MarkaWorld.com

Danfoss enerji verimliliğini anlattı

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Kadıköy Temsilciliği, Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Meclis Binası Konferans Salonu’nda, “Enerji Verimliliği Kanunu ve Bina Enerji Performans Yönetmeliği’nde Gelinen Son Nokta” konulu bir panel düzenledi. Danfoss, panele ürünlerini tanıttığı standı ile katıldı, ziyaretçilere enerji verimliliği hakkında bilgi aktardı.

Danfoss enerji verimliliğini anlattı
03 Kasım 2016 - 9:42 'de eklendi ve 1247 kez görüntülendi.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Kadıköy Temsilciliği, Enerji Verimliliği Kanunu ve Bina Enerji Perfomans Yönetmeliği’nde Gelinen Son Nokta” konusunda bir panel düzenledi. Panele Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü, Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER), Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD), Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTM), İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB), Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi (EMO) ve Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden konuşmacılar katıldı.

“Mevcut binalar için son tarih: 2 Mayıs 2017”

Danfoss, panel boyunca sergi alanında enerji verimliliğine yönelik ürünlerini sergiledi. Danfoss standında termostatik radyatör vanaları ve DEVI ısıtma kablosu çözümleri en çok ilgi gören ürünler arasında yer aldı.

Danfoss, enerji verimliliği kanunu hakkında şu bilgileri aktardı: “Enerji verimliliği kanunun ilgili maddesi gereğince; 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar “yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar ise “mevcut bina” olarak değerlendiriliyor. 1 Ocak 2011 tarihinden sonra ruhsat alan binalar, enerji performansı sınıfı en düşük olan C sınıfı şekilde projelendirilip uygulaması yapılıyor. Bina bu koşulları sağlamadığı takdirde kanunen iskan ruhsatı alınamıyor. 2011 öncesi ruhsat alan “ mevcut binalar”da ise herhangi bir enerji performansı sınıfı zorunluluğu bulunmuyor. Ancak mevcut binalar için de 2 Mayıs 2017 tarihine kadar yetkili firmalardan A’dan G’ye kadar enerji sınıflandırması yaptırma zorunluluğu bulunuyor”.

Danfoss, mevcut binalarda enerji tasarrufu sağlayan ürünleri ile yüzde 46’ya varan tasarruf sağlanabileceğini aktarıyor.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER