MarkaWorld.com

TRT Filarmoni Orkestrası’nın İlk Konseri Yarın İzleyiciyle Buluşuyor

TRT Filarmoni Orkestrası’nın İlk Konseri Yarın İzleyiciyle Buluşuyor
04 Mart 2021 - 10:17 'de eklendi ve 13681 kez görüntülendi.

Türkiye’nin kültür sanat kanalı TRT 2 bünyesinde, İtalyan sanatçı Antonio Pirolli’nin daimi şefliğinde kurulan “TRT Filarmoni Orkestrası” ilk konseriyle yarın akşam izleyicinin karşısına çıkıyor.

 

TRT tarihinde ilk kez kurulan “TRT Filarmoni Orkestrası” hem klasik senfonileri, konçertoları, opera eserlerini hem de film müziklerinden pop şarkılarına kadar geniş bir repertuarı seslendirecek.

 

Orkestranın ilk konseri yarın akşam TRT 2’de

Türkiye’de 35 yıldır müzik hayatına katkı sunan İtalyan sanatçı Antonio Pirolli’nin şefliğinde kurulan ve 47 sanatçının yer aldığı “TRT Filarmoni Orkestrası”nın Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirdiği ilk konseri yarın akşam saat 20.00’de TRT 2’de sanatseverlerle buluşacak.

 

Devlet senfoni orkestrasında veya farklı bir filarmoni orkestrasında kadrolu olarak yer almayan, bir kısmı genç bir kısmı deneyimli bağımsız sanatçılardan oluşan “TRT Filarmoni Orkestrası” ile periyodik konserler düzenlenmesi planlanıyor. Klasik batı müziğinin önemli bestecileri ile Türk bestecilerini orkestra yorumuyla izleyicilerle buluşturmak isteniyor.

download

İtalyan Şef Antonio Pirolli

İtalya’nın Roma şehrinde doğan Antonio Pirolli, Roma “Santa Cecilia Konservatuarı”nın piyano, kompozisyon, koro ve orkestra yönetimi bölümlerinden pekiyi dereceyle mezun olmuştur. Zoltan Pesko, Vlademir Delman ve Rudolf Barshai ile çalışan Pirolli, 1987 yılında “3. Arturo Toscanini Şeflik Yarışması”nda üçüncülük ödülünü kazanmıştır.

 

Türkiye’ye geldikten sonra 1995-2000 ve 2018-2020 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin, 2002-2005 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin genel müzik direktörlüğü görevini yürütmüştür. Çok geniş bir opera ve senfoni repertuvarına sahip olan Pirolli, dünyanın en önemli opera, senfoni orkestralarına ve festivallerine davet edilmektedir.

 

2016 yılında Verdi’nin Falstaff operasını Şangay’da yöneterek ilk Çin seslendirilişini gerçekleştirmiştir. Aynı yıl Lizbon’da Nabucco, Catania’da Turandot operalarını yönetmiştir. 2017 yılının Kasım ayında Teatro Petruzzelli, Bari’de Lucia di Lammermoor ve Tosca operaları ve 2018 yılında Lizbon’da Rossini’nin Stabat Mater eserini yönetmiştir.

 

2019 yılında Lizbon Teatro Sao Carlos operasında Verdi La Forza del Destino operasını yönettikten sonra, Lizbon Teatro Sao Carlos operasının yönetimi tarafından kendisine Principal Guest Conductor (misafir daimî şef) unvanı verilmiştir.

 

Halen yurt dışında ve yurt içinde, devlet senfoni orkestralarında düzenli olarak konserlerine devam etmektedir. 2013-2018 yılları arasında MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı’nda orkestra şefliği öğretmenliği yapmıştır.

 

TRT Filarmoni Orkestrası Tanıtım Linki:

https://wetransfer.com/downloads/89326c84f30ad02827d301af04f38ace20210303095805/2d6e3b

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER