MarkaWorld.com

Avcı Architects’ten Afrika çıkartması: Kongo Kintele Kongre Merkezi

İş hacminin %80’i uluslararası mimari projelerden oluşan Avcı Architects’in Afrika’da sürdürdüğü iki önemli tasarımından biri olan ve Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Brazzaville’de, Kintele bölgesinde yer alan Kongo Kintele Kongre Merkezi’nin, 2016 yılının Eylül ayı sonlarında hizmete açılması planlanıyor.

Avcı Architects’ten Afrika çıkartması: Kongo Kintele Kongre Merkezi
05 Ağustos 2016 - 16:42 'de eklendi ve 1865 kez görüntülendi.

Ekonomi Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Türk Eximbank’ın desteğiyle hayata geçen, bünyesinde birçok tamamlayıcı fonksiyonun yanısıra bir de resort otel barındıran Kintele Kongre Merkezi’nin ülke başkanlarının ağırlanacağı Afrika Birliği zirvelerine de ev sahipliği yapması planlanıyor.

Avcı Architects’in yurtdışındaki güncel işleri arasında Brazzaville’de eş zamanlı olarak devam eden Bakanlık Kampüsü, Bakü’de bir toplu konut projesi ile Suudi Arabistan’ın petrol kenti Al Khobar’da da bir şehircilik projesi yer alıyor.

avci_2

Sürdürülebilir mimarlığın Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden biri olan Mimar Selçuk Avcı liderliğindeki Avcı Architects’in iş hacminin %80’ini kapsayan uluslararası projelerinden biri olan, Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Brazzaville’de, Kintele bölgesinde inşa edilen Kongo Kintele Kongre Merkezi, Eylül ayı sonlarında hizmete açılıyor. Avcı Architects’in Kongo Cumhuriyeti için başkent Brazzaville’de tasarladığı iki projeden biri olan ve Bakanlık Kampüsü ile eşzamanlı olarak devam eden Kongo Kintele Kongre Merkezi projesi bünyesinde birçok tamamlayıcı fonksiyonun yanısıra bir de resort otel barındırıyor.

avci_4

Afrika Birliği zirvelerine ev sahipliği yapmak üzere inşa edilen kongre merkezi, Avcı Architects’in tüm projelerinde en önemli çıkış noktası olarak ele aldığı sürdürülebilirlik kriterlerine uygun olarak, içinde bulunduğu coğrafi, iklimsel ve kültürel bağlamla uyum içerisinde tasarlandı.

Başkent Brazzaville’nin yeni gelişmekte olan ve Olimpiyat Merkezi’nin kuzeyinde yer alan bir bölgede konumlanan Kongo Kintele Kongre Merkezi, mevkii itibariyle, güneyde Kongo nehrine, kuzeyde ise el değmemiş ormanlık alana bakan panoramik bir manzaraya sahip. M’Bamaou adasını meydana getiren büyük Kongo Nehri’nin aşındırarak oluşturduğu bir vadi şeklinde olan arazi topografyasında kurgulanan yapılar, bu vadinin nehre doğru alçalan konturlarına paralel bir yerleşimle uzanıyor.

avci_5

350 Metrelik Kolonad Tüm Yapı Birimlerini Birbirine Bağlıyor…

Yapıların yerleşim biçimlerini arazinin topografyasına göre belirleyen Avcı Architects, 1500 koltuklu Kongre Salonu, 300 kişilik Başkanlık Salonu, 1000 koltuklu Yemek Salonu ve 1000 kişilik meydanı avlularla birbirinden ayrılacak şekilde sıra halinde dizilerek her birime, bu öğeler arasında bağlantı işlevi gören, üstü kapalı sıra sütunların oluşturduğu bir kolonad üzerinden erişim sağlamış. Otel ise halka açık olan bu kordondan 5 metre daha yukarıda konumlandırılarak hem daha iyi bir nehir manzarası sağlanmış, hem de alanın halka açık kısımları ile özel işleve sahip kısımlarının birbirinden ayrılması amaçlanmış. Kapalı mekanlar arasında bağlantı sağlayan avluların iki tanesi dışında hepsi halka açık olup söz konusu fonksiyonların büyük kütleleri arasında peyzajlı ara bölümler oluşturulmasına izin verecek şekilde tasarlanmış. Böylelikle bütün otel odalarının Kongo Nehri manzarasına sahip olması sağlanırken, bütün araziye hükmeden çok büyük bir yapı kütlesi izlenimi yaratmadan, Kongo Kintele Kongre Merkezi’nin sanki çevrenin kendi parçasıymış gibi ortamla uyumlu bir görünüme kavuşması amaçlanmış.

avci_6

350 metre uzunluğundaki alan boyunca uzanan sıra sütunlar, yılın her zamanı etkili olan yağmurlarına karşı insanlara sığınak sağlayan, halka açık lineer bir alan olarak kurgulanmış. İki ucu da kompleksin tamamına giriş çıkışları sağlayan halka açık birer kapı olarak tasarlanan sıra sütun dizisinin batı kapısı basın salonuna, doğu kapısı ise müzeye bağlanmış. Müze, meydanın güney ucunu oluştururken meydanın kuzey ucu ile doğu ucunda mağazalar ve halka açık restoran konumlandırılmış. Bu açık alanın üzeri, yağmurun ortadaki sığ bir havuza akmasına izin veren, kare şeklinde bir göz bulunacak şekilde kapatılmış.

avci_3

Kesintisiz Yağan Yağmurlara Karşı Bir Sığınak…

Avcı Architects, Kongo’da yılın en az 6 ayı boyunca adeta hiç kesilmeksizin hep var olan ve insanların gerek kendi aralarında gerekse halka açık alanlar ile etkileşim biçimleri üzerinde doğrudan belirleyici olan yağmur faktörü için de ayrıca kurgular oluşturmuş. Yağmur yağdığında doğadan uzaklaşmaksızın açık alanda vakit geçirmek isteyen insanlara sığınak sağlamak için büyük çaba gösterilmiş. Yağmur sonrasında hava yine de sıcak ve nemli olduğu için yağmura karşı koruma sağlarken korunaklı alanlarda aynı zamanda hava akışı ve serinlik sağlamak hedeflenmiş. Suyun varlığını kutlamak için yağmur sularının çatılardan aşağı akışının görünmesi ve toprağa ulaşıp açık havuzları doldururken sesinin duyulması ve gargoyle tipi çörtenler ve şelaleler üzerinden coşkun bir şekilde akması sağlanmış.

 

Doğal havalandırma seçeneklerinin kullanımını zorlaştırarak halka açık alanlarda kabul edilebilir konfor standartlarına uygun düzeyde ortam oluşturmak için klima kullanımını zorunlu kılan, her daim yüksek nemlilik oranlarına sahip yerel tropikal iklim için de Avcı Architects tarafından etkili önlemler alınmış. Çıplak cam cephelerine güneş ışınlarının daha az vurmasını sağlayarak soğutma yükleri mümkün olan en düşük düzeye çekilmiş. Bu amaç doğrultusunda, lokasyon olarak ekvatorun altında konumlanmış olan Kongo Kintele Kongre Merkezi’nin öğlen güneşini alan kuzey cephesinde camlar cepheye hep derin bir şekilde gömülü olarak yerleştirilmiş, doğu ve batı cephesinde ise zayıf güneş ışınlarının etkisini azaltmak için düşey gölgelikler ve perfore metal paneller kullanılmış.

avci_8

Doğal Malzemeler, Kültürel ve Yerel Detaylar…

Kongo Kintele Kongre Merkezi yapımında kullanılan malzemelerin seçiminde büyük ölçüde, inşaatın süratle tamamlanması için modern inşaat ve giydirme malzemeleri kullanılmış. Bu nedenle, esasen daha maliyet etkin bir seçenek olmasına rağmen beton çerçeve yerine çelik, blok ve tuğla işi; masif giydirme elemanları içinse alüminyum panel kaplama gibi taşıması daha kolay, daha hafif malzemeler tercih edilmiş. Bununla beraber, ahşap ve taş gibi doğal malzemelerin kullanılmasına da büyük özen gösterilmiş.

avci_9

Büyük kütleleri öne çıkarmak için, lazer kesim tekniği uygulanıp kıtanın geleneksel desenlerinden esinlenerek geliştirilen Kongo’ya özgü geometrik desenlerle bezenen ve böylelikle binalar ile bulundukları ortam arasında bağ kuran bir dizi perfore giydirme elemanı kullanılmış. Aynı desenler, zemin desenleri ve iç mekanları birbirinden ayırmak için kullanılan paneller gibi iç mekan elemanlarında ve ayrıca güneş kırıcılar ile içerisi ve dışarısı arasında mahremiyet sağlayan dış duvar elemanlarında da zaman zaman vurgulanmış. Düşey güneş kırıcılara daha açık renkli bronz/pirinç kaplama uygulanarak, daha büyük ve daha koyu renkli panellerden ve camdan oluşan arka planda öne çıkmaları sağlanmış. Projenin geneli bronz ve pirincin daha açık ve daha koyu farklı tonlarından türetilerek oluşturulmuş.

avci_10

200 odalı Kintele Resort Otel, Kintele Kongre Merkezi’nin tamamlayıcısı olarak işlev görerek 6 adet başkanlık odasında konaklayacak üst düzey misafirler ile onların bir dizi süit ve standart odada konaklayacak misafirlerinin her iki tesisten de diledikleri gibi faydalanmalarına olanak verecek şekilde tasarlanmış. Zemin katta, Kongo Kintele Kongre Merkezi seviyesinden 5 metre daha yukarıda konumlanarak Kongo Vadisi boyunca uzanan panoramik manzaralar sunan spa merkezi, restoran, barlar ve havuz konumlandırılmış.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER