MarkaWorld.com

TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ 64. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ 64. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI
28 Ocak 2016 - 16:44 'de eklendi ve 1724 kez görüntülendi.

Türkiye inşaat sektörünün lider kuruluşu Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), 64. Kuruluş Yıldönümü’nü Ankara’daki Genel Merkezi’nde düzenlediği özel bir resepsiyonla kutladı.

tmb_2

TMB Başkanı Mithat Yenigün, “TMB 142 üyesiyle Türkiye’deki altyapı taahhüt işlerinin yüzde 70’ini, yurtdışındaki işlerin yüzde 90’ı gerçekleştirerek ülke ekonomisinin lokomotifi konumundadır. Bu başarımızı katlayarak sürdürmeye kararlıyız” dedi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Hükümet olarak müteahhitlerin başarılarıyla gurur duyuyoruz ve müteahhitlerimizin yanındayız” diye konuştu.

İnşaat sektörünün en köklü meslek kuruluşu ve kar amacı gütmeyen sivil toplum örgütü Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 64. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu Ankara’da gerçekleşti. Genel Merkez binasında TMB Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile yabancı misyon temsilcilerinin katıldıkları davette, sektörün önde gelen firmalarının yöneticileri, bürokrasi, iş dünyası ve medya temsilcileri TMB’nin 64. yılını kutlamak için bir araya geldi.

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 142 üyesiyle yurtdışında Türk müteahhitlerinin yaptığı işlerin yüzde 90’ını, yurtiçindeki altyapı taahhüt işlerinin ise yüzde 70’ini gerçekleştirdiğini vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, “TMB, kurulduğu 26 Ocak 1952 tarihinden bu yana yurtiçinde inşaat sektörünün gelişiminde ve yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin bu noktaya gelmesinde çok önemli bir rol oynadı” dedi.

tmb_3

“Finansman desteğiyle başarılarımız katlanacaktır”

8 yıldır dünyanın en büyük uluslararası müteahhitleri listesinde Türkiye’yi ikinci sıraya taşıyan 43 firmadan 38’inin TMB üyesi olduğunun altını çizen Yenigün, “TMB, inşaat sektörünün ufkunun açılmasına, sektörün sorunlarının paylaşılmasına ve çözüm yollarının bulunmasına katkı sağlamış, önerilen çözümlerin hayata geçirilmesi için çaba sarf etmiş, 64 yıldır önemli bir rol üstlenmiştir” diye konuştu. Yenigün, “Dünya’nın 107 ülkesinde rakiplerimizle başarıyla rekabet ediyor, uluslararası kalitede büyük ölçekli ve uzmanlık gerektiren projeleri zamanında hayata geçiriyoruz. Bu noktada bize destekleri için Eximbank’a teşekkürü borç biliriz. Ancak hala en büyük eksiğimiz finansman kaynağıdır. Yeni pazarlarda finansman desteği sağlanabilirse, pazar payımız katlanarak büyüyecektir” şeklinde konuştu.

tmb_4

“Hükümet olarak müteahhitlerimizle gurur duyuyoruz”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TMB’nin gösterdiği performansa dikkat çekerek, “Hükümet olarak müteahhitlerin başarılarıyla gurur duyuyoruz. Hükümet olarak her zaman yanlarındayız. Yakın pazarlarda jeopolitik gerginlikler, uzak pazarlarda ise enerji fiyatlarının etkisiyle sıkıntılar yaşanabiliyor. Ancak olumlu ya da olumsuz konjonktürler kalıcı değildir. Önemli olan esnek ve dinamik tepkilerin verilmesidir” diye konuştu. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ise, geçmişten bugüne 322 milyar Doları aşkın yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin gelişimiyle gurur duyduklarını, sektörün sorunlarının farkında olduklarını ve bunların el birliğiyle çözüleceğini kaydetti. Elitaş, Afrika başta olmak üzere tüm potansiyel pazarlarda sektörü desteklemeyi sürdüreceklerini belirtti.

 

yapionline_yatay_banner

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER