MarkaWorld.com

Arçelik A.Ş., Dawlance satın alma sürecini tamamladı

Pakistan’ın lider beyaz eşya ve ev aletleri üreticisi Dawlance’ı satın almak üzere ilgili düzenleyici kuruluşların onayını alan Arçelik A.Ş., hisse devir işlemini gerçekleştiren nihai adımları 2 Kasım’da tamamladı. İşlemin tamamlanmasıyla birlikte, Arçelik A.Ş., Pakistan’da iki lokasyonda yer alan 3 üretim tesisini bünyesine katmış oldu.

Arçelik A.Ş., Dawlance satın alma sürecini tamamladı
07 Kasım 2016 - 9:18 'de eklendi ve 1382 kez görüntülendi.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Ebiçlioğlu, Dawlance’ın yaklaşık 200 milyon nüfuslu Pakistan pazarının lider beyaz eşya üreticisi olduğunu hatırlatarak, “Bu satın alma, yüksek büyüme potansiyeline sahip gelişmekte olan ülke pazarlarına yönelik stratejimizi destekleyici önemli bir adımdır” dedi.

Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu ise, “Dawlance operasyonu global büyüme yolunda ilerleyen Arçelik için önemli bir dönemeç. Dawlance’ın bünyemize katılmasıyla birlikte çalışan sayımız 30 bin kişiye ulaştı. Daha büyük hedeflere güçlü bir şekilde yol alıyoruz” dedi.  

Beyaz eşya sektörünün önde gelen global oyuncularından Arçelik A.Ş., 30 Haziran 2016 tarihli açıklamasını takiben, Pakistan’da Dawlance markasıyla faaliyette bulunan üretim ve satış şirketlerinin satın alınmasına ilişkin tüm ön koşullar ve sözleşmelerde belirtilen kapanış şartlarının yerine getirildiğini ve işlemin tamamlandığını bildirdi.

Arçelik A.Ş.’ye hisse devirleri 2 Kasım 2016 tarihinde tamamlandı.

Pakistan’ın lider beyaz eşya ve ev aletleri üreticisi Dawlance’ın toplam satışları 2015 yılında 221 milyon dolar, FAVÖK’ü (faiz, amortisman, vergi öncesi kâr) 45 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

Fatih Ebiçlioğlu: “Büyüme stratejimizi destekleyecek önemli bir adım attık”

Dawlance’ın yaklaşık 200 milyon nüfuslu Pakistan pazarının lider beyaz eşya üreticisi olduğunu hatırlatan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Ebiçlioğlu “Bu satın alma, yüksek büyüme potansiyeline sahip gelişmekte olan ülke pazarlarına yönelik stratejimizi destekleyici önemli bir adımdır” dedi. Fatih Ebiçlioğlu, “Teknolojisi, insan kaynağı, Ar-Ge gücü ve yenilikçi bakış açısıyla dünya ligine adını yazdıran Arçelik A.Ş., Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Afrika’dan Asya’ya geniş bir coğrafyada sektöründe lider şirketleri ve markaları yönetiyor. Düzenleyici kuruluşların onayını aldık, şirketi devralma işlemini tamamladık.” dedi.

Hakan Bulgurlu: “Global çalışan sayımız 30 bine ulaşacak”

Arçelik A.Ş.’nin tarihi İpek Yolu üzerinde liderlikler hedeflediğini belirten Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, “Bu devir işleminin gerçekleşmesiyle, Dawlance’ın Pakistan’daki üretim ve satış şirketleriyle birlikte, iki ayrı lokasyonda bulunan 3 üretim tesisini bünyemize katmış olduk. Dawlance satın almasıyla birlikte Arçelik A.Ş.’nin global operasyon ağı, 7 ülkede 18 üretim tesisi ve dünya çapında 30 bin çalışan sayısına ulaştı” dedi. Dawlance’ın güçlü marka bilinirliği, geniş yetkili satıcı ve servis ağı, profesyonel yönetim ekibi ve donanımlı mühendis kadrosunun da Arçelik ailesine katılacağını açıklayan Bulgurlu, “Arçelik olarak globalde büyümeye devam ediyoruz. Köklü işbirliklerimiz ve kuvvetli markalarımızla hedeflerimize güçlü adımlarla yürüyoruz” dedi.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER