MarkaWorld.com

Bosch Video Teknolojisi, perakende dünyasına güvenlikten çok daha fazlasını sunuyor…

Kameralı takip sistemleri, perakende sektöründe güvenlik konseptinin temel yapı taşı konumunda bulunuyor. Ancak Bosch’un geliştirdiği Video Teknolojisi, fireyi azaltma ve hırsızlık vakalarında kanıt olarak sunulmanın ötesinde; gerçek işletme değeri sağlayan ve elde edilecek sonuca katkı yapan yeni uygulamalara imkân veriyor.

Bosch Video Teknolojisi, perakende dünyasına güvenlikten çok daha fazlasını sunuyor…
22 Temmuz 2016 - 9:45 'de eklendi ve 2250 kez görüntülendi.

Perakende sektöründe fire vermenin önüne geçmek, her şirket için en önemli zorlukların başında geliyor. Global anlamda faturası 2015 yılında 110 milyar Avro’ya kadar ulaşan bu kayıplara son vermek için şirketlerin uygun teknolojilere yatırım yapması gerekliliği artık kaçınılmaz bir hal aldı. İşyerlerinde güvenlik stratejisinin temel amacı personel, müşteriler ve tedarikçiler için en iyi şekilde güvenliği sağlamak olmakla birlikte, suç olaylarını önlemek adına da giderek daha fazla son teknolojiye sahip ürünler gerekiyor.

bosch_5

Böyle bir güvenlik stratejisine ihtiyaç; yabancıları olası izinsiz girişlere karşı caydırma, şüpheli faaliyetleri izleme ve potansiyel suçları belirleme noktasında görülüyor. Merkezi bir yönetim sistemi aracılığıyla farklı güvenlik ve emniyet sistemlerinin entegre edilmesi, video daha sonra diğer sistem alarmlarını da doğrulamak üzere kullanılabileceği için güvenlik düzeyleri ve operasyonel verimlilik önemli oranda artıyor.

Gelişmiş ihtiyaçlar için çok yönlü çözümler

Firelerden ve perakende ortamındaki güvenlikten bahsedildiğinde, akla ilk olarak kamera güvenlik sistemleri geliyor. Bu sayede herkese açık olmayan, depo ve ofis gibi alanlar güvenlik altına alınabildiği gibi, mağaza katındaki şüpheli davranışları belirlemek de mümkün olabiliyor. Üstelik küçük ölçekli bir perakende mağazasını korumak için bir veya iki adet genel amaçlı güvenlik kamerası yeterli olurken; kasiyer tezgâhlarını, dış alanları, otoparkları, depoları ve tesislerin diğer noktalarını görüntülemek üzere çok yönlü ve özelleştirilmiş çözümler de bulunuyor. Bu nedenle dünya çapında neredeyse tüm perakende mağazalarında bir çeşit kamera güvenlik sistemi mutlaka yer alıyor.

bosch_6

Söz konusu teknolojiler özellikle de dijitalleşme kaynaklı olarak, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde önemli oranda iyileştirildi. Bu son teknoloji ürünü kameralar yalnızca en zorlu aydınlatma koşulları altında bile mükemmel yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda modernize bir yönetim ve çalışma şekli sunuyor. Bunun sonucu olarak da özellikle daha büyük mağaza ve zincirler, bu tür teknolojilere çok daha düşük bir maliyetle sahip olabiliyor.

Günümüzde, mevcut birçok güvenlik kamerası, 8 megapikselle HD veya hatta 4K ultra HD çözünürlükler sunuyor. Bu tür kameralar güvenlik operatörünün şüpheli faaliyeti tespit edebilme imkanını büyük oranda artırarak son derece detaylı görüntüler ortaya çıkarabiliyor. Bununla birlikte, Bosch’un starlight teknolojisi gibi yeni geliştirmeler ışık hassasiyetinde çığır açarken; geleneksel kameraların ancak siyah-beyaz olarak sunabildiği görüntüleri renkli, diğer kameraların hiçbir şekilde gösteremediği görüntüleri ise siyah-beyaz olarak görüntüleyebiliyorlar.

Perakendecilere yönelik bir diğer önemli gelişme ise panoramik kameraların ilerleyişi oldu. Tek bir görüntü içerisinde 180 veya 360 dereceli gezebilen görünümleri ile iyi bilinen kör nokta sorunlarına çözüm oluyor. Bosch’un hem iç hem de dış ortamlara yönelik panoramik kameraları, gün boyunca yüksek kaliteli video görüntüleri sunarak, 12 megapiksele kadar çözünürlük ve saniye başına 30 kare görüntü özelliğine sahip bulunuyor. Bu kameralar, video izleme çözümünün performansını önemli derecede artırarak hareketli nesnelerin kolayca takip edilmesini sağlıyor. 

bosch_2

Çığır açan görüntüleme

Bosch IP kameralar, İçerik Tabanlı Görüntüleme Teknolojisi (CBIT) ile pazara sunuluyor. Bosch’un bu yeniliği, sensör, görüntü işletme hattı, kodlayıcı ve video analizinden gelen bilgileri akıllı bir biçimde bir araya getirerek her sahnenin görüntüsünü dinamik olarak optimize ediyor. CBIT tarafından sunulan ve seçilen bazı kameralarda mevcut bulunan bir diğer seçenek ise her durumda mükemmel görüntü sağlayan ‘Akıllı Otomatik Pozlama (Intelligent Auto Exposure-IAE)’ özelliği. Tüm Bosch kameralarda bir standart olarak yer alan Akıllı Dinamik Gürültü Azaltma (Intelligent Dynamic Noise Reduction-IDNR)’ teknolojisi, video kalitesinden ödün vermeden akıllıca detay-bant genişliği oranını optimize ederek veri bant genişliğini yüzde 50’ye kadar düşürüyor. Bosch’un Dinamik Çapraz Kodlama teknolojisinin uygulanması sayesinde, yüksek çözünürlüklü görüntüler internet erişimi olan her yerden, hatta yavaş bir mobil bağlantınız olsa bile izlenebiliyor. Bu teknoloji, 7/24 çalışan bir gözetleme merkezi bulunmayan daha küçük ölçekli işletmeler için özellikle ilgi çekici olmakla birlikte, herhangi bir olay sonrası, güvenlik ve polis biriminin yaklaşımlarını temellendirebilecek çok değerli bilgiler de sağlarlar.

bosch_3

Akıllı video analitik

Kamera bünyesine mantıksal ara yüz eklemek yalnızca daha iyi görüntüler sunmakla kalmayıp, aynı zamanda veri yönetilebilirliğini, genel güvenliği ve delil imkanlarını artırıyor. Günümüzün ağ tabanlı izleme ve video içerik analizi sayesinde, konsantrasyon eksikliği ve diğer insan hataları daha en baştan ortadan kaldırıldığı için olayların önemli ölçüde daha doğru şekilde saptanması sağlanıyor. İkinci olarak, operatörlerin çok yüksek sayıda canlı görüntüyü sürekli izlemek yerine sadece alarmlara yanıt vermesi gerektiğinden güvenlik personelini daha verimli hale getiriyor.

bosch_7

Video analizi ile işletmenize değer katın!

Bosch’un sunduğu Akıllı Video Analitik (Intelligent Video Analytics) gibi ileri video analizleri aynı zamanda referans nesnenin yapılandırılmasına da olanak sağlıyor. Bu durumda, seçilen bir canlı görüntüdeki bir nesneyle ilgili ebat, hız ve renk gibi tüm veriler tek bir tıklamayla algılanıyor. Dolayısıyla operatörler, herhangi bir şüpheliyi raflar arasından ilerledikçe hızlıca takip edebiliyorlar.

Akıllı Video Analitik, güvenlik uygulamalarının çok daha ötesine geçerek, aynı zamanda perakende ortamlarında tamamen yeni uygulamaları da mümkün kılacak bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Mağaza yerleşimi optimizasyonuna yönelik faydalı bilgiler iletebilen kalabalık tespiti ve hareket analizinden oluşan kombinasyon bu yeni fonksiyonlar için önemli birer örnek. Bu tür bir çözüm POS sistemlerine entegre edildiğinde çapraz kur oranlarını bile hesaplamak mümkün. Uzun vadede, Akıllı Video Analitik tarafından oluşturulan veriler, mevcut pazarlama şeklini geliştirme konusunda önemli bir rol oynayacak.

Perakende işini geliştirmek isteyenler, müşteri hizmetlerinin de kendileri için önemli bir konu olduğunu kesinlikle unutmamalı. Kalabalık tespiti özelliği sayesinde, kasalarda yeterli personel olmadığı ve müşterilerin beklemek zorunda olduğu yönetime bildirilebilir ve hızlı bir şekilde hareket edilip bu sayede müşteri için daha iyi bir alışveriş deneyimi sağlanabilir. Kameranın yüksek fiyatlı eşyaların önünde herhangi bir kişinin normalden çok daha uzun bir süre kaldığını tespit etmesi, müşteriyle ilgilenilmesi gerektiğine işarettir; gerek yardım gerekse de hırsızlığı önleme amaçlı…

Son olarak, büyük alışveriş merkezlerinde veya mağaza içi ortamlarındaki vizyonlardan biri de gerçek ve kanıtlanmış insan akışı temelinde kiralık ücretlendirme şemaları geliştirmek konusunda yetki vermektir. Ayrıca bu tür veriler darboğazların ve çok tercih edilen noktaların tespit edilmesinde kullanılabilir ve böylece alışveriş merkezi içinde alan kullanımı iyileştirilebilir.

bosch_4

Artık kör noktalara geçit yok!

Bosch’un sunduğu FLEXIDOME IP panoramik kameralar sayesinde, bundan sonra mağaza sahipleri tek bir şeyi bile gözden kaçırmayacak. FLEXIDOME IP panoramik 7000 MP iç mekan kamera sistemi, balık gözü lensle birlikte saniyede 30 kare ve 12 megapiksel sensör çözünürlüğüyle belirli bir alanda tam 180 derece veya 360 derece görüş sağlıyor. Balık gözü lensle saniyede 15 karede beş megapiksel sensör çözünürlüğünü birleştiren FLEXIDOME IP panoramik 5000 MP, iç ve dış mekan uygulamaları için piyasada bulunan en küçük 360 derece kubbe (dome) tasarımını sunuyor. Kör nokta olmadan tek görüntüde tam görüş ve hareketli nesneleri kolay yakalama özelliğiyle tasarlanan her iki kamera modeli, perakende video gözetim çözümlerinde önemli bir performans artışı sağlıyor. Bu özellikler Video Security Client yazılımı ile birleştiğinde, kullanıcı altıya kadar farklı görüntüleme modu seçebiliyor. FLEXIDOME IP panoramik 7000 MP kamera, dahili akıllı video analitik tam paketi sayesinde gerektiğinde operatörlerin uyarılmasını ve ilgili bilginin hem canlı hem de geçmişe yönelik olarak en etkin şekilde sunulmasını sağlıyor.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER