MarkaWorld.com

Büyük üreticiler tedirgin

Doğan: Hammadde sıkıntısından dolayı mobilya fiyatlarının yüzde 10-15 artması bekleniyor.”

Büyük üreticiler tedirgin
10 Kasım 2016 - 9:36 'de eklendi ve 1524 kez görüntülendi.

Dünyanın en büyük sünger hammaddesi üreticilerinde yaşanan sıkıntılar tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye sünger pazarını da etkiledi. Süngerin hammaddesi olan TDI’yi temin etmekte sıkıntı yaşayan mobilya üreticileri, fiyatlarda şimdiden yüzde 10’a varan artış gözlemlediklerini söyledi.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan, “Aralık ayına kadar hammadde tedariğinde sıkıntı yaşayacağımız aşikar. Bu aslında sadece bizi değil dünyayı etkileyen global bir problem. Bu nedenle Türkiye mobilya sektörünün çatı kuruluşu olarak, konunun ivedi çözümü için yetkilerle görüşmelere başladık” dedi.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan, son dönemde yaşanan süngerde hammadde sorununun mobilya sektörünü önemli ölçüde etkilediğini, bu nedenle fiyatlarda yüzde 10-15 ’e varan bir artış gözlemlediklerini belirtti.

Dünyanın en büyük sünger hammaddesi üreticilerinde yaşanan sıkıntıların tüm dünyada olduğu gibi Türkiye sünger pazarını da etkilediğini bir kez daha yineleyen Doğan, “Türkiye mobilya sektörü olarak süngerin hammaddesini yurtdışından alıyorduk. Yaşanan bu olumsuz olaylardan sonra pazara girdi yapan hammadde, ciddi oranda pahalandı. Bu artışla doğru orantılı olarak mobilya fiyatları yüzde 10 oranında arttı. Bu oranın yılsonuna kadar yüzde 10- 15 seviyesine çıkacağını öngörüyoruz. Bu nedenle bu sorunun çözümü için ivedi bir şekilde eylem planı hazırladık“ diye açıkladı.

Mobilya sektöründe süngerin yoğun bir şekilde kullanıldığını, bu nedenle sektörde yaşanan sorunun ciddi boyutlara ulaşmadan çözülmesi gerektiğini savunan Doğan,” Türkiye mobilya sektörünün çatı kuruluşu olarak, konunun çözümü için yetkilerle irtibat halindeyiz. Sektörümüzde yaşanan KDV ve Navlun sıkıntılarına hammadde sıkıntısının da eklenmesi sektörümüzün biraz yorulmasına neden olacak. Dolayısıyla temsilcilerimizi mağdur etmemek için konuyu detaylıca yetkililerle görüşüyoruz. Yılsonuna kadar sünger hammadde sorununun çözülmesini bekliyoruz” diye konuştu.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER