MarkaWorld.com

E-Kesinti mobil uygulaması, Türkiye’nin her yerindeki elektrik kesintisini önceden haber veriyor

Elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe teknolojik yeniliklere imza atan AKEDAŞ ile elektrik dağıtım şirketlerinin çatı kuruluşu Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nin (ELDER) iş birliğiyle hayata geçirilen e-kesinti mobil aplikasyonu, Türkiye’nin her yerindeki planlı elektrik kesintilerini akıllı telefonlar aracılığıyla önceden haber veriyor. Uygulamayı kullanan abone bulunduğu mahalledeki kesintiyi 48 saat önceden cep telefonundan öğrenirken, kesintiden 30 dakika önce telefonuna son bir uyarı daha geliyor. Türkiye’de bir ‘ilk’ olan uygulama için hiçbir ücret ödenmiyor.

E-Kesinti mobil uygulaması, Türkiye’nin her yerindeki elektrik kesintisini önceden haber veriyor
15 Kasım 2016 - 12:25 'de eklendi ve 1269 kez görüntülendi.

Türkiye’de yapılan planlı elektrik kesintileri, EPDK mevzuatı gereğince web siteleri, e-mail, gazeteler gibi iletişim kanallarından ilan ediliyor. Buna karşın abonelerin bu kesintilerden haberdar olmaması, günlük yaşam ve iş dünyasında ciddi sıkıntılara yol açabiliyor.

81 il ve 970 ilçede uygulanıyor

Yenilikçi kimliğiyle 2011 yılından bu yana faaliyet gösteren AKEDAŞ, Türkiye’deki tüm planlı elektrik kesintilerini web sitesi üzerinden duyuran Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ile iş birliği yaparak, bu soruna akıllı bir çözüm geliştirdi. AKEDAŞ, Türkiye’deki elektrik tüketicilerini yakından ilgilendiren konuya sosyal sorumluluk yaklaşımını benimseyerek Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Kemal Önyurt ve proje ekibi tarafından kodlama, uyarlama ve tasarımı yapılan ‘E-kesinti’ mobil aplikasyonu ile Türkiye’nin her bölgesindeki elektrik kesintisini, bölgedeki abonelere cep telefonları aracılığıyla bildiriyor. Uygulama, ELDER’in Türkiye’nin 81 ili ve 970 ilçesinden sağladığı kesinti bilgilerini aboneleri ileterek, kesintilere habersiz yakalanmalarını önlüyor.

Planlı Elektrik Kesintilerine habersiz yakalanmak sona erdi

ELDER-AKEDAŞ proje ekibi lideri Kemal Önyurt, elektrik kesintileri konusunda aboneleri zamanında haberdar etmenin hayati öneme sahip olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“E-kesinti uygulamasını, ELDER ile birlikte Türkiye’nin kullanımına sunduk. Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde veya bir mahallesinde yapılacak kesintiyi mobil uygulama ile önceden kolayca öğrenmek ve buna göre planlama yapmak mümkün. Daha önce aboneler çeşitli kanallardan haberdar edilseler de birçok abone, kesintiyi uygulama sırasında öğreniyor ve sıkıntı yaşıyordu. E-kesinti uygulaması, bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için geliştirildi. Üstelik e-kesinti, tamamen ücretsiz bir uygulama.”

Kemal Önyurt ve proje ekibi, böyle bir mobil uygulamanın geliştirilmesine sosyal sorumluluk anlayışı ile yaklaşan AKEDAŞ üst yönetimine kendilerine tanıdıkları bu fırsattan dolayı teşekkür ettiklerini belirterek, Türkiye’deki tüm elektrik kullanıcıları için faydalı olmasını dilediler.

Yazlık ve iş yerinizin olduğu bölgeleri de takip edebilirsiniz

ELDER – AKEDAŞ Proje ekibi lideri Kemal Önyurt, Android ve IOS işletim sistemli akıllı cep telefonlarına indirilen e-kesinti uygulamasının, çok önemli bir yenilik olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Abonenin bulunduğu lokasyondaki planlı kesintiler otomatik olarak telefona geliyor. Ayrıca kesintiden yarım saat önce cep telefona bir bildirim daha geliyor ve son kez uyarıda bulunuluyor. Böylece tüketiciler planlamalarını önceden yapabiliyor. Uygulamaya tıklayarak kesintinin detayları görülebiliyor. Sadece bulunduğunuz ilçeyi değil, seçtiğiniz ilçenin de kesintilerini görebilir, iş yeriniz veya yazlığınızın bulunduğu bölgedeki bilgilere de ulaşabilirsiniz. Uygulama, Apple Store ya da Google Play’de ‘e-kesinti’ yazarak indirilebilir. Konumlara erişim izni verildiği zaman kısa süre içinde ilçe tespiti ve planlı kesintiler listeleniyor.”

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER