MarkaWorld.com

TÜRKİYE’NİN MANHATTAN’I FİKİRTEPE’DE YÜKSELİYOR!

TÜRKİYE’NİN MANHATTAN’I FİKİRTEPE’DE YÜKSELİYOR!
30 Ekim 2015 - 13:25 'de eklendi ve 2293 kez görüntülendi.

Kadıköy Fikirtepe’de devam eden, Türkiye’nin ilk büyük ve planlı kentsel dönüşüm projesinde mutlu sona yaklaşıldı. Bölgede çalışmalarını sürdüren 17 inşaat şirketinin birleşerek kurduğu Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği’nin çalışmaları hızla devam ederken, 4 firma daha ruhsatını aldı. Bakanlık binasında gerçekleşen törende firma temsilcilerine ruhsatlarını teslim eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk: “Türkiye’ye örnek olacak bu proje ile ülkemize çok büyük ve önemli bir değer kazandırıyorsunuz. Sizlerin de zaman zaman telaffuz ettiği gibi, Türkiye’nin Manhattan’ı Fikirtepe’de yükselecek” diye konuştu.

fikirtepe_1

İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm projesinin hızla ve başarılı bir şekilde tamamlanması için güç birliğini hayata geçiren, Başkanlığını Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu’nun yaptığı Fikirtepe Platformu, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. İstanbul’daki kentsel dönüşümün en büyük ve simge projesi Fikirtepe’nin kentsel dönüşümünün tüm tarafların beklentilerini karşılayacak şekilde tamamlanmasını amaçlayan platform, kamunun da desteğiyle 2016 yılı sonunda yaşamın başlaması öngörülen bölgede, kentsel ve sosyal dönüşümün hızla ve doğru bir şekilde tamamlanmasını sağlayacak.

fikirtepe_2

Nuhoğlu İnşaat’ın ikinci adadaki, SVR Gayrimenkul Yatırım AŞ, Selka NSK İnşaat ve Usta İnşaat’in ilk adalarındaki ruhsatlarını teslim eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk: “Kentsel dönüşümde üç model bulunuyor. Bakanlık ve vatandaş arasında yürüyen ilk modelde riskli binalar bakanlığımız desteğiyle dönüştürülüyor. Bu model çerçevesinde hali hazırda 29 proje nihai noktaya geldi. Yakın dönemde başlamasını öngörüyoruz. İkinci modelde vatandaşlarla Belediye arasında yürüyen bir yapı mevcut. Ancak orada da elbette bizim kontrolümüz, onay ve izinlerimiz söz konusu. Üçüncü ayağımız da siz inşaaat firmalarının projeleri. Bu aşamada vatandaş ve müteahhitler arasında yürüyen bir süreç var. Biz de Bakanlık olarak bir köprü oluşturuyoruz. Projenin onaylanmasına, sistemin oluşturulmasına, altyapı mekanizmalarına ve ruhsatın verilmesine ön ayak oluyoruz. Bu üç ayak sayesinde Bakanlık olarak ülkemizde kentsel dönüşümün seri şekilde hayata geçmesini gerçekleştiriyoruz. Burada vatandaşla yatrımcı arasındaki sürecin sağlıklı yürümesi çok önemli. Hem vatandaş hem de yatırımcı memnun olacak. Fikirtepe’de de bu uzlaşma, anlaşma süreci gerçekleşti. Biz de bu durumdan çok memnunuz. Sizlerin de zaman zaman söylediği gibi Fikirtepe Türkiye’nin Manhattan’ı olacak. Fikirtepe öyle başarılı bir kentsel dönüşüm modeli haline geldi ki; üstyapısıyla, altyapısıyla emsal proje olan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Bölgesi’ni uluslararası platformda tanıtmanız lazım. Bakanlık olarak master planı adım adım takip ediyoruz. Master plan kapsamında cadde yapılanmasıyla bölgede hem yerleşim hem de iş merkezi yer alacak. Ataşehir nasıl finans merkezi olarak planlandıysa, Fikirtepe de hem yerleşim hem de finans açısından çok önemli bir merkez haline gelecek. Sizlerin şahsında bölgede önemli çalışmalar gerçekleştiren ve bizim de desteklediğimiz platformun çatısı altında toplanan firmalarımızı kutluyor, ruhsatların hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” diye konuştu.

fikirtepe_4

Ruhsat teslimi toplantısında konuşan Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Fikirtepe Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu, “İnşaat, kazı ve iksa ruhsatlarıyla beraber bölgede başlayan inşaatlar % 40’a yaklaşmış durumda. Bizler inşaat firmaları olarak Fikirtepe’yi bütünsel bir proje olarak görüyoruz ve Fikirtepe’ye katma değer yaratacak bir vizyonla birlikte hareket ediyoruz. Yatırımcılar için İstanbul’un en cazip bölgesinde yer alıyoruz. Metro bağlantıları, alışveriş caddesi, ortak ulaşım yolları, şehir parkı, hastane, okul gibi donatılarla Fikirtepe altyapı sorunları çözülmüş bir lokasyon. Bölgedeki değişim, bir gayrimenkul projesi olmanın ötesinde aynı zamanda bir sosyal dönüşüm projesi. Bu nedenle firmalar olarak sorumluluğumuz da güzel bir sonuç yaratmak için motivasyonumuz da büyük. Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün de belirttiği gibi önümüzdeki dönemde tüm firmalarımızla birlikte, platform olarak iddialı bir şekilde yurtdışı fuarlarda yer alacağız ve Fikirtepe’yi uluslararası gayrimenkul arenasına taşıyacağız” diye konuştu.

Platformun halihazırda; Baysaş, CC Group, Dumankaya, Ekşioğlu Yapı, Emay, Erkan Grup, Güral İnşaat, Haldız İnşaat, Nuhoğlu, Pana Yapı, Sefa İnşaat, Selka NSK, Sinanlı Yapı & Yiğit Group, SVR Group, Şua İnşaat, Teknik Yapı ve Vartaş şirketleri olmak üzere 17 üyesi bulunuyor

fikirtepe_3

35.000 Konutu ve 2.500 Ticari Alanı ile 18 Milyar Dolar Değerine Ulaşacak

İstanbul Kadıköy’de 1.350.000 metrekarelik bir alanda hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi tamamlandığında bölgede 35.000 konut ve 2.500 ticari alan yer alacak. Lokasyonu, yeni kapasiteye göre kurgulanan altyapısı ve sosyal donatılarıyla kentin yeni cazibe merkezi olacak Kadıköy Fikirtepe’de, 57 yapı adasının 25’inde inşaat çalışmalarına başlandı. Bölgede yer alan birbirinden iddialı konseptlere sahip projelerde 2016 yılı sonunda yaşamın başlaması öngörülüyor. Kentsel dönüşüm tamamlandığında bölge halkı; yaşanabilir, estetik ve depreme dayanıklı kaliteli konutlara sahip olacak. Türkiye’nin en teknolojik, modern ve yenilikçi inşaat firmalarının gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm tamamlandığında projenin toplam değeri 18 Milyar Dolar seviyesine ulaşacak.

 

yapionline_yatay_banner

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER