MarkaWorld.com

ARMAGGAN ART&DESIGN GALLERY, YILIN SON KİŞİSEL SERGİ DİZİSİNİ TAMAMLIYOR

ARMAGGAN ART&DESIGN GALLERY, YILIN SON KİŞİSEL SERGİ DİZİSİNİ TAMAMLIYOR
09 Aralık 2015 - 13:02 'de eklendi ve 1630 kez görüntülendi.

Armaggan Kişisel Sergi Serisi’nin 9’uncusu, kişinin, çevresini olduğundan farklıymış ve kendisine yabancıymış gibi algılamasını sorgularken insanın gizli pencerelerinin öyküsünü anlatıyor.

armaggan_2

Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulan ARMAGGAN Art & Design Gallery yılın son solo sergi serisinin dokuzuncusunda da iki başarılı isme yer veriyor. Ressam Tan Taşpolatoğlu ve Ressam Nilgün Sabar’ın eserlerini bir araya getiren iki sergi, 16 Aralık-16 Ocak 2015 tarihleri arasında izleyiciye sunuluyor.

Tan Taşpolatoğlu, “Derealizasyon” isimli solo  sergisinde; kişinin, çevresini olduğundan farklıymış ve kendisine yabancıymış gibi algılaması fikri etrafında dolaşıyor. Zamanın katmanlarının, üst üste adeta yığılırcasına nasıl flulaştığını  ve neredeyse görünmez hale gelerek hafızalarda silinircesine boşluğa düştüğü anların bireylerde ve toplumlarda nasıl bir anksiyeteye sürüklendiğini sorguluyor.

armaggan_3

Nilgün Sabar, “Gizli pencere” isimli sergisinde de, resimlerini, psikolojik, kişisel duyarlılıklarından yola çıkarak yaşama, varoluşa ve ölüme dair hislerinin, gerek kollektif semboller gerekse kendi sembolleriyle plastik bir alanda dışavurumu olarak anlatıyor. Ressam, “Gizli pencere ismi kendi bilinçaltıma ve tüm insanların bilinçaltına açılan kapının kendi personalarından farklı, zamansız, masalsı, durağan ve romantik iz düşümünün ifadesidir. Diptik tualler kendi sembol dünyamda  bazen olması gereken veya olan, iç ve dış dünyada farklılıkları  ve bazen de korunaklı bir iç  dünyanın  içindeki ana Rahmi konforuna işaret eden, insanın modern hayatın içinde personasıyla natürü arasındaki ikiye bölünmüşlüğünü, karanlık ve aydınlık yüzünü temsil eder. İnce ve kat kat sürülmüş boya alanları, duygusal olarak bilinç altındaki derinlik arayışının plastik dışa  vurumudur. Abraxas tanrıyı ve şeytanı, aydınlığı ve karanlığı içinde barındıran bir tanrıdır, aydınlık ve karanlığı keşfetmeden, kendi gizli penceremizi aralamadan bütün olamayız, tüm ruhsal şifa o bütünlükte gizlidir. Sergi, kendi içimizde gizli olana dairdir.” şeklinde açıklıyor.

armaggan_4

Sergiye özel olarak hazırlanmış ve ARMAGGAN Art & Design Gallery’de yaratılan iki ayrı salonda sergilenecek eserler, 16 Ocak 2015 tarihine kadar görülebilir. Eserlere www.armaggangallery.com web sitesinden ve galerinin sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER