MarkaWorld.com

KONUKOĞLU: “GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ MEHMET ŞİMŞEK’İN BAŞBAKAN YARDIMCISI OLARAK GÖREV ALMASINI SEVİNÇLE KARŞILADIK”

KONUKOĞLU: “GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ MEHMET ŞİMŞEK’İN BAŞBAKAN YARDIMCISI OLARAK GÖREV ALMASINI SEVİNÇLE KARŞILADIK”
26 Kasım 2015 - 12:19 'de eklendi ve 2182 kez görüntülendi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep ihracatında sanayi ürünlerinin yüzde 94,9 pay aldığını ve sektörel ihracatın çok çeşitli olduğunu belirterek, ‘’Bu, sanayimizin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor’’ dedi.

gso_2

Konukoğlu, GSO Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, önümüzdeki dört yılı çok rahat şekilde görebilecek bir hükümet yapısının ortaya çıktığını kaydederek, yeni kurulan hükümeti bir kez daha kutladı.

Yeni hükümette Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek’in Başbakan Yardımcısı olarak görev almasını sevinçle karşıladıklarını ifade eden Konukoğlu, kabinede Gaziantep’in en üst düzeyde temsil edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Mehmet Şimşek’i tebrik ederek, başarılı çalışmalarının devamını dileyen Konukoğlu, ‘’Mehmet Bey’in, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olması şehrimiz ve ülkemiz için büyük bir kazanımdır. Ali Babacan Bey’den aldığı bayrağı daha ileriye götürerek, başarı ile temsil edeceğine ve ülkemize çok faydalı olacağına sonuna kadar inanıyoruz’’ sözlerine yer verdi.

gso_3

GSO tarafından, Antep Kutnu Kumaşının coğrafi işaret tescili için yaptığı başvuru sürecinin sonuçlandığını, Türk Patent Enstitüsü’nün yaptığı incelemeler sonucunda tescili verdiğini ve kararın Resmi Gazetede yayımlandığını hatırlatan Konukoğlu, bu konuda emeği geçen bütün çalışanlarına teşekkür etti.

Kent ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Konukoğlu, Gaziantep’in bu yıl Ekim ayı ihracatının yüzde 4,8 arttığını ve Ocak-Ekim dönemi ihracatının yüzde 4,3 oranında azaldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

‘’İlk on ayda eksimiz yüzde 4,3’e düştü. Bu Gaziantep’in başarısıdır. Türkiye ihracatının eksi yüzde 10’larda olduğunu düşünürseniz, yine ülkemizin iki katından fazla büyüdüğümüzün göstergesidir. Gaziantep, Ekim ayında yine Ankara’yı geçerek en fazla ihracat yapan 5. il konumuna yükselmişti. Hedefimiz ilk 3 içerisinde olmak. İnşallah bunu da başarırız. Özverili çalışmalarından dolayı tüm ihracatçılarımızı gönülden kutluyorum. En fazla ihracat yapan ilk on şehir içerisinde, Ocak-Ekim dönemine baktığımızda ihracatı artıda olan hiçbir şehir yok. En az eksi olan sadece biz varız, tek basamaklı olan bir de Kocaeli var. Onun dışında hepsinin ihracatı iki basamaklı eksilerde.’’

gso_4

“SANAYİMİZ GÜÇLÜ”

Gaziantep ihracatının ithalatını karşılama oranının yüzde 126 olduğuna işaret eden Konukoğlu, Türkiye’nin kalkınması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini bildirdi.

En fazla ihraç edilen imalat sanayi ürünleri arasında; halı, iplikler ve dokunmuş kumaşlar, bitkisel yağlar, plastik ürünler, tahıl ürünleri, unlu mamuller, hazır tekstil ürünleri, diğer tekstil ürünleri, kağıt ve mukavva, temizlik ve kozmetik ürünleri, demir çelik, işlenmiş sebze ve meyveler, çikolata ve şekerleme, diğer ürünler bulunduğunu anlatan Konukoğlu, sektörel ihracatın çeşitliliğine dikkati çekti.

Konukoğlu, ‘’İhracatımızda sanayi ürünlerinin dağılımına baktığımızda çok farklı sektörler olduğunu görüyoruz. Bu da Gaziantep sanayimizin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Bu pasta ne kadar küçük dilimlere bölünürse, daha çok keyif alacağım. O zaman bu, şehrin sanayileşmiş altyapısının çok daha güçlü olduğunun göstergesi olacaktır’’ diye konuştu.

Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu da yeni hükümetin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileyerek, ‘’İnşallah bundan sonra ekonomi ağırlıklı çalışmalar yapılarak, seçim sırasında kaybettiğimiz büyümeyi yakalarız’’ temennisinde bulundu.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER