MarkaWorld.com

Çocuklar Ankamall’da hem eğlendi, hem kodlamayı öğrendiler

Se-Der ve Bimeks, ANKAmall’da düzenlediği “Haydi Çocuklar, Kod Saatine” etkinliğinde çocukları bilgisayar programcılığı ile tanıştırdı.

Çocuklar Ankamall’da hem eğlendi, hem kodlamayı öğrendiler
28 Kasım 2016 - 9:57 'de eklendi ve 1454 kez görüntülendi.

Sıradışı Eğitimciler Derneği gönüllülerinin Bimeks’in de desteğiyle Bilgisayar Programcılığını çocuklara tanıtmak ve sevdirmek amacıyla düzenlediği etkinlikler, ANKAmall programı ile devam etti. Bilgisayar Programcılığı ile eğlenceli bir tanışma yapmak isteyen çocuklar, ANKAmall Bimeks’te buluştu ve ilk kez bir bilgisayar programının yapım aşamasını öğrendiler.

Sıradışı Eğitimciler Derneği gönüllüleri bir süredir “Teknolojinin tüketicisi değil üreticisi olmak için Haydi Kod Saatine! sloganıyla 7-12 yaş arası çocuklara Bilgisayar Programcılığını tanıtmak ve sevdirmek için etkinlikler düzenliyor. Bilgisayar programcılığına giriş kursu niteliğindeki bu etkinlikler Türkiye’nin ilk teknoloji perakendecisi Bimeks’in de desteğiyle yürütülüyor.

ankamall_3

ANKAmall’da yer alan Bimeks mağazasının önünde hafta sonu yapılan etkinlik, 40’ar dakikalık eğitimler şeklinde gerçekleştirildi. Eğitimde çocuklarakodlamanın ne demek olduğunu unplugged-kablosuz ortamda görüp, teknolojiyi tüketen değil üreten bir nesil olmaları için ilk ilhamı vermek hedefleniyor.

Etkinliğe katılan çocuklar code.org arayüzüyle kodlama yazabilecekler. Kod Saati sonunda öğrencilere sertifika verildi. Ayrıca; kodlama ile ilgili faydalanılabilecek web siteleri hangileridir, kodlamaya devam etmek için atılması gereken devam adımları nelerdir gibi sorulara cevap veren broşürler dağıtıldı.

ankamall_2

“Çocukların üreten birey olmalarını hedefliyoruz”…

Etkinlikte açıklamalarda bulunan Se-Der Başkanı Kadriye Arberk etkinliği çocukların analitik düşünme yeteneklerini geliştirmek ve üretim odaklı bireyler olmalarına katkı sağlamak amacıyla düzenlediklerini ifade etti ve şunları söyledi:

“Çocuklar artık hep tüketiciler. Bu kodlama ile çocuklarımız gelecekte üretici konuma gelecekler. Program kodlama önümüzdeki 10 yıl içinde çok önemli bir hale gelecek. Biz de bunun gerisinde kalmamak için bu etkinlikleri yapıyoruz. Dünya’da da bu kodlama eğitimleri çok küçük yaştan itibaren çocuklara veriliyor. Amacımız çocuklara analitik düşünmeyi öğretmek, problem çözme ve takım olabilme özelliklerini katmaktır.”

Amerika’da “TheHour of Code” sloganıyla hayata geçirilerek başarı sağlanan girişim, Türkiye’de Bimeks’in de desteğiyle “Kod Saati” olarak Se-Der’in öncülüğünde sürdürülüyor.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER