MarkaWorld.com

BOSCH TERMOTEKNİK, ENERJİ VERİMLİLİĞİNE ODAKLANAN ÜRÜNLERLE BÜYÜYOR

BOSCH TERMOTEKNİK, ENERJİ VERİMLİLİĞİNE ODAKLANAN ÜRÜNLERLE BÜYÜYOR
09 Kasım 2015 - 13:49 'de eklendi ve 1599 kez görüntülendi.

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeler, elektrikle çalışan cihazların kullandıkları enerji miktarıyla ilgili ciddi sınırlamalar getirmeye devam ediyor. AB, 2009 yılında uygulamaya koyduğu ErP (Energy Related Product) Yönetmeliği ile enerji etkinliğini iyileştirmeyi ve çevreyi korumayı hedefliyor. Avrupa standartları ve düzenlemelerinin bir parçası olan yönetmelik, yüksek oranda enerji tüketen tüm ürünlerin kademeli olarak piyasadan kaldırılmasını amaçlıyor.

boschtermo_2

Ülkemizde de bu yönetmeliğe paralel olarak, ilk önce Beyaz Eşya sektöründe başlayan sınırlamalar, 2014 yılında Klima grubundaki ürünlerle devam etti. 2015’te de Isıtma cihazlarındaki ürünleri kapsayarak genişledi. Ocak 2013 tarihinden beri Avrupa’da yürürlükte olan ve üye ülkelerde dolaşımı (ithalat – ihracat-satış) devam eden 125 W – 500 kW güç aralığındaki cihazların kullandıkları enerji miktarını belirleyen yönetmeliğe (N.327/2011) göre; enerji verimlilik değerlerinin belirlenen minimum seviyeye eşit ya da bu seviyeden yukarıda olması gerekiyor. Yönetmelikteki bu değerler, fanların konfigürasyonları özelinde hava akımı, basınç ve motor tarafından kullanılan elektrik gücü değerleri dikkate alınarak hesaplanıyor.

ErP Yönetmeliği uyarınca; belirtilen ürünler dışındaki farklı tip fanlar, tiplerine göre belirlenen minimum verimlilik beklentilerini karşılamalı ve belirlenen yöntemlerle test edilmelidirler. Tabloda yer alan ‘Verimlilik Değeri (N)’ olan fanların tipleri ise uygulama alanları dikkate alınarak belirlenmiştir. Yönetmelikte, fanın tipine ve mekanik güç özelliklerine istinaden, ‘N’ değerinin hesaplama kuralları da detaylı bir şekilde açıklanmaktadır.

boschtermo_3

Bu yönetmeliğin kapsamına girmeyen cihazlar ise aşağıdaki şekilde belirtilmiştir;

  • Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin 94/9/EC (ATEX) Direktifinde belirtilen, özellikle patlayıcı ortamlarda çalışmak üzere tasarlanmış ürünler.
  • Konseyin yangın güvenliği ile ilişkili olan 89/106/EC Direktifinde belirtilen, acil durumlarda kısa süreli çalışmak üzere tasarlanmış ürünler.

Bunun dışında aşağıdaki özelliklerde çalışması için tasarlanan ürünler de yönetmelik kapsamı dışında tutulmuştur:

  • Sistemde dolaşan gazın çalışma sıcaklığının 100°C’nin üzerinde olduğu,
  • Gidiş hattı dışında çalışması durumunda, motor çevresindeki ortam sıcaklığının 65°C’yi aştığı,
  • Sistemde dolaşan gazın yıllık ortalama sıcaklığının ve gidiş hattı dışında çalışması durumunda motor çevresindeki sıcaklığın -40°C’den az olduğu,
  • Besleme geriliminin > 1000 V AC veya >1500 V DC olduğu,
  • Toksit, yüksek korozif, yanıcı gaz ya da aşındırıcı maddelerin olduğu,
  • 1 Ocak 2013’ten önce pazara sunulmuş olan ürünlerin entegrasyonu için aynı ürünün ikamesi (yenilemesi yapılmış hali) olarak 1 Ocak 2015’ten önce pazara sunulmuş olan ürünler…

ErP Yönetmeliği gereğince, ≤ 7,5 kW mekanik güce sahip olan bir motor ile çalışan tüm fanların, ilgili motor verimlilik yönetmeliğine istinaden (IEC 60034-30-1), ‘IE3’ motor ya da ‘IE2’ motor ve inverter ile kullanılması gerektiği belirtilmiştir. Tüm bu değişiklikler ve yönetmeliğin yayınlanmasıyla birlikte ‘IE0’ – ‘IE1’ motor kullanılan fanlar yerini daha verimli motorlara bıraktığını söyleyebiliriz.

Bosch Termoteknik olarak, distribütörü olduğumuz Dynair markalı ticari havalandırma sistemleri ürün grubunu ilgili yönetmeliğe göre yeniledik. Böylece ErP Yönetmeliği’ne uygun olan daha verimli duvar tipi (QCM) ve kanal tipi (CC) aksiyal aspiratörler ile kompakt yüksek verimli (QCL) aksiyal aspiratörleri ürün gamımıza ekledik.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER