MarkaWorld.com

Serap Korkmaz “Sofia” çay seti tasarımıyla Milano’yu fethediyor!

SMD Studio’nun kurucusu iç mimar ve endüstri ürünleri tasarımcısı Serap Korkmaz, Türk kültürünü modern ve minimalist bir anlayışla harmanladığı neo-klasik tasarımlar serisinin ilk ürünü olan “Sofia” çay seti ile Milano Tasarım Haftası’nda iki farklı etkinlikte birden yer alacak. İlk adımda, 2-17 Nisan tarihleri arasında Fabbrica Del Vapore’de gerçekleşecek olan “SHARING DESIGN – Terza Edizione 2016 – MAKING MAKERS”da sergilenecek olan “Sofia”, 12-17 Nisan tarihleri arasında da Nilufar Depot’ta tasarım meraklıları ile buluşacak.

Serap Korkmaz “Sofia” çay seti tasarımıyla Milano’yu fethediyor!
14 Nisan 2016 - 11:34 'de eklendi ve 4419 kez görüntülendi.

Yaşamını ve çalışma hayatını Milano’da sürdüren ve kurucusu olduğu SMD Studio çatısı altında birbirinden farklı endüstri ürünleri tasarımlarına ve iç mimari projelere imza atan Serap Korkmaz, Türk kültürünün klasikleşmiş ikon objesi olan ince belli çay bardağını yorumlayarak geliştirdiği “Sofia” çay setini ilk kez Milano’daki Making Makers etkinliği ve Milano Tasarım Haftası kapsamında tanıtıyor.

Türk kültürünün klasikleşmiş unsurlarını modern bir dille yorumlayarak oluşturduğu neo-klasik ürünler koleksiyonunun ilk parçasını oluşturan “Sofia” çay seti, İtalya’da “Basilicia di Santa Sofia” olarak anılan ve tüm dünyadan turistlerin İstanbul’da en çok görmek istediği tarihi yapılardan biri olan “Ayasofya”dan alıyor.

sofia_3

Seramikten imal edilmiş bir çaydanlık, 6 çay bardağı, 6 çay kaşığı ve ahşap, mermer ve pirinçten üretilmiş bir tepsiden oluşan “Sofia”nın ürünleri hem set halinde hem de ayrı ayrı satışa sunuluyor. Tamamen İtalyan üretimi olan “Sofia” çay setinin seramik üretimi Sicilyalı bir ailenin sahip olduğu Milano’daki Puzzo Ceramiche firması tarafından yapılmış. Tepsilerin ahşap işçilikleri MioCugino’ya, pirinç uygulamaları Fratelli Gurian firmasına, mermer üretimi ise İtalya’nın en iyi mermer firmalarından Moscato Marmi/Purapietra’ya ait. Çaydanlığın ve çay kaşıklarının uçlarında yer alan ve Osmanlı feslerinin püsküllerini anımsatan objeler ise resin malzeme kullanılarak, 3d printer’lar ile üretilmiş. Seramik malzeme için hazırlanan özel etiketlerin üretimi ise Roma’ya 60 km uzaklıktaki Civita Castellana’da yer alan Esseascreen Decalcomanie firmasına yaptırılmış.

“Geleneksel çizgileri minimalizmle buluşturduğumuz çay seti ile Türk tasarımına yeni bir soluk getirmeyi ve uluslararası arenada kendi kültürümüzü tanıtmayı amaçladık”, diyen Serap Korkmaz, “Sofia”yı ilk kez 2-17 Nisan tarihleri arasında Milano’daki Fabbrica Del Vapore Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek olan “SHARING DESIGN – Terza Edizione 2016 – MAKING MAKERS” etkinliğinde izleyiciyle buluşturacak. Milano Belediyesi’nin desteği ile Milano Makers tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen “SHARING DESIGN – Terza Edizione 2016 – MAKING MAKERS” sergisinin yanısıra, “Sofia” ayrıca Milano Tasarım Haftası kapsamında bir başka adreste daha, Vincenzo Lancetti caddesindeki Nilufar Depot’ta da sergilenecek.

sofia_2

Doğu ile Batı kültürlerini bir harmoni içinde buluşturduğu “Sofia” çay setini “Benim için doğup büyüdüğüm coğrafyaya ve Türk kültürünün zenginliğine tasarımcı olarak bir saygı duruş niteliği taşıyor” diye tarifleyen Serap Korkmaz, mimarlığı, tasarım kültürünü ve sanatı bir bütün olarak ele aldığı sofistike projeler geliştirmeye devam ediyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER