7,8 milyon Euro’luk AB BaaS projesi sonlandı

Defne Telekomünikasyon, KoçSistem, Bor Yazılım ve SmartSoft gibi Türk teknoloji şirketlerinin yer aldığı, geliştirme süreci tamamlanan Açık Bina Servis Platformuyla, binalar için verimlilik ve konfor sağlama amaçlı servisler geliştirmeyi hedefleyen AB projesi BaaS projesinde son aşamaya gelindi.

7,8 milyon Euro’luk AB BaaS projesi sonlandı
16 Kasım 2016 - 14:37 'de eklendi ve 1476 kez görüntülendi.

Avrupa Birliği’nin ITEA2 kümesi (Information Technology for European Advancement) çerçevesinde 2013 yılında onaylanan; Türkiye’de ise TÜBİTAK TEYDEB tarafından desteklenen ITEA BaaS (Building As A Service) projesinin tüm paydaşları projenin sonunu değerlendirmek üzere 22 Kasım 2016 da Münih, Almanya’da bir araya gelecek.

Defne Telekomünikasyon adına Proje Yöneticisi Erhan Ermişoğlu’nun katılacağı BaaS son değerendirme toplantısında BaaS Value Network üzerinden katma değerli servis sağlayıcıları, veri analistleri, data operatörleri, çözüm sağlayıcıları, bina işletmecisi ve binada yaşayan kişiler arasında nasıl bir katma değer alışverişi sağlanacağı konusunda gelinen son aşamalar değerlendirilecek ve servis demoları yapılacak.

FELAKETLERDE GÜVENLİ TAHLİYE SAĞLAYACAK

Projede BaaS Açık Bina Servis Platform (Open Building Service Platform) altyapısı tamamlanarak katma değerli servislerin gerçekleşmesi aşamasında sona yaklaşıldı. Defne’nin sorumluluğunda olan ve özellikle projenin en gelişmiş senaryolarından biri olan tahliye senaryosunun gerçeklenmesi bu safhada ortaya çıktı. Defne Akademi bünyesinde İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü ile işbirliği yapan Defne, legacy cihazların BaaS’a uyumlu hale getirilerek veri akışının güvenli olarak sağlanması, tahliye senaryosu içindeki servislerin gerçekleşmesi ve son olarak proje çıktılarının yayınlanmasından sorumlu. Bu aşamada Defne, veri analisti, katma değerli servis sağlayıcıları, data operatörü gibi oyuncuların üstlenebileceği görevleri proje sürecinde simüle ederek daha efektif hale getirilmesi hususunda önemli bir rol oynuyor. Defne’nin Alman ve İspanyol partnerleri de bu safhada aydınlatma,  bina otomasyonu, akıllı oda gibi senaryoların gerçekleşmesi üzerinde çalıştılar.

BİNALAR VERİ ÜRETECEK

Geleceğin akıllı binalarına Açık Bina Servis Platformuyla yenilikçi servisler üretip bu servisleri bulut üzerinden kullanıma açmanın hedeflendiği bir Avrupa Birliği projesi olan BaaS ile bina içindeki ısıtma – soğutma, aydınlatma, yangın algılama, güvenlik gibi sistemlerin birbiri ile şimdikinden çok daha kolay entegre olabilmesi de amaçlanıyor. Kolay entegrasyon ve yenilikçi servislerin kullanıma açılması sayesinde binalarda yılda ortalama yüzde 6 enerji verimliliği sağlanabilecek.

BaaS’ın konfor, enerji verimliliği ve yaşayanların güvenliğinin yanında getirmiş olduğu en büyük yenilikler arasında bilişim firmalarının da bina yönetim pazarına kendilerini entegre edebilme açısından bir fırsat sağlaması bulunuyor. Binalardaki BaaS uyumlu sistemlerden veri akışının sağlanmasının akabinde, bu veriler belirli izinler dahilinde data operatörlerinin, data analistlerinin kullanımına açılarak, yenilikçi servislerin geliştirilip katma değer sağlanması hedefleniyor.

Defne CEO’su Oğuz Haliloğlu, “Amacı akıllı bina sistemlerinin yaygınlaşmasını, enerji tasarrufunun maksimum düzeye çıkmasını ve sistemlerin daha ulaşılabilir hale gelip sadece lüks binalarda, hastanelerde değil bundan sonra yapılacak tüm konutlarda uygulanmasını sağlayacak altyapıyı hazırlamak olan BaaS gibi önemli bir projenin parçası olmaktan büyük gurur duyuyoruz,” dedi.

KASIM 2016’DA PLANLANDIĞI GİBİ SONA ERİYOR! 

ITEA2 BaaS projesi Türkiye Konsorsiyumu projede hemen hemen tüm iş paketleri içerisinde yer aldı. Projedeki iş paketi 4’ün liderliğini yürüten Türkiye Konsorsiyumu, yapılan tüm geliştirmelerde aktif rol oynadı, aynı zamanda bu konuda uluslararası düzeyde önemli çalışmaları bulunan büyük firmalar ve üniversitelerle iş birlikteliği yaptı. ITEA2 kapsamında toplam 7,8 milyon Euro proje bütçesi olan BaaS’ın 22 Kasım 2016’daki son değerlendirme toplantısıyla tamamlanması hedefleniyor.

 

İLGİLİ HABERLER