MarkaWorld.com

Hastanelerde halı kullanımı

Halı sektörü geliştikçe ve halı ürünleri çeşitlendikçe bunların kullanıldığı mekânların sayısı da hızla artmaktadır. Artık halı ürünleri sadece evlerde değil iş yerlerinde hatta hastaneler gibi kamuya açık yerlerde de kullanılmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerde hastaneler halı üreticilerinin önemli müşterileri arasına girmiştir. Ülkemizde de çoğunlukla özel hastanelerde pek çok mekân halıyla kaplanmaktadır. Bu durumun bazı sebepleri vardır.

Sağlık merkezlerinde ve hastanelerde halı kullanımının getireceği birtakım faydalar dikkati çekmektedir. Örneğin yürürken çıkan sesi engellemek için koridor gibi mekânlara halı döşenirken lobi ve ofislerde estetik bir görünüm yaratmak amacıyla halı kullanılmaktadır. Ayrıca hastaların kaldığı odalarda da sıcak bir ev atmosferi yaratmak ve hastayı psikolojik olarak rahatlatmak için halı tercih edilmektedir.

Her ne kadar bir dönem hastanelerde halı kullanımına enfeksiyon riskini artırdığı düşüncesiyle olumsuz yaklaşılmış olsa da zaman içinde yapılan bilimsel araştırmalar ve uzmanlar tarafından hazırlanan raporlar bu endişenin geçerli olmadığını ortaya koymuştur. Bugün itibariyle yalnızca yere bir şeylerin dökülme ihtimalinin yüksek olduğu ameliyat odaları ve laboratuarlarda halı kullanımı tavsiye edilmemektedir. Ancak bu istisna haricinde pek çok hastanede halı ve halı ürünleri yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

hastane_3

Hastanelerde halı seçiminde birtakım genel tercihler rol oynamaktadır. Örneğin binaya girişlerde koyu ve karışık renkli halılar tercih edilmektedir. Bunun sebebi dışarıdan gelen kişilerin ayaklarıyla getirdikleri toz ve toprağın görünürlülüğünü azaltmaktır.

Bir başka renk kullanımıysa Alzheimer hastalarının tedavi gördüğü merkezlerle ilgilidir. Araştırmalara göre Alzheimer hastaları renkleri sayılara göre daha iyi hatırlamaktadır. Tedavi alanının her bölgesinde farklı renkli halılar kullanmak hastaların mekânı ve yönlerini hatırlamalarını sağlamak açısından faydalı olmaktadır.

Benzer bir uygulama görme yetisi zayıflamış insanların tedavi edildiği birimlerde gerçekleştirilmektedir. Zira parlak renkler derinlik algısını güçlendirmekte ve görme yetisi azalmış insanların kendilerine zarar vermeden yollarını bulmalarını sağlamaktadır. Bu sebeple söz konusu mekânlarda zemin parlak renkli halılarla kaplanmaktadır.

Halının imal edildiği iplik de hastanede halı seçimi açısından önemlidir. Örneğin naylondan yapılan halılar yoğun insan trafiğine karşı dirençlidir ve fiyatları genelde makul seviyedir. Bu sebeple hasta trafiğinin yoğun olduğu mekânlarda naylon halılar tercih edilmektedir. Polipropilen halı ise bütçenin kısıtlı olduğu hastanelerde kullanılmaktadır zira polipropilen ipliğin fiyatı çok yüksek değildir. Ayrıca doğrudan güneş ışığına maruz kalan zeminlerde ve statik elektriğin az olması gereken yerlerde de polipropilen halılar tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak polipropilen halı, hastanelerde sıkça kullanılan çeşitli kimyasal maddelere karşı da dayanıklıdır. En pahalı halı türüyse yün halıdır. Yün halılar daha çok konferans salonlarında ve üst düzey yöneticilerin ofislerinde kullanılmaktadır.

hastane_4

Halının ne şekilde boyandığı da önem taşımaktadır. Dokunmadan önce bir solüsyonla boyanan ipliklerden imal edilen halılar lekelenmeye karşı daha dayanıklıdır. Bunları temizliği de daha kolay olup hızlı bir şekilde lekeler çıkarılabilmektedir. Bu sebeple yere bir şeylerin dökülme ihtimalinin yüksek olduğu mekânlarda bu tür halılar kullanılmaktadır. Halının temiz tutulmasının daha kolay olduğu zeminlerde ise dokunduktan sonra çeşitli yöntemlerle boyanan halılar tercih edilmektedir.

Elektronik aletlerin çok olduğu yerlerdeyse statik elektriğin en düşük seviyede olması gerekmektedir. Böyle mekânlarda polipropilenden imal edilen halılar daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hastanelerdeki halıların alev almaya karşı da mümkün olduğunca dayanıklı olmaları tercih edilmektedir. Hastanelerde yüzlerce insan bulunmaktadır ve bunların bir kısmı yatalaktır. Çıkabilecek bir yangında bu insanların tahliyesi zor olacaktır. Eğer kullanılan tüm halılar kolay alev alan türdense böyle bir durumda facia kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple hastanelere serilen halıların alev almaya karşı dirençli olmalarına önem verilmektedir.

hastane_5

Görüldüğü gibi hastane ve sağlık merkezlerine halı alırken dikkat edilecek bir takım unsurlar vardır. Halının rengi, ipliğin türü, halının hangi yöntemle boyandığı, yanmaya karşı dirençli olup olmadığı gibi faktörler halı seçiminde son derece belirleyicidir. Halı sektörü geliştikçe daha farklı türde ve özellikte halılar piyasaya sürülmektedir. Bu durum hastane ve sağlık merkezilerindeki sorumlu yöneticilerin halı seçiminde opsiyonlarını arttırmakta ve halı alımı, ilgili ürünün sağlayacağı doğrudan faydaya göre yapılmaktadır.

 

halionline_yatay_banner

 

 

22 Ocak 2016 - 10:34 'de eklendi ve 74425 kez görüntülendi.
Etiketler :
Artemis Halı’dan Rainbow Koleksiyonu Artemis Halı’dan Rainbow Koleksiyonu
Yaşam Alanlarına Zarif Dokunuş Yaşam Alanlarına Zarif Dokunuş
Atlantik Halı, Velvet ile yaşam alanlarını doğallıkla buluşturuyor… Atlantik Halı, Velvet ile yaşam alanlarını doğallıkla buluşturuyor…
Doğaya uyanış: Artemis Halı Dizayn koleksiyonu Doğaya uyanış: Artemis Halı Dizayn koleksiyonu
Empera ile evlere pastel tonların bahar coşkusu geliyor Empera ile evlere pastel tonların bahar coşkusu geliyor
Empera Halı: Bu bahar evler rengarenk Empera Halı: Bu bahar evler rengarenk
SON DAKİKA HABERLERİ