MarkaWorld.com

Antalya’da atık su ve yüzey suları kontrol altında

ASAT Genel Müdürlüğü, Çevre Koruma ve Kontrol Laboratuvarı ile atık suları kontrol altında tutarak denize kirli su karışmasını engelliyor. Laboratuvarda 2015 yılında 2 bin 711 numune analiz edildi.

Antalya’da atık su ve yüzey suları kontrol altında
19 Ağustos 2016 - 11:06 'de eklendi ve 1641 kez görüntülendi.

Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, turizm kenti Antalya’da temiz, güvenli ve sürdürülebilir çevre kalitesinin korunması amacıyla analiz ve denetim çalışmalarını sürdürüyor. Hurma Atıksu Arıtma tesisi içerisinde yer alan Çevre Koruma ve Kontrol Laboratuvarı, 2015 yılı içerisinde 2 bin 711 numuneyi analiz etti. Yapılan analizler ve denetim sonucunda Akdeniz’e bir damla bile kirli su karışmadı.

antalya_4

26 ARITMA TESİSİ ÇIKIŞINDAN NUMUNE

‘Çevre Koruma ve Kontrol Laboratuvarı’ ile il genelinde atıksu arıtma tesisleri, yüzey suları ve kanalizasyona deşarj eden evsel ve endüstriyel nitelikli tesislerden numuneler alarak kontrollerini gerçekleştiriyor. 26 atıksu arıtma tesisinin çıkışlarından numune alan laboratuvar, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kapsamında analizlerini yapıyor. Böylece kirli atık sularının denize karışması önleniyor. Ayrıca, yüzeysel suların kalitesini ve ekolojik özelliklerini korumak amacıyla denizle bağlantılı dere ve çaylardan da numune alımları yapılarak analizleri yapılıyor.

antalya_2

EN KAPSAMLI ÇEVRE LABORATUVARI

49 parametreden Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olan ASAT Çevre Koruma ve Kontrol Laboratuvarı aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlilik Belgesine sahip bölgenin en kapsamlı çevre laboratuvarı olma unvanını taşıyor.

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER