MarkaWorld.com

Yeni nesil ısı yalıtım plağı Minepor’dan bir ilk daha

Türkiye’nin en büyük gazbeton üreticilerinden AKG Gazbeton İşletmeleri, Avrupa Birliği desteğiyle Ege Orman Vakfı, Hayat Boyu Öğrenme, Mesleki Eğitim ve Geliştirme Derneği (HBODER) iş birliğiyle “İş Dünyası İçin Çevresel Ayak İzi” projesini tamamladı. Projenin gazbeton sektörü için en önemli yanı, ilk kez gazbeton sektöründen bir firmanın ısı yalıtım plağı için karbon ayak izi belgesi alması oldu.

Yeni nesil ısı yalıtım plağı Minepor’dan bir ilk daha
09 Mart 2017 - 8:38 'de eklendi ve 1484 kez görüntülendi.

Türkiye’de sadece gazbeton sektöründe değil yapı malzemesi sektöründe de  ilkleri hayata geçiren AKG Gazbeton İşletmeleri, 2013 yılında pazara sunduğu ve aynı sene içinde yılın ısı yalıtım ürünü seçilen Minepor için karbon ayak izi belgesi aldı.

Uluslararası bir çalışmanın ürünü olan ve 12 ay süren projede, ülkemizden ve dünyadan seçkin kuruluşlar yer alarak, bu alanda yürütülmüş en kapsamlı çalışmaya imza attılar.

Alınan belgenin kazanımları hakkında görüşlerini belirten AKG Gazbeton İşletmeleri Teknik İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Çelikkayalı, şunları söyledi: “Gazbeton üreticileri arasında ısı yalıtım plağı kategorisinde çığır açan Yeni Nesil Isı Yalıtım Plağı Minepor, pazara sunulduğu ilk günden bu yana  ilklere imza atıyor. 2015 yılında Avrupa Teknik Onayı ETA Belgesini alarak  gazbeton sektöründe bir ilke imza atmıştık. Şimdi de kendi sektörümüzde Isı Yalıtım Plağı ürün kategorisi için yapılmış ilk karbon ayak izi belgesi aldık. AKG Gazbeton İşletmeleri  olarak Sürdürülebilir Kurumsal Gelişmeden kastettiğimiz de budur. Her zaman önce kendimizle rekabet halindeyiz.”

akg_gazbeton_2

Sektöre Örnek Doküman Rehber

Proje ekibiyle Türkiye’de ve İngiltere’de düzenlenen çalıştaylarla tam bir yılda tamamlanan projenin iş çıktılarının tam bir rehber niteliği taşıdığını söyleyen Çelikkayalı, “Product Category Rules (PCR) adı verilen bir rehber hazırladık. Bu rehber sayesinde artık sadece gazbeton değil yapı malzemesi sektöründe de isteyen üretici, bu rehberi kullanarak ürünlerinin karbon ayak izini hesaplayabilecek. PCR rehberinin AKG Gazbeton’un sektöre kazandırdığı önemli bir kılavuz olması, eğitime büyük önem veren kurumsal yapımız açısından büyük önem taşıyor,” dedi.

Uluslararası Disiplinlerle Profesyonel İşbirliği

Dünya çapında saygınlığı kanıtlanmış Carbon Trust firmasının İngiltere’de bulunan merkeziyle yürütülen projede, şirketin dünyadaki diğer ofislerinden de destek alındı. Türkiye’de ise farklı sektörlerle, AB Bakanlığıyla, HBODER ile proje adımlarında bir araya gelindi. Kurulduğu günden bu yana uluslararası disiplinlerle çalışma alışkanlığının sağladığı katkı ile ölçümlemeleri ve raporlamayı ilk tamamlayan firma da AKG Gazbeton İşletmeleri oldu.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER