MarkaWorld.com

İnşaat Seramikleri 2020’yi de zirvede tamamladı

İnşaat Seramikleri 2020’yi de zirvede tamamladı
02 Mart 2021 - 12:06 'de eklendi ve 12894 kez görüntülendi.

Türkiye İhracat Katkı Endeksi 2020 yılı son çeyrek sonuçları açıklandı.

Türkiye Seramik Federasyonu desteği ile ekonomistler tarafından hazırlanan ‘Türkiye İhracat Katkı Endeksi’nin 2020 yılı son çeyrek verileri açıklandı. Endekse göre İnşaat Seramikleri, zorlu geçen 2020’yi, 20 sektör arasında aldığı 47,20 puanla zirvede tamamladı. Endekste ikinci sırayı 12,08 puan ile giyim eşyaları ve 7,36 puan ile mobilya sektörü takip etti.

 

Geçtiğimiz yıl başlayan Covid-19 salgınının tüm dünyayla birlikte ülkemiz dış ticaretini de olumsuz etkilemesi, 2020 yılı dünya mal ticaretinin yüzde 7 daralmasına sebep oldu. Buna paralel olarak Türkiye’nin ihracatı da yüzde 6,9 oranda geriledi. İnşaat seramikleri ihracatı ise bu gerilemeye rağmen artış göstermeye devam etti ve ihracatını artıran az sayıdaki sektörden biri oldu. Türkiye’de sanayi sektörlerinin ihracata katkısını ölçmek amacıyla Türkiye Seramik Federasyonu desteğiyle uzmanlar tarafından hazırlanan ‘Türkiye İhracat Katkı Endeksi’nin 2020 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarına göre; inşaat seramikleri ve sanayi ürünleri sektörü geçtiğimiz yılı en yüksek katkı puanıyla kapatan sektörler oldu.

 

En yüksek ihracat katkı oranını 47,2 ile İnşaat Seramikleri gerçekleştirdi

İnşaat seramiklerinde ihracat katkı oranı son sekiz çeyrek dönemde sınırlı bir gerileme gösterse de, 2020 yılının son çeyreğinde 47,2 oranla ihracata net katkısı en yüksek sektör oldu. İnşaat seramikleri, 2019 yılının son çeyreğini de 55,56 ile kapatarak ihracat katkısı en yüksek sektör olmuştu. İnşaat seramikleri ihracatı 2020 yılında yüzde 11,8 artış gösterdi ve 1 milyar dolar seviyesini aşarak 1,05 milyar dolara ulaştı.

 

Seramik kaplama malzemeleri ihracatı ise değer olarak yüzde 16,8 artarak 777 milyon dolara yükseldi ve miktar olarak da 17,4 artış göstererek, 2,45 milyon tona ulaştı. Seramik sağlık gereçleri ihracatı miktar olarak 2019 ile aynı seviyede kalarak 164.750 ton oldu ve 269 milyon dolar ihracatla yerini korudu. Seramik sağlık gereçleri ihracat birim fiyatı 2020 yılında 1,63 dolar/kg’, seramik kaplama malzemeleri 0,32 dolar/kg kalarak, değişiklik göstermedi.

 

Giyim eşyaları sektörü ikinci, mobilya sektörü üçüncü oldu

Dördüncü çeyrek itibariyle 20 sanayi kolu içinde ihracat katkı oranı pozitif olan sektör sayısı 13 oldu. İnşaat seramiklerini takiben en yüksek katkı oranına sahip iki sektör 12,08 ile giyim eşyaları ve 7,36 ile mobilya sektörü oldu. İki sektörün de katkı oranı bir önceki yılın son çeyreğine göre artış gösterdi. En yüksek ihracat gerçekleştiren motorlu kara taşıtları sanayinin

katkı oranı son çeyrekte 1,1’e ve gıda ürünleri 2,28’e inerken, tekstil ürünleri katkı oranı 3,49’a çıktı. Endekse göre, 7 sanayi kolunun ihracat katkı oranları dördüncü çeyrekte negatif oldu. En yüksek negatif oran 0,19 ile elektronik ve bilgisayar sanayinde yaşandı.

, in Istanbul, Wednesday, Nov. 18, 2020.(AP Photo/Emrah Gurel)

Erdem Çenesiz: “Pandemiye rağmen bir önceki yılın ihracatını geçtik”

Endeks verilerini değerlendiren Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz, “2020 yılında başlayan salgın her alanda etkisini gösterdiği gibi Türkiye’nin dış ticareti ile birlikte Türkiye ihracat katkı endeksi sonuçlarını da etkiledi. Haziran ayı itibarıyla toparlanmaya başladık. Dış pazar taleplerinin artmasıyla birlikte iç pazarda da destekleyici tedbirlerin artması yılın ikinci yarısı itibarıyla sektörümüzün bir önceki yıl rakamlarına ulaşmasını sağladı. Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan düşüş, yılın ikinci yarısındaki ihracat artışıyla giderildi. 2020 yılının son ayı ile beraber pandeminin tüm olumsuz etkilerine rağmen, seramik sektörü 2020 yılını ihracatta yüzde 6,6’lık bir artışla kapattı. 2019 yılında 1 milyar 225 milyon dolar olan seramik ihracatımızı, 2020 yılı sonunda toplamda 1.3 milyar dolar ihracatla tamamladık. Pandemiye rağmen ihracat hedeflerimizi yakaladık ve 2019’dan daha fazla ihracat yaptık. Seramik sektörü, yıllar itibariyle Türkiye İhracat Katkı Endeksi’ndeki mutlak katkısını artırmaya devam ediyor.” dedi.

, in Istanbul, Wednesday, Nov. 18, 2020.(AP Photo/Emrah Gurel)

, in Istanbul, Wednesday, Nov. 18, 2020.(AP Photo/Emrah Gurel)

“2021’de de büyümenin temelinde ihracat olacak”

Asıl güçlerini ihracattan aldıklarını belirten Çenesiz; “Pandeminin Türk seramik sektörüne faydası olduğunu söyleyebiliriz. Uzakdoğu’da üretilen ürünlerin tedariğinde ve lojistiğinde Türkiye’ye göre dezavantajlı olması özellikle Avrupa’nın tüketimini Türkiye’den tedarik etmeyi önemsemesine sebep oldu. Tedarik zinciri içerisinde Türkiye’ye doğru ciddi bir kayma var. Amerika ve Kanada pazarında da çok hızlı büyüyoruz. Bu ülkelerin, Uzakdoğu’dan tedarik ettiği ürünleri, tarifelerdeki değişikliklerden dolayı Türkiye’den tedarik etme meyli pandeminin etkisiyle daha da arttı. 2020 yılında ABD’ye bir önceki yıla göre yüzde 43 daha fazla kaplama seramik ihraç eder hale geldik. 2021 yılında da minimum yüzde 5’lik bir büyüme bekliyoruz. Bu büyümenin en büyük kısmının yine ihracattan geleceğini öngörüyoruz. Türk seramik sektörü dünyada önemli bir oyuncu. İhracatın lokomotif sektörlerinden biriyiz. Amacımız, başta Amerika pazarı olmak üzere ihracat yaptığımız ülkelerde daha da güçlenmek ve yeni pazarlar keşfederek dünya lideri olmak.” dedi.

 

TSF LOGO

http://www.serfed.com

 

Türkiye İhracat Katkı Endeksi Hakkında

Türkiye ekonomisinde sürdürülebilir bir büyüme ve gelişme için iki temel ihtiyaç bulunmaktadır. Bunlar daha yüksek katma değer sağlanması ile daha yüksek ihracat yapılarak net ihracat fazlası elde edilmesidir. Ekonomide üretim ve ihracatta daha yüksek katma değer ile net ihracatı sağlayacak olanlar sanayi sektörleridir. Net ihracat aynı zamanda yüksek katma değerli üretim yapıldığını da göstermektedir, nitekim ihracatın ithalattan yüksek olması sektörlerin rekabet gücünü ve bunu sağlayan katma değeri yansıtmaktadır. Sanayi sektörleri katma değer ve net ihracat yaratma güçleri ve potansiyellerine göre ölçülmeli ve desteklenmelidir. Türkiye ihracat katkı endeksi çalışması bu çerçevede ekonomistler tarafından hazırlanmıştır. İlki 2017 yılı Kasım ayında açıklanan Endeks, sektörleri karşılaştırmalı olarak izlemeyi, düzenli değerlendirmeler yapmayı hedefler ve üç ayda bir kamuoyu ile paylaşılır.  Endeks ile 3 klasman takip edilmektedir. İlk klasman Mutlak İhracat Büyüklüğü, ikincisi Mutlak İhracat Katkı Değeri, üçüncü ise İhracat Katkı oranı Endeksi’dir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER