MarkaWorld.com

4.5G’yi ANLATAN GSM OPERATÖRLERİ GÖZÜNÜ 5G’YE DİKTİ!

4.5G’yi ANLATAN GSM OPERATÖRLERİ GÖZÜNÜ 5G’YE DİKTİ!
14 Aralık 2015 - 15:13 'de eklendi ve 1654 kez görüntülendi.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) stratejik ortaklığında 11-12 Aralık 2015 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri powered by TÜRKSAT etkinlikleri kapsamında 4.5G Teknolojileri ve 5G Vizyonu adlı bir panel düzenlendi. MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Sami Nalbantoğlu moderatörlüğünde düzenlenen panele; Cumhurbaşkanlığı Bilişim Başkanı Ali Taha Koç, Türk Telekom Grup Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, Turkcell CTO’su İlker Kuruöz ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hasan Süel katıldı. Panelde üç GSM operatörü de 4.5 G için 1 Nisan’da hazır olacakları mesajını verdi.

turksat_2

“İnternet duştan önce geliyor”

Panelin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanlığı Bilişim Başkanı Ali Taha Koç yaptı. Koç, 2013’te cihaz sayısının insan sayısını geçtiğine dikkati çekerek 2020’de cihaz sayısının 20 milyarı bulacağını belirtti. 4.5G ve 5G’de isimlendirmenin Türkiye’ye özgü olduğunu ifade eden Koç, kullanıcıların taleplerinin her zaman ve her yerde zengin içerik ve servis imkânı olduğunu vurguladı. Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonucunu paylaşan Koç, araştırmaya göre gençlerin otelle ilgili beklentilerinde internetin duştan önce geldiğini söyledi. Teknolojide yerli üretimin önemine de değinen Ali Taha Koç, 5G vizyonuyla ilgili de Bulut RAN, Yüksek frekanslar, Nesnelerin İnterneti ve Heterojen Ağların günlük yaşam üzerinde önemli etkiler oluşturacağını söyledi.

“Kentsel dönüşüm fiber için fırsattır”

4.5G teknolojisindeki liderliklerini 5G’ye de taşıyacaklarını belirten Türk Telekom Grup Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, “81 ilimizi fiber ağlarla donattık. 2005 yılından bu yana devam ettiğimiz ve yılsonuna kadar, lisans ve frekans bedeli hariç yaklaşık 20 milyar lirayı bulan yatırımlarımızın üçte ikisini ise sabit hat ve fibere yaptık. 2015 yılı 3. çeyreği itibariyle, Türk Telekom Grubu olarak fiberde 206 bin km’ye ulaştık. Dünyanın önde gelen toptan veri ve kapasite servis sağlayıcıları arasında yer alan Grup şirketimiz Türk Telekom International ile de yurt dışında 40 bin kilometreyi aşan fiber altyapıya sahibiz” dedi. Fiber alt yapısını oluşturmak için kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu söyleyen Şahin, kentsel dönüşümün işi hızlandıracağını belirtti.

turksat_3

“Fiber olmayan binaya iskan verilmesin”

Turkcell CTO’su İlker Kuruöz de AR-GE ve fiber yatırımlarının önemini vurguladı. Kentsel dönüşüm sürecinde fiber altyapısı olmayan binaya iskan verilmemesi gerektiğinin altını çizen Kuruöz Türkiye’nin ‘fiber stratejisi’nin olması gerektiğini söyledi.

“Fiber bir memleket meselesi”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hasan Süel’in de gündeminde fiber yatırımları ve baz istasyonları vardı. Fiber konusunun memleket meselesi olduğunu belirten Süel, “Yerli baz istasyonları için hazır değiliz” dedi. 1 Nisan’ın önemli bir viraj olarak gören Süel, 1 Nisan’dan sonra sektör paydaşlarını ortak hareket etmeye çağırdı.

Paneli yöneten MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Sami Nalbantoğlu ise strateji geliştirmeyi 3İ ile açıkladı. Bunları istihbarat, istikamet ve icraat olarak sıraladı. Nalbantoğlu, 4.5G’den 5G’yi geçmeyi stratejik bir konu olarak değerlendirdi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER