED medya panelleri ve LED armatürler ekliyor ve bunlar medya içeriğiyle senkronize olarak kapsamlı bir deneyim sunuyor. Aynı zamanda görüntü yönetmenlerine ve yaratıcı topluluğun diğer üyelerine yeni ve etkileyici olanaklar getiriyor. Çoklu ekran teknolojisi, sinemalara istenilen her şekilde ayarlanabilen, ekranda gösterilen içeriğin etkisini artırarak gerçekten sürükleyici bir deneyim yaşatan ambiyans aydınlatma sağlıyor.

philips_3

Yeni seyircilere ulaşmak…

Philips LightVibes, sürükleyici eğlence deneyimleri sağlarken daha geniş kitlelere ulaşmak isteyen sinema işletmecilerine salonlarını iyileştirmeleri, farklılaştırmaları ve amacını yeniden düzenlemeleri için yardım ediyor. Bu, yeni gelir kaynaklarına erişim sağlıyor ve olanaklarını daha iyi kullanabiliyorlar. Screendigest’e göre, 2018 yılı itibariyle alternatif içeriğin gişe hasılatının 1 milyar doları aşması bekleniyor. Philips LightVibes ise operadan Rock konserlerine ve spor karşılaşmalarına uzanan alternatif içerikleri ve sahnelenen etkinlikleri seyredenlere kapalı mekânda gerçeğe yakın deneyimler sunarak sinemaların bu pazarda yer almalarına yardım ediyor. Sinemaları desteklemenin yanı sıra sanatçı ve spor kulüpleri de yer aldıkları etkinliklerin dünya genelinde binlerce sinemada aynı anda yayınlanması olanağına kavuşuyor, böylece daha çok taraftara ulaşarak etkinlik gelirlerini artırabiliyorlar.

Philips, LightVibes konseptini 2014 Mart ayında Las Vegas’ta düzenlenen CinemaCon fuarında görücüye çıkardı ve Eindhoven/Hollanda’da gerçekleştirilen başarılı pilot kurulumun sonuçlarını paylaştı. Tüketicilerin ilk tepkisi çok olumluydu:

  • Gösterime katılanların %81’i, LightVibes’ın sinemadaki konser etkinliği esnasında yaşadıkları deneyimi önemli ölçüde iyileştirdiğini söyledi.
  • Ortalamada, fikri alınan kişiler LightVibes’ın bulunduğu bir sinemada konsere gitmeyi altı kat daha çok istediklerini belirttiler.
  • Sinemada konser gösterimi yapmayı düşünüyorsanız, izleyicilerin %65’inin LightVibes bulunan bir sinemayı tercih ettiğini unutmayın.
  • İzleyicilerin %58’i, LightVibes ile iyileştirilmiş içerik için fazladan 1 € ödeyebileceklerini belirtiyorlar.

philips_4

Philips LightVibes’a sektörden destek

Philips LightVibes, ilk kez CineEurope 2014 kapsamında Barcelona’da, iEvent Cinema Association (ECA) işbirliğiyle sergilenmişti. ECA Kurucusu ve Başkanı Melissa Keeping, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Etkinlik sineması içeriği benzersizdir ve izleyicilerin ekrandaki etkinlikle olan ilişkileri her şeyden farklıdır. Philips LightVibes gibi izleyici deneyimini iyileştirecek ve daha sürükleyici hale getirecek teknolojilerin bu pazara girmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz.”  

Philips, ODEON & UCI Sinemalarıyla ortaklık kurdu. Avrupa’nın en büyük sinema işletmecisi olan ODEON & UCI, Bochum/Almanya’da yer alan UCI KINOWELT Ruhr Park sinemasında Philips LightVibes sisteminin ticari denemesini yapmaya başladı. ODEON & UCI Cinemas, dünyada Philips LightVibes’ı gerçek izleyicilerle test eden ilk sinema zinciri oldu. Dünyanın lider sinema işletmecilerinden biridir ve yedi Avrupa pazarında, 244 sinemada 2.227 perdeyle Avrupa’nın en büyüğüdür. UCI Almanya ve Avusturya’dan Sorumlu Müdürü Jans Heinze, “Teknoloji, sinema deneyimini hem izleyiciler hem de işletmeciler açısından radikal ölçüde iyileştirebilecek potansiyele sahip. Müşterilerimizin ne düşündüklerini duymak için can atıyoruz,” dedi.

Dünyanın lider müzik şirketi UMG kapsamında faaliyet gösteren Universal Music Enterprises da Philips LightVibes’ı destekliyor. İkon haline gelmiş konser filmlerini LightVibes formatında sunmak üzere Universal Music ile Philips ortak oldu. Bu işbirliği kapsamında LightVibes sistemini kuran sinemalar UMG’nin süper star konser koleksiyonuna erişim sağlayabiliyor. İlk etapta tarihi Alice Cooper, The Doors, Dream Cinema, Morrissey, Paul McCartney and Wings, Peter Gabriel, Queen ve The Rolling Stones konserleri yer alıyor. Universal Music Enterprises Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Bruce Resnikoff, şu yorumda bulundu: “Teknolojilerinin potansiyelini açığa çıkarabilmek üzere Philips ile LightVibes üzerinde birlikte çalışacağımız için çok heyecanlıyız.  Bunun hem izleyiciler hem de sinema sahiplerinin deneyimini iyileştireceğini, konser filmi deneyimine gerçeklik katacağını düşünüyoruz. Tanınmış müzik kataloğumuzu HD görüntü ve yüksek ses kalitesiyle beyaz perdeye yansıtmak için sabırsızlanıyoruz. LightVibes’ın sunduğu gerçeğe yakın görüntü ve ses sayesinde tam anlamıyla iyileştirilmiş bir deneyim olacak.”

2015 Temmuz ayında, Philips LightVibes ve Universal Music Sweet Summer Sun – Hyde Park Live galasını sundu. The Rolling Stones’un ünlü konserinin filmi Bochum/Almanya’da 200 kişilik VIP seyircisine gösterildi. Gala, UCI Group’un KINOWELT Ruhr Park sinemasında düzenlendi ve biletler halka açık bir yarışmayla Rolling Stones fanlarına dağıtıldı. UCI KINOWELT Almanya Sorumlu Müdürü Jens Heinze, “Bu yenilikçi görsel boyut, konuklarımıza ilham verici bir eğlence deneyimi sunulmasına katkıda bulunacak. Sektördeki profesyonellerden ve Rolling Stones fanlarından oluşan bu çok çeşitli dinleyici grubunu ağırlamak için sabırsızlanıyoruz.”

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER