MarkaWorld.com

ENERJİDE GELECEĞİN ÇÖZÜMLERİ MASAYA YATIRILDI

ENERJİDE GELECEĞİN ÇÖZÜMLERİ MASAYA YATIRILDI
18 Aralık 2015 - 10:35 'de eklendi ve 1803 kez görüntülendi.

 

Geleceğin enerjisini bugünden kurgulayan yenilikçi sistemler üzerinde çalışan Teksan Jeneratör, Avrupa’da yaygın olarak kullanılan Kojenerasyon ve Trijenerasyon çözümlerinin ülkemizde de yaygınlık kazanması amacıyla bu konuda yapılan sektörel etkinlikleri desteklemeye devam ediyor. Doğru projelendirilmesi ve uygulanması halinde yüzde 85’e varan enerji verimliliği sağlayan kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri, bu yıl ikincisi düzenlenen Kojenerasyon-Trijenerasyon ile Enerji Verimliliği Konferansı’nda tüm yönleri ile ele alındı.

teksan_2

Alanında Türkiye’nin ilk ve tek organizasyonu olan Kojenerasyon-Trijenerasyon ile Enerji Verimliliği Konferansı, Vector Events tarafından Teksan Jeneratör Ana Sponsorluğunda gerçekleştirildi. Sürdürülebilir enerji çözümleri üreten şirketleri buluşturan konferansa; enerji sektörü profesyonelleri, uzmanlar ve akademisyenler yoğun ilgi gösterdi.

Ülkeler için enerjide bağımsızlığın öneminin her geçen gün arttığı günümüzde sürdürülebilir çözümler ön plana çıkıyor. İhtiyaç duyulan enerjinin en verimli şekilde üretilmesi ve tüketilmesinde kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri önemli rol oynuyor. Elektrik enerjisi ile birlikte ısıtma ve soğutma ihtiyacına da cevap veren kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri sürdürülebilir çözümler konusunda önemli bir örnek oluşturuyor.

2. Kojenerasyon-Trijenerasyon ile Enerji Verimliliği Konferansı’nın açılışında konuşan Teksan Jeneratör Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, “Günümüzde enerji ihtiyacını karşılamada sürdürülebilir çözümler giderek önem kazanıyor. Teksan Jeneratör olarak ileri teknolojiye sahip güvenilir güç çözümleri üretirken aynı zamanda enerji verimliliğine katkı sağlayacak sürdürülebilir sistemler geliştirmek için çalışıyoruz. Türkiye’de ilk yerli üretici olduğumuz kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerin sektörümüzün gelecek yapılanmasında önemli bir yeri olduğunu düşünüyoruz. Bu sistemler sayesinde elektrik, ısıtma ve soğutma ihtiyaçları aynı anda karşılanırken aynı zamanda yüzde 85’e varan enerji verimliliği sağlanıyor” dedi.

Kojenerayon ve trijenerasyon sistemlerinin daha çok büyük sanayi kuruluşlarında kullanıldığını söyleyen Burak Başeğmezler, “Kaliteli ve düşük maliyetli elektrik üretimini mümkün kılan sistemi; fabrikalar, hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri, konutlar, spor merkezleri, üniversiteler, kamu binaları gibi pek çok alanda kullanmak mümkün. 2007 yılında uygulamaya koyduğumuz kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerimiz önemli referanslara sahip. Örneğin; atıklardan enerji üreten ve bu yönüyle çevre dostu olan Türkiye’nin en büyük dünyanın dördüncü büyük su arıtma tesisi olan ASKİ’de uygulamaya koyduğumuz kojenerasyon sistemi, bugün başarıyla çalışıyor” diye konuştu.

Konferansta “Biyogaz yakıtlı kojenerasyon sistemlerinde gaz kalitesi ve bakım süreçleri” konulu bir sunum gerçekleştiren Teksan Jeneratör Yönetim Kurulu Üyesi ve İş Geliştirme Mühendisi Abdülhalik Emre Teksan, “Biyogaz yakıtlı kojenerasyon sistemlerinin kurulum, çalışma ve işletme süreçleri” panelinde de konuşmacı olarak yer aldı. Emre Teksan, enerjide yüksek oranda ithalata bağımlılıktan kurtulmada biyogaz üretiminin önemini vurguladı ve gelecekte biyogazın alternatif enerji çözümleri arasında daha fazla gündeme geleceğini dile getirdi.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER