MarkaWorld.com

Alım satım tapu harçları düşürülmeli

Tapu alım satım harçlarının yüksek olmasının vatandaş ile devlet arasındaki ilişkiyi zedelediğini söyleyen Benevre Beytepe Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Türkoğlu “Tapu harçları yüzde 1’lere düşürülmeli” dedi.

Alım satım tapu harçları düşürülmeli
23 Kasım 2016 - 9:07 'de eklendi ve 1492 kez görüntülendi.

Tapu harçlarının düşürülmesinin tüketici ile devlet arasında yaşanan sorunları ortadan kaldıracağını belirten Benevre Beytepe Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Türkoğlu, harçlardaki yüzde 4’lük oranın yüzde 1’lere kadar indirilmesi gerektiğini söyledi. Satıcı ve alıcının tapu harçlarındaki bu yüksek oran sebebiyle gayrimenkulu değerinin altında gösterdiğini anlatan Türkoğlu “Bu durum devlet ve vatandaş arasında güven açısından tehlike arz ediyor” diye konuştu.

Yüzde 4’lük oran çok fazla

Memduh Türkoğlu, satıcı ve alıcının tapu harçlarındaki yüzde 4’lük oran sebebiyle gayrimenkulü değerinden az gösterdiğini söyledi. Türkoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Satıcı ve ya alıcı gayrimenkulun değeri 500 bin TL ise bunu 200 bin TL olarak gösteriyor. Aradaki 300 bin TL’lik gayrimenkulün değeri de banka dışında kayıtdışı elden alınıp veriliyor. Buradaki vergi oranı 10 bin TL satıcı, 10 bin TL alıcı olmak üzere 20 bin TL’yi buluyor. Vatandaşta bu oranı ödememek için kayıt dışı yöntemlere başvuruyor. Hem alıcıdan yüzde 2, hem satıcıdan yüzde 2 yani toplamda yüzde 4 olan bu oran 2007 yılında olduğu gibi tekrardan yüzde 1’e indirilmeli, hatta bu oran daha da aşağılara çekilmeli” dedi.

benevre_2

Devlet ile vatandaş arasındaki barış bozuluyor

Vergide düşüşe gidildiği takdirde hem vatandaşın hem de devletin yüzünün güleceğini belirten Türkoğlu “Gayrimenkul değerinden az gösterildiğinde bu durum bir şekilde ortaya çıkıyor ve devlet ile vatandaşın arasında güven kaybına sebep oluyor. Bunu önlemenin yani kısaca kayıt dışının önüne geçilmesinin en kolay yolu, vergi oranlarında indirime gidilmesidir. Yaşanan bu indirim, devlet açısından vergi kaybına yol açmaz. Aksine kazanç sağlar.” ifadelerini kullandı.

Yapılan düzenlemeyle tüketici alışkanlıklarının da olumlu yönde etkileneceğini belirten Türkoğlu, bu tür düzenlemelerin kullanıcıların satın alma alışkanlıklarından karar verme noktalarına kadar etkili olacağının altını çizdi.

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER