MarkaWorld.com

DEV PROJELERDE KÜÇÜK HESAPLAR

DEV PROJELERDE KÜÇÜK HESAPLAR
12 Ocak 2016 - 9:56 'de eklendi ve 1841 kez görüntülendi.

Konut satışının 1 milyon 200 binlere ulaştığı 2015 yılında, inşaat firmaları hala küçük hesaplar peşinde. İnşaat firmaları tüketici aleyhine sözleşmeler imzalatarak kanunen kendilerinin ödemesi gereken tapu masraflarını da tüketicilerin üzerine yıkıyor. Büyük projeler yapan firmaların bu yolla milyonlarca lira haksız kazanç elde ettiklerini ifade eden Rehber Hukuk Bürosu Avukatı Ahmet Çetinkaya tüketicilerin haksız yere kendilerinden alınan bu paraları yasal faiziyle birlikte geri alabileceklerini söylüyor.

rehber_hukuk_2

Son 10 yılda en hızlı büyüyen sektörlerden biri olan inşaat sektörü beraberinde getirdiği sorunları da kendisi gibi büyütmeye devam ediyor. Son yıllarda inşaat firmalarının tüketici aleyhine maddeler içeren sözleşmeler imzalatarak kendilerinin ödemesi gereken tapu masraflarını tüketici üzerine yıkması bu sorunlardan biri. Örneğin; bir projeden 500 bin lira değerinde ev aldınız ve tapunuz çıktığında evin mülkiyetini devralmak için firmaya başvurdunuz. Firma size tapuyu üzerinize almanız için kanunen belirlenmiş olan yüzde 4 oranındaki tapu harcını ödemeniz gerektiğini söylüyor ve sizden 500 bin liralık bir ev için 20 bin lira para alıyor. Eğer konu hakkında biraz bilgi sahibiyseniz aslında bunun yüzde 2’lik kısmını satıcıya diğer yüzde 2’lik kısmının da alıcıya ait olduğunu belirtiyorsunuz. Fakat firma size eğer bu parayı ödemezseniz tapu devrini yapmayacağını söylüyor. Siz de evinize kavuşmanın hayaliyle çaresizlik içinde bu parayı ödüyorsunuz.

Ankastrenin KDV’sini isteyebilirler

Bazı firmalar tapu harcının yanı sıra mutfaktaki ankastrenin KDV’si gibi ödediğiniz 500 bin liranın yanında komik kalacak nitelikteki (300-500 lira gibi) ücretleri de talep edebiliyor. Böylece sizden 10 bin 500 lira para haksız yere tahsil edilmiş oluyor.

İstanbul’daki büyük projelerde bu tür soruların sıkça yaşandığını söyleyen Rehber Hukuk Bürosu Avukatı Ahmet Çetinkaya bu şekilde proje bazında firmanın eline oldukça büyük rakamlar geçtiğini söylüyor ve ekliyor: “Örneğin 2 bin dairelik bir konutta tüketiciden alınan bu haksız kazanç 21 milyon lirayı buluyor.”

Peki bu konuda tüketici ne yapmalı?

Ahmet Çetinkaya birçok firmanın sözleşmesinde “Tapu işlemlerine ait vergi resim ve harçlar kanunen ait olduğu tarafça ödenir” yazmasına rağmen yine de tapu harcını tüketicilerden aldıklarını söylüyor. Bu konuda tüketicilerin haksız yere kendilerinden alınan bu paraları yasal faiziyle birlikte geri alabileceklerini belirten Avukat Ahmet Çetinkaya, konut teslimi esnasında ya da paranın ödenmesi anında haksız bir ödeme yaptığı düşünen ya da konutu eksik teslim alan tüketicilerin firma tarafından imzalattırılan belgelerin altına “tüm dava haklarım saklıdır”yazdırmalarının ve yaptıkları ödeme karşılığı firmadan belge almalarının hak kaybına uğramamaları açısından önemli olduğunun altını çiziyor.

Bu konuda yaşanan haksızlığın Türkiye çapında milyarı bulan boyutlara ulaştığını söyleyen Çetinkaya, vatandaşların bu konuda bilinçlenmesinin aslında bu tür sıkıntıların da önüne geçilmesi adına büyük bir adım olduğunu ve bilinçli tüketici karşısında firmaların da daha dikkatli olacağını tüketici aleyhine maddeler içeren sözleşmelerden uzak duracağını belirtiyor.
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER